Slovensko pokračuje v dominancii WJC víťazstvom nad Nórskom

Mikael Brandsek-Nygaard otvoril skóre štvrtý deň majstrovstiev sveta juniorov 2024 a zabezpečil Nórsku prvé vedenie na turnaji po prehre 4:1 s tímom USA a prehre 8:1 s Českom. Ich prehra 8:4 proti Slovensku nebola výsledkom, v aký dúfali, ale určite dala Slovákom zabrať.

Prihláste sa na odber nášho bulletinu NHL Prospects & Draft Substock

Nórsko v tomto zápase proti neporaziteľnej slovenskej strane určite neprehralo a ich vedenie netrvalo dlho, dominantné skórovanie Slovenska odštartovali s odstupom 27 sekúnd Samuel Honček a Juraj Pekarčič. Najväčšia slabina Nórska bola odhalená pri oboch týchto góloch, keďže odmietli zakryť štrbinu, čo umožnilo slovenským hráčom vstúpiť a skórovať. Bol to problém, ktorý ich sprevádzal počas celého zápasu.

Dalibor Dworski strelil jeden z piatich gólov v druhej tretine za Slovensko, ktoré bolo 3/3 pri presilovej hre a 4/5 v súboji. Nórsky brankár Sebastian Arsund sa naštartoval po tom, čo Markus Rohneback Stensrud vypadol zo zostavy po tom, čo zaznamenal dve prehry za sebou. Po skorých zápasoch, hlavný tréner Nórska Krister Nyland stiahol Arsund po tom, čo dal päť gólov z 15 striel. Martin Lundberg uvoľnil Arsunda a ustálil bodovaný útok Slovenska.

Dalibor Dvorský Team Slovakia
Dalibor Dvorský, Team Slovakia (Foto: Minas Panagiotakis/Getty Images)

Tretia tretina bola bohatá na udalosti. Felix Granath bol potrestaný faulom za nešportové správanie a Peter Westerheim strelil svoj druhý skrátený gól v zápase. Dworski strelil aj svoj druhý presilovkový gól, čím sa presilová jednotka Slovenska stala 5/7 v zápase.

Brandsek-Nygaard strelil svoj druhý gól v treťom zápase na štvrtý a posledný gól Nórska. Vesterheim a Brandsegg-Nygard strelili svoje góly s odstupom 35 sekúnd, čo sa ukázalo ako silné nórske úsilie v posledných desiatich minútach. Keby takto hrali celý zápas, mohli Slovensko poraziť.

V slote najviac hrozilo Slovensko, ktoré skórovalo 5/6

Obrana Nórska bola často mimo postavenia, čo viedlo k tomu, že súperi mali viac času a priestoru na výber striel. Prvý gól Slovenska strelil Honček, ktorý poľahky prekorčuľoval cez nórskych penaltárov a vyrovnal na 1:1. Pekarcic urobil to isté o 27 sekúnd neskôr a dostal sa do vedenia.

Oba jeho góly strelil Dworski Takmer rovnakým spôsobom. Nakorčuľoval po jeho ľavici, voľne sa dostal cez štrbinu a skóroval. Svoj prvý gól strelil Sarvak Petrovský. Z piatich gólov Slovenska padli štyri pred sieť. To viedlo k zmene bránky Nórska, no bolo potrebné pomôcť zastaviť problém pri bránení slotu.