Zábava

Spojené štáty americké poskytujú Slovensku vlastenecké systémy protivzdušnej obrany

Člen NATO Slovensko tento týždeň uviedlo, že je pripravené dodať Ukrajine svoj protilietadlový systém ruskej výroby proti S-300, ale len pod podmienkou, že dostane alternatívu, aby sa vyhlo narušeniu bezpečnosti koalície.

Reprezentatívny obraz. AFP

Minister obrany Jaroslav Nat v nedeľu uviedol, že systém protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby smeruje na Slovensko a otvára tak Bratislave cestu k dodávkam podobného hardvéru na Ukrajinu.

Člen NATO Slovensko tento týždeň uviedlo, že je pripravené dodať Ukrajine svoj ruský protilietadlový systém proti S-300, ale len pod podmienkou, že dostane alternatívu, aby sa vyhlo narušeniu bezpečnosti koalície.

Americký prezident Joe Biden prisľúbil, že Ukrajine pomôže získať systémy protivzdušnej obrany, ktoré sú dlhšie ako ramenné rakety Stinger, ale urobil tak bez toho, aby vstúpil do priamej konfrontácie s Ruskom.

Starý systém S-300 by bol lepšou zbraňou, pretože ukrajinská armáda už hardvér dobre pozná.

„Môžem potvrdiť, že postupne prichádzajú prvé jednotky na stabilizáciu protilietadlového vlasteneckého systému,“ povedal Nat pre Facebook s tým, že distribúcia bude pokračovať v najbližších dňoch.

Holandsko v piatok oznámilo, že pošle batériu Patriot na vojenskú základňu Slyak na strednom Slovensku a Nemecko potvrdilo, že pošle domov ďalšie dve batérie.

Knot zopakoval, že v súčasnom kontexte nemá ruská organizácia po invázii na Ukrajinu budúcnosť v OS SR.

Bratislava sa namiesto toho bude snažiť nahradiť Slovensko inou organizáciou, ktorá bude kompatibilnejšia s jej spojencami a poskytne lepšiu bezpečnosť, povedal.

Knott uviedol, že vlastenecká organizácia dočasne sídlila na Sliaku s tým, že sa bude ďalej zvažovať, kde hardvér použiť, pričom „pokryje čo najväčšie územie na Slovensku“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close