Hlavné správy

Slovensko podpíše s USA vyhlásenie o spolupráci v oblasti 5G sietí

Bratislava 14. októbra (TASR) – Slovenská republika podpíše spoločné vyhlásenie so Spojenými štátmi americkými o svojom odhodlaní posilniť vzájomnú spoluprácu v oblasti sietí 5G. Vláda vzala na vedomie informáciu o spoločnom vyhlásení ako právne nezáväznú politickú deklaráciu v stredu.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZV) SR ako zadávateľ materiálu pripomína, že rozvoj moderných informačných technológií vrátane sietí 5G je nevyhnutnou podmienkou ďalšieho technologického rozvoja a zabezpečenia prosperity moderných spoločností. . rozmer.

Vyhlásenie vychádza z príslušných dokumentov Európskej únie v oblasti presadzovania spoločného prístupu k bezpečnosti sietí 5G vrátane oznámenia Európskej komisie o „Bezpečné zavedenie 5G v EÚ – implementácia súboru nástrojov “, ktoré identifikujú pravidlá a požiadavky na budovanie a prevádzkovanie bezpečných sietí 5G.

Spustenie siete 5G na Slovensku má podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS) technický, ekonomický a bezpečnostný rozmer. „Slovenská republika je v tejto oblasti viazaná pokynmi Európskej únie, ktoré sú viazané určitými bezpečnostnými princípmi, ktoré je potrebné pri sieťovaní uplatňovať, a tie sa priamo premietajú do legislatívy Slovenskej republiky, konkrétne do zákona o kybernetickej bezpečnosti, „ poznamenal.

Korčok dodal, že ide o to, že Slovensko, ktoré bude prevádzkovať siete 5G, si môže bezpečným spôsobom vymieňať informácie s USA. „Je to krok, ktorý podnikáme proti spojencom,“poznamenal minister.

MZVEZ uvádza, že podobné spoločné vyhlásenia o bezpečnosti sietí 5G už podpísali Česká republika, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Estónsko, Litva a Lotyšsko.

READ  „Akú motiváciu má Fico na svoju obranu?“ pýta sa šéf poslancov OĽaNO

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close