Hlavné správy

Slovensko získava dva darované systémy protivzdušnej obrany MANTIS

Slovensko dodalo dva modulárne, automatické a sieťovo schopné zameriavacie a odpočúvacie systémy (MANTIS) Rheinmetall systémy protivzdušnej obrany, ktoré bude prevádzkovať Brigáda Vzdušných síl OS SR (11 SVK AF Bde) Nitra na východnej hranici krajiny s Ukrajinou.

Systémy darovalo Nemecko na rozšírenie už vybudovaných spôsobilostí pozemnej protivzdušnej obrany Slovenska a sú súčasťou úsilia NATO o zvýšenie bezpečnosti s členmi na východnom krídle.

Minister obrany Martin Sklenár povedal: „Je to dôkaz, že naše spojenectvo je pre Slovensko prospešné.“ Keďže sa angažujeme v podpore Ukrajiny, prináša to nespočetné množstvo výhod a záruk bezpečnosti a ochrany.“

Systémy protivzdušnej obrany MANTIS sú v súčasnosti rozmiestnené v 11 SVK OS Bde Nitra a budú chrániť kritické objekty národnej infraštruktúry na východnom Slovensku. Na MANTIS bolo vyškolených viac ako 100 slovenských servisných pracovníkov, vrátane všetkých aspektov prevádzky, streľby a údržby.

Systém je pevná, plne automatizovaná zbraňová stanica navrhnutá tak, aby poskytovala nepretržitú protivzdušnú obranu pozemným zariadeniam, ako sú vojenské základne alebo predsunuté operačné základne, na ochranu pred účinkami prilietavajúcich rakiet, delostreleckých granátov, mínometných granátov a UAS.

MANTIS bol pôvodne vyvinutý Nemeckom na ochranu táborov, kde boli v Afganistane rozmiestnené jednotky Bundeswehru, a prvýkrát bol dodaný v roku 2012.

READ  Euro 2020 - Kto je správcom Slovenska?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close