Hlavné správy

Slovensko vysiela na stráženie maďarsko-srbskej hranice ďalší tím 38 policajtov

Zo Slovenska bol do Maďarska vyslaný tím 38 policajtov na ochranu maďarsko-srbských hraníc, ktorý sa zaoberá nelegálnou migráciou.

Ministerstvo vnútra SR vo vyhlásení zverejnenom 9. januára uviedlo, že koncom decembra minulého roka vyslala Slovenská republika v rámci agentúry Frontex na ochranu hraníc EÚ 30 policajtov do Srbska a Rumunska. SchengenVisaInfo.com správy.

Už dlho hovoríme, že ochrana vonkajšej schengenskej hranice je účinnejšie opatrenie ako zavádzanie obmedzení na vnútorných hraniciach v rámci EÚ. Upozornil na to minister vnútra Roman Mikulek.

Maďarsko v tom čase čelilo emigračnému tlaku zo západného Balkánu. Slovenská polícia vyslala v októbri na pomoc krajine aj zahraničnú jednotku.

V Maďarsku tak od 20. októbra do 20. decembra minulého roka pôsobila prvá skupina 39 slovenských policajtov.

Podľa ministra Mikulka bola práca slovenských policajtov úspešná, v spolupráci s maďarskými kolegami zatkli stovky migrantov a niekoľko desiatok prevádzačov.

Pôsobenie príslušníkov policajného zboru v Maďarsku potrvá do konca februára tohto roka, pričom minister vnútra potvrdzuje, že v prípade potreby sa predĺži.

Poslaním operácie bude hraničný dozor a hliadkovanie v spoločných tímoch s maďarskými kolegami vo vnútrozemí od obranného plota v oblasti mesta Kiskunhalas po srbsko-maďarskú hranicu. Zároveň bude plniť úlohy podľa aktuálnych operačných potrieb maďarskej strany.

Aj zo štatistík nelegálnej migrácie na území SR vyplýva, že za posledné dva týždne roku 2022 bol týždenný počet zadržaných osôb výrazne nižší, t. j. v priemere 340 osôb v porovnaní so 44. novembrovým týždňom. Zastavených bolo 936 ľudí. Z tohto dôvodu došlo od začiatku tohto roka k poklesu.

Celkovo v roku 2022 SR vyslala do spoločných operácií Agentúry Frontex na kontrolu hraníc, hraničný dozor a registráciu migrantov 68 policajtov.

Okrem toho Slovensko na základe bilaterálnej dohody so Severným Macedónskom vyslalo na hraničný dozor ďalších 61 policajtov s profilom, ktorí boli umiestnení na gréckych hraniciach.

READ  Slovensko od dnešného dňa zavádza nové pravidlá vstupu

>>Slovensko naďalej monitoruje vstupy nelegálneho prisťahovalectva a zvyšuje spoluprácu s mimovládnymi organizáciami

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close