Technológie

Spojené kráľovstvo je lídrom v oblasti genetického inžinierstva

Jeho komentáre nasledovali výzvy k pripravovanému návrhu Európskej komisie (EK) na reguláciu nových GMO. Z aktuálnej legislatívy o GMO by sa vylúčila nová generácia netestovaných GMO – tiež známych ako nové genetické techniky.

Na minulotýždňovom zasadnutí Rady Európy pre životné prostredie vyjadrilo sedem ministrov z Rakúska, Cypru, Maďarska, Luxemburska, Slovenska a Slovinska silné obavy z prístupu EK a možných škodlivých účinkov deregulácie na prírodu.

Bezpečnostné kontroly

Títo ministri spochybnili nedostatok dôkazov a vedecky podloženej metodológie v prípravných prácach bezpečnostných testov a komisií pre nové GMO.

Profesor Martin Warren, hlavný vedecký riaditeľ Quadram Institute, však zdôraznil potenciál rozvoja genetických technológií, ktoré by pomohli vyriešiť globálne problémy, ako je potravinová bezpečnosť a biosyntéza s kľúčovými mikroživinami, keďže ľudia si čoraz viac vyberajú rastlinné potraviny.

„EÚ jasne rozvíja svoju pozíciu v oblasti úpravy génov, ale vláda Westminsteru je popredu s návrhom zákona o genetickej technológii (precíznom chove), ktorý by mal dostať kráľovský súhlas približne v priebehu budúceho týždňa.“povedal Warren.

Geneticky modifikované plodiny

V roku 2021 vláda oznámila plány na zmiernenie obmedzení týkajúcich sa geneticky modifikovaných plodín, pričom genetické zmeny v rastlinách vyrobených genetickými technológiami sa vyskytujú buď prirodzene, alebo v dôsledku tradičných šľachtiteľských metód.

„Po schválení zákon o presnom šľachtení by Spojenému kráľovstvu umožnil používať nástroje na úpravu génov na presné zmeny v genómoch rastlín s cieľom poskytnúť prospešné vlastnosti alebo vlastnosti.“ Warren pokračoval.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close