Hlavné správy

Slovensko: Skupiny pre slobodu médií vyzývajú poslancov, aby sa postavili proti škrtom v rozpočte RTVS

Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky

Predsedovia poslaneckých klubov NR SR

Šéf Výboru Národnej rady pre kultúru a médiá
Slovenskej republiky

Kópia: Martina Šimkovičová, ministerka kultúry SR

13. decembra 2023

Vážená pani predsedajúca,

Vážení poslanci NR SR,

Nižšie podpísané organizácie pre slobodu tlače a novinárov vyjadrujú vážne znepokojenie nad plánom vlády SR znížiť financovanie verejnoprávnej RTVS o 30 % a rozdeliť médiá na dva samostatné subjekty. Škrtanie rozpočtu podkopáva udržateľnosť financovania RTVS a predstavuje riziko pre slobodu verejnoprávnych médií, ktoré ohrozuje slobodu médií na Slovensku. Preto vás vyzývame, aby ste drastický pokles odmietli a prijali len taký finančný a organizačný model, ktorý zaručí stabilné financie a nezávislosť verejnoprávneho média – po hlbokej konzultácii s RTVS.

V decembri 2022 bývalá vláda zrušila licenčné poplatky a v júni 2023 ich parlament nahradil priamym ročným financovaním zo štátneho rozpočtu vypočítaným ako percento HDP. Parlament nakoniec schválil primeraný fond – 0,17 % HDP. Bývalá vláda realizovala čiastočnú reformu volieb vedenia RTVS, ktorá mala pozitívny vplyv na jej nezávislosť.

Nový kabinet na zasadnutí 4. decembra 2023 schválil štátny rozpočet na rok 2024, ktorý stanovuje financovanie verejnoprávnych vysielateľov na „minimálne“ 0,12 %. Štátna vláda nečakane znížila ročné financovanie RTVS zo 186 miliónov eur (0,17 % HDP) na 131 miliónov eur (0,12 % HDP), čím vytvorila tlak na verejnoprávne médiá, aby získali ďalšie dotácie pod rizikom svojich ústupkov o nezávislosti. . Svoj zámer presadiť kontrolu nad RTVS už oznámil aj premiér Robert Fico, ktorý obvinil RTVS zo zaujatosti a sľúbil, že pôjde po jej generálnom riaditeľovi.

Obávame sa, že zníženie štátneho financovania vysielateľa o 55 miliónov (30 %) bez predchádzajúcej konzultácie alebo perspektívy vypracovania potrebných plánov na úsporu má za cieľ dostať RTVS do krízy.

READ  Slovensko kvôli Omigronu zavádza segregačnú povinnosť pre ľudí zo 7 krajín

Obávame sa, že prísľub o rozdelení RTVS na samostatné rozhlasové a televízne spoločnosti, vrytý do vládneho plánu bez akéhokoľvek dôveryhodného zdôvodnenia a efektívne zmeny vedenia médií, by nemal byť len korporátnym ťahom.

Tieto opatrenia nespĺňajú európske normy načrtnuté Radou Európy a Európskym parlamentom. odporúčanie CM/Rec(2012)1 Výbor ministrov Rady Európy tvrdí, že model financovania verejnoprávnych médií „nemôže byť použitý na uplatňovanie redakčného vplyvu alebo ohrozovanie inštitucionálnej autonómie“. Ďalej sa v odporúčaní uvádza, že „proces určovania výšky financovania nemôže zasahovať do redakčnej autonómie verejnoprávnych médií“. 2021 Európskeho parlamentu Rozhodnutie Vyžaduje od členských štátov EÚ, aby „zaručili svoju nezávislosť od vládnych, politických a trhových tlakov a zabezpečili stabilné, otvorené, transparentné, udržateľné a primerané financovanie verejnoprávnych médií na viacročnej báze, aby sa zabezpečilo rozmanité európske mediálne prostredie“.

Vážená pani predsedajúca,

Vážení poslanci NR SR,

V roku 2023 sa Slovensko umiestnilo na 17. mieste zo 180 krajín v rebríčku RSF World Press Freedom Index, ktorý ocenil volebnú reformu generálneho riaditeľa RTVS. Správa Európskej komisie z roku 2023 o právnych ustanoveniach privítala zlepšenia v správe verejnoprávnych médií a zároveň vyjadrila svoje obavy v súvislosti so stabilným financovaním. Medzinárodná misia slobody médií v Bratislave vo februári 2023 spolu s našimi organizáciami tiež privítala nedávny pokrok v zlepšovaní kvality a nezávislosti vysielateľov.

Zmeny, ktoré plánuje súčasná slovenská vláda, podkopú doterajší pokrok v oblasti slobody tlače. Žiadame vás preto, aby ste rázne odmietli 30-percentné zníženie financovania RTVS, zapojili sa do rozsiahlych konzultácií s verejnoprávnymi médiami o jej budúcom financovaní a organizačnom modeli a uznali len systém, ktorý zaručí stabilné financovanie a nezávislosť. Verejnoprávny vysielateľ.

Podporíte tým úlohu RTVS pri slobodnom a nezávislom vysielaní spoľahlivých informácií občanom a zároveň prispejete k tomu, aby Slovensko spĺňalo európske štandardy verejnoprávnych médií. Naše spoločnosti sú pripravené vložiť do tohto úsilia, ktoré je pre slovenskú demokraciu nevyhnutné, svoju medzinárodnú expertízu.

READ  Slovenský premiér Igor Matovič má pozitívne testy na televíziu COVID-19 - Channels TV

s pozdravom

Reportéri bez hraníc (RSF)

Medzinárodný tlačový inštitút (IPI)

Európska vysielacia únia (EBU)

Európske centrum pre slobodu tlače a médií (ECPMF)

Európska federácia novinárov (EFJ)

Free Press Unlimited (FPU)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close