Lotyšsko žije veľkým úspechom

Minulosť nemôžete zmeniť, len konať podľa prítomnosti a dúfať, že nastaví lepšiu budúcnosť. Lotyšsko dnes večer urobilo všetko pre to, aby si udržalo svoje sny o play-off, keď porazilo Kazachstan 7:0 a posunulo sa na tretie miesto s Kanadou v tabuľke B-skupiny s 11 bodmi. Bolo to ich štvrté víťazstvo v rade po dvoch prehrách.

Arturs Siloves, ktorý doteraz odohral za Lotyšsko každý zápas, zastavil 16 striel pre svoj prvý shutout v kariére na seniorskej úrovni. Lotyšsko vyslalo 34 striel na tandem Andrey Shudov (prvá a druhá tretina) a Nikita Boyarkin (tretia tretina).

Rodrigo Abols zaznamenal dva góly a asistenciu, pričom k veľkej výhre prispeli aj spoluhráči Kaspars Dakavins (1 gól, dve asistencie) a Rudolfs Balzers (tri asistencie).

Pre Lotyšsko to bolo najaktívnejšie víťazstvo, odkedy 6. mája 1997 zdolalo Nemecko 8:0.

Prehra vyradila štvorbodových Kazachov z ďalšej hry po úvodnom kole, no Lotyšsko má ešte kus práce a nádeje. V utorok ich čaká jeden zápas proti neporazenému Švajčiarsku. Jediným tímom, ktorý môže Lotyšsko vyradiť z play off, je Slovensko, no zostávajú mu dva zápasy proti poraziteľným súperom Slovinsku a Nórsku.

Ak Lotyšsko prehrá so Švajčiarskom a Slováci vyhrajú posledné dva, oba tímy majú na konte 11 bodov. Slovensko však predtým na turnaji zdolalo Lotyšsko 2:1, takže postúpilo do štvrťfinále na úkor Lotyšska. Preto bude musieť Lotyšsko pozbierať body zo svojho posledného zápasu (ťažká, ale uskutočniteľná požiadavka), alebo Slovensko stratí bod zo svojich posledných dvoch zápasov (možné, ale nepravdepodobné).

„Vieme, aký dôležitý je tento zápas,“ priznal lotyšský útočník Toms Andersen. „Stále sme museli vyhrať, aby sme mali šancu dostať sa do štvrťfinále, takže to bol náš hlavný cieľ. Nemohli sme ich brať na ľahkú váhu. Museli sme začať dobre, a to sa nám podarilo. opäť sme vyhrali, som šťastný. Už je to štyrikrát za sebou. Bez ohľadu na to, ako sme hrali, dokázali sme vyhrať, a to je najdôležitejšie. Chceli sme urobiť radosť našim fanúšikom. Prvýkrát , neboli sme nervózni. Nakoniec to bol z našej strany dobrý zápas.“

„Je z nás menej energie,“ povedal frustrovane Kazachstan Tamirlan Kaitamirov. „Nemám čo povedať. Bol to náš najhorší zápas na turnaji. Musíme vyjsť lepšie a lepšie. Zajtra si musíme trochu oddýchnuť a potom vynahradiť tento zápas. Pretože ako som povedal, bol to náš najhorší zápas.“ „Je to neprijateľné a musíme byť lepší.“

Dnešný večer bol prerušený, ale dve presilové hry podržali tímy na korčuliach. Ale bol to Siloves, kto skutočne preskočil pódium tým, že hral čiastočne v obrane a čiastočne v útoku. V lotyšskej presilovej hre sa kazašský útočník Arkadij Šestakov vyrútil na ľad po tom, čo ukradol puk Janisovi Zachsovi. Jeho únik zastavil Siloves a puk smeroval presne k Martinsovi Dzierkelsovi, ktorý roztrhal ľad opačne. Vnútri kazašskej modrej čiary pustil puk Rehartsovi Bukardsovi a ten na 15:39 vyrazil na 1:0. Siloves si pripísal druhú asistenciu v zápase.

O necelé dve minúty neskôr Lotyšsko zvýšilo na 2:0 na 17:19, keď tečovaný zásah Kristapsa Saila tečoval Oscars Patna.

Lotyšsko vyhralo 3:0 za 73 sekúnd v podivnom zápase. Dzierkles si tvrdo nabehol na sieť, keď ho zaprel Danil Budenko. Než sa stihol dostať k strele, Putenko prekonal Dzierkalsa a vkĺzol do brány. Sieť vyviazla a keď sa zosunula na koncovky, puk prešiel za bránkovú čiaru. Rozhodcovia použili video recenziu, aby posúdili, že ide o dobrý gól. Tréner Kazachstanu Galim Mambedaliev neskôr napadol zápas pre zásah brankára a po ďalšom rýchlom pohľade sa rozhodcovia zasekli pri svojom prvom rozhodnutí, povolili gól a pridelili Kazachstanu menšiu lavičku za zdržiavanie hry.

Kazachovia vyzerali lepšie organizovane a mali problém s posúvaním puku. Lotyšsko hralo s istotou a strela Doga v čase 9:05 zasiahla Abolsa vpredu. Abols sa otočil a upratal puk. Potom zvýšili vedenie, keď zostávalo 5,5 sekundy, keď Bukartz tečoval strelu za Mixa Indrasisa.

READ  Futbal: Soccer-Neapol vymenoval Calzonu za dočasného manažéra po tom, čo bol Mazzarri prepustený.

Dukawins pridal k nočnému kontu gólom 9:50 do tretiny, vzal si prihrávku od Rudolphsa Balzersa a zakopal strelu na 6:0. Abols sa presadil o sedem minút neskôr v presilovej hre.