Ekonomika

Slovenský parlament vyhodil stredopravý kabinet s možnosťou predčasných volieb

15. decembra (TASR) – Slovenská menšinová stredopravá vláda vo štvrtok neuspela v hlasovaní o nedôvere, čo zvýšilo politickú nestabilitu a potenciálne by mohlo viesť k predčasným voľbám v roku 2023, zatiaľ čo krajina eurozóny bojuje s rastúcimi cenami energií a oslabujúcou ekonomikou.

Hlasovanie o vyslovení nedôvery, ktoré v 150-člennom parlamente schválilo 78 poslancov, neznamená okamžitú zmenu vlády, keďže premiér Eduard Heger, parlamentné strany a prezidentka Suzana Kabutová čelia úlohe úradníčky s obmedzenými právomocami. Cesta vpred.

Uskutočnenie volieb pred plánovaným termínom v roku 2024, ktoré by si vyžadovalo širokú podporu v parlamente, by mohlo poškodiť podporu Slovenska susednej Ukrajine, najmä ak privedie k moci ľavicovú opozičnú stranu, ktorá v súčasnosti vedie prieskumy verejnej mienky a kritizuje vojenskú pomoc Kyjevu.

Člen NATO Slovensko je od ruskej invázie silným podporovateľom Ukrajiny, keď prijíma utečencov cez spoločnú hranicu a Kyjevu poskytuje zbrane a inú pomoc.

Prezidentka Kaputová kabinet odmietne, no v istom momente bude žiadať, aby trval do vymenovania nového.

Tento týždeň povedal, že krajina v súčasnosti potrebuje stabilnú fungujúcu vládu.

Podpora pre budúcoročné rýchle hlasovanie bola vo štvrtok nejasná, s ďalšími možnosťami vrátane vytvorenia novej vlády alebo umožnenia Hegerovi zostať dlhšie.

Vládna koalícia s frakciami od liberálov až po kresťanských konzervatívcov prevzala moc v roku 2020, no väčšinu stratila v septembri, keď libertariánska SAS odišla po tom, čo sa jej vodca Richard Sulík opakovane dostal do konfliktu s predsedom vládnucej strany Oľano Igorom Matovičom.

Medovič, ktorý priviedol Olana k moci na základe prísľubov boja proti korupcii v 5,5-miliónovej krajine, sa už predtým vzdal premiérskeho postu v predchádzajúcom rade so Sulíkom, ale jeho bojovný štýl a časté politické zvraty narušili vzťahy vo vláde a parlamente.

SaS sa pri hlasovaní o nedôvere pripojila k ľavicovej opozícii a obvinila vládu, že nepomáha ľuďom vyrovnať sa s vysokými nákladmi na energie.

READ  Slovenské e-shopy očakávajú v predvianočnom období nárast obratu

„Už pol roka vidíme neustály chaos a neprijateľný štýl vládnutia. Táto vláda si nezaslúži našu dôveru,“ povedal pred hlasovaním Žulík zo SaS.

Žiadna zmluva

Matovič vo štvrtok ponúkol, že odíde z postu ministra financií, a odovzdal ho prezidentskej kancelárii predtým, ako zmenil názor, pod pokusom SaS stiahnuť návrh na vyslovenie nedôvery. SaS povedala, že Matovičov odchod nestačí na ustúpenie.

Politický konflikt zablokoval podporu pre Hegerov rozpočet na rok 2023, ktorý zahŕňa výdavky na kompenzáciu cien energií.

Bez schválenia rozpočtu začne stredoeurópska krajina, ktorá je pod priemerom Európskej únie a je súčasťou eurozóny, v roku 2023 v dočasnom rámci obmedzovať štátne výdavky v čase, keď domácnosti a podniky čelia vyšším účtom za energie a potraviny.

Vplyv kúpnej sily zasiahol ekonomiku, ktorá v 3. štvrťroku medziročne vzrástla o 1,4 %.

Sulík na televíznej konferencii povedal, že SaS chce podporiť zostavenie novej vlády a nepodporuje vypísanie predčasných volieb.

Popredná opozičná strana Hlas označila predčasné voľby za jedinú možnosť.

Reportáž Jasona Howetta a Roberta Muellera v Prahe; Strih Frank Jack Daniel, Francis Kerry, John Lopatka, Josie Cao a Nick Zieminski

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close