Hlavné správy

Slovensko očakáva sporadickú opičiu chrípku

Na Slovensku nie sú hlásené žiadne prípady opičej chrípky.

Veľkosť písma:A|A+

Na rozdiel od iných európskych krajín nie sú na Slovensku k utorku 24. mája podľa Komisie verejného zdravotníctva hlásené žiadne potvrdené alebo podozrivé prípady opičej chrípky.

Opica bola prvýkrát diagnostikovaná v Konžskej demokratickej republike v roku 1970, choroba, ktorá sa šíri medzi zvieratami, ako sú veveričky, zvieratá a ľudia, a v súčasnosti je najčastejšou ortobox vírusovou infekciou u ľudí po eradikácii osýpok a celosvetovom zrušení vakcíny proti osýpkam. .


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Posledný prvý prípad v Európe bol zaznamenaný 7. mája vo Veľkej Británii, keď cestovateľ z Nigérie doviezol do krajiny opičiu chrípku.

Najnovšie potvrdený prípad sa objavil v susednom Slovensku v Rakúsku. Deväť krajín v EÚ, väčšinou na juhu a západe EÚ, potvrdilo 67 prípadov a viac ako 40 podozrivých prípadov čaká na súdny proces do 23. mája.

„Slovensko v minulosti toto ochorenie nehlásilo,“ uviedol úrad verejného zdravotníctva. Slovensko však nie je miestnou oblasťou výskytu opičej chrípky. Komisia uviedla, že nemôže vylúčiť možnosť, že by sa potvrdila slovenská opičia chrípka, keďže Slováci majú široké možnosti cestovania.

Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) uviedlo, že „opice nie sú ľahko prenosné na ľudí“. Centrum dodalo, že „úzky kontakt s infekčnými agensmi z kožných lézií infikovanej osoby sa prenáša z človeka na človeka dlhodobým priamym kontaktom s kvapôčkami a fomitmi.“

Pokiaľ ide o súčasnú erupciu, ECDC uviedlo, že nové prípady opíc sa väčšinou našli medzi homosexuálmi. „Povaha lézií, ktoré sa v niektorých prípadoch vyskytujú, naznačuje, že sa šíria počas pohlavného styku,“ uviedlo ECDC a dodalo, že ľudia mali mierne príznaky.

READ  Objavte soľnú studňu na východnom Slovensku

Povereníctvo verejného zdravotníctva na Slovensku nepočítalo s rozsiahlymi epidémiami na Slovensku, no z času na čas prepukne. „Existuje reálne riziko rozvoja choroby,“ uviedol úrad.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close