Hlavné správy

Slovenský zákonodarca dúfa, že EÚ „vstane“ a postaví sa na stranu Taiwanu

Tchaj-pej 8. júna (CNA) Slovenský poslanec Peter Oszuki v stredu povedal, že dúfa, že Európska únia „povstane“ uprostred ruskej okupácie Ukrajiny a postaví sa na stranu iných demokracií, ako je Taiwan ohrozený diktátorskými režimami.

Osuski, predseda Slovensko-taiwanského parlamentného výboru, povedal, že smutnou pravdou je, že v európskych krajinách existuje tendencia „zmierňovať zlo“, ako to robilo nacistické Nemecko pred druhou svetovou vojnou.

Vyjadril nádej, že súčasná ruská okupácia Ukrajiny bude znamenať bod obratu a že EÚ „povstane“ a opustí svoj „pacifikačný“ kurz.

„Verím [Russian invasion] Diktatúra by mohla viesť k zmene postoja EÚ k ďalším ohrozeným krajinám,“ povedal Ozusky s odkazom na hrozbu, ktorú Taiwan pre Čínu predstavuje.

Pre Slovensko, malú krajinu s 5 miliónmi obyvateľov, je však ťažké prevziať vedúcu úlohu pri presune diplomatického uznania Taipei z Pekingu, pretože EÚ vo všeobecnosti presadzuje „politiku jednej Číny“. , Keď sa ho reportér opýtal na možnosť, že jeho krajina urobí tento krok.

Slovenská republika, ako je formálne známa, prijala „postupný“ prístup k podpore Taiwanu, odvolávajúc sa na jeho minuloročné pozvanie taiwanského ministra zahraničných vecí Josepha Wu (ற்ற) vystúpiť na konferencii na Slovensku. Hlavné mesto Bratislava považuje Taiwan aj napriek tlaku Číny za svoju súčasť.

Ozuszky uviedol, že jeho súčasná návšteva Taiwanu spolu s ďalšími slovenskými zákonodarcami je „pevným dôkazom toho, že sme neprijali príkazy komunistov v Pekingu“.

Hoci tieto činy nezmenili geopolitiku cez noc, ukazujú, že „Taiwan je náš priateľ,“ povedal na tlačovej konferencii v Tchaj-peji.

Osuský pricestoval na Taiwan v nedeľu v rámci 10-člennej slovenskej delegácie vrátane podpredsedu NR SR Milana Lorenzica a prednostu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Tropu.

Delegácia sa má stretnúť s prezidentom Tsai Ing-wen () a ďalšími vysokými predstaviteľmi na výstave investícií v Kaohsiungu. Počas toho sa delegácia stretne so starostom Chen Si-mai (邁) a podľa taiwanského ministerstva zahraničných vecí Tropa podpíše s južným mestom dohodu o partnerstve.

READ  IIHF - Propagácia Dánska

Minister zahraničných vecí Wu v stredu odovzdal Oszukimu medailu priateľskej diplomacie ako uznanie jeho úsilia o zlepšenie bilaterálnych vzťahov v priebehu rokov. Osuský 68-ročný predsedal parlamentnému výboru Slovensko-Taiwan posledných osem rokov.

Diplomatickí predstavitelia Taiwanu a Slovenska v stredu podpísali dohodu o justičnej spolupráci v občianskych a obchodných veciach, prvú podpísali Taiwan a Európska únia.

Súvisiace správy

8. júna: Súdna dohoda so Slovenskom stanovuje nový míľnik pre Taiwan

7. jún: Slovensko stojí pri Taiwane: prichádza slovenský zákonodarca

5. júna: Slovenská delegácia vedená podpredsedníčkou parlamentu pricestovala na Taiwan

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close