Ekonomika

Slovenskí farmári zaznamenávajú historické zisky uprostred konfliktu obilia na Ukrajine – EURACTIV.com

Slovenský agrosektor dosiahol v roku 2022 maximálny zisk 346,5 milióna eur, no farmári sa stále obávajú „istého konca“ svojho podnikania, pokiaľ vláda neudrží ukrajinské obilie vo svojich hraniciach.

Zisky farmárov sa takmer zdvojnásobili v porovnaní s číslami z roku 2021 a takmer strojnásobili pri pohľade na päťročný priemer z rokov 2017-2021. Tržby z plodín vzrástli v prvom roku ruskej invázie na Ukrajinu o 16 %, no farmári sa obávajú o budúcnosť svojho podnikania.

„Sme nárazníková krajina priamo susediaca s Ukrajinou a jednou z našich hlavných konkurenčných výhod je produkcia obilia. Strata tejto výhody by mohla znamenať rozhodujúci koniec slovenského agrosektoru,“ hovorí Emil Macho, prezident Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. zatiaľ čo pšenica, kukurica, repka a Ocenil rozhodnutie vlády predĺžiť zákaz dovozu slnečnicových semien z Ukrajiny.

Zákaz, ktorý platí od apríla, sa teší silnej podpore zo strany úradujúcich politických strán na Slovensku, čo povedie k predčasným voľbám 30. septembra, čo naznačuje, že budúca vláda ho zachová.

Poľnohospodári na Slovensku dostanú aj balík pomoci vo výške 15,7 milióna eur, pričom jedna tretina z neho pôjde z poľnohospodárskeho rezervného fondu EÚ.

Ukrajina v reakcii na súčasný zákaz dovozu podala žalobu na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) proti Slovensku, Poľsku a Maďarsku, pričom všetky tieto zákazy predĺžili. Slovenský minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Pires sa chce zapojiť do diskusií so svojím ukrajinským kolegom o riešení obchodných bariér a skúmaní možných riešení online.

„Rád by som sa s ukrajinským kolegom veľmi rozumne dohodol, aby boli odmietnuté čo i len náznaky nejakých právnych krokov či obmedzení bilaterálneho obchodu,“ povedal Brace s tým, že Slovensko by malo „otestovať“ akýkoľvek licenčný systém. Dovážané obilie je podľa Ukrajiny kompromisným riešením.

READ  Potenciál spolupráce so Slovenskom sa rozšíri v procese reštrukturalizácie ukrajinského energetického sektora.

(Barbara Smušková | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close