Hlavné správy

Slovensko: Saleziáni pokračujú v úsilí o mladých utečencov z Ukrajiny – Slovenska

Asi 8 miliónov ukrajinských občanov žije ako utečenci v iných krajinách

(MissionNewswire) Jedenásť mesiacov* po vojne na Ukrajine saleziánski misionári so sídlom v krajine a v okolitých krajinách ako Poľsko a Slovensko stále tvrdo pracujú na starostlivosti o postihnutých a vysídlených. Takmer 8 miliónov ukrajinských občanov, väčšinou žien, starších ľudí a detí, žije ako utečenci v iných krajinách.

Saleziánski misionári na Slovensku sú od prvých hodín konfliktu na strane tých, ktorí to potrebujú, prijímali siroty z Ľvova a otvárali dvere ich stredísk, aby sa uchýlilo čo najviac. Napriek všetkým ťažkostiam neustáleho úsilia sa o nich saleziáni aj dnes starajú.

Predajcovia poskytujú základné potreby, ako je jedlo, prístrešie, zdravotná starostlivosť atď. Zabezpečujú vzdelávanie pre mládež a jazykové kurzy pre dospelých, aby boli čo najviac sebestační a našli si prácu, aby sa uživili.

Psychologické potreby utečencov nie sú zanedbávané. Pre mladých sa saleziáni snažili poskytnúť radosť, pokoj a pocit normálnosti. Pre 47 sirôt roztrúsených v rôznych domoch ich saleziáni zhromaždili počas vianočných prázdnin, aby ich zobrali na lyžovačku a užili si spoločné chvíle.

Počas zimného a vianočného obdobia sa mnohí saleziáni a dobrovoľníci, ktorí zvyčajne sprostredkúvajú aktivity v saleziánskych farnostiach, rozhodli zamerať na podporu a oslavu sviatku v ukrajinských rodinách.

Istý salezián povedal: „V niektorých centrách pre niektoré deti priniesol svätý Mikuláš nejaké darčeky, zatiaľ čo každý dostal slávnostnú večeru a občerstvenie, pričom sa delili o rôzne tradície a zvyky pri varení a slávnostiach.“

Okrem toho saleziáni a dobrovoľníci pokračujú v popoludňajších aktivitách vo viacerých vládnych zariadeniach, v ktorých sú umiestnené stovky mladých ukrajinských utečencov. Vedú tanečné, hudobné, jazykové a kreatívne kurzy. Salezián dodal: „Okrem pokračovania v týchto aktivitách je naším cieľom v tomto novom roku zahrnúť do našich návštev liturgiu v gréckokatolíckom obrade. Zriadili sme im miestnosť, aby mali minútu ticha a postarali sa o duchovnú časť.

READ  Kvalifikácia majstrovstiev sveta 2022 sa vysiela v televízii o európskych zariadeniach

Predajcovia na Slovensku zabezpečujú, aby sa humanitárna pomoc dostala aj k ľuďom na Ukrajine. Počas konsekrácie nového vicebiskupa Maxima Ryabuku v Donecku saleziáni na Slovensku, páter Peter Jacko a páter Andrzej Nas, poskytli humanitárnu pomoc, o ktorú sa mohli podeliť s ľuďmi z jeho lokality. Súčasťou asistencie je dodávka plná teplého oblečenia, elektrický generátor a ďalšie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close