Hlavné správy

Trump opäť prekvapuje svojimi vyhláseniami: Víťaz volieb nemusí byť známy už niekoľko mesiacov

Trump to uviedol na piatkovom stretnutí vo Virgínii, pričom staval na svojom kritickom postoji k metóde, ktorú by tento rok mohla použiť až polovica amerických voličov, informuje tlačová agentúra Reuters. Podľa odborníkov môže po voľbách 3. novembra trvať niekoľko dní, kým bude známy víťaz, pretože príslušné komisie budú potrebovať čas na spočítanie hlasov, ktoré po dni volieb dorazia poštou.

Podľa Trumpa by výsledky hlasovania privítal rýchlo. „Rád pozerám televíziu a vyhlasujem víťaza. Ale možno sa to už pár mesiacov nedozvieme, pretože je to chaos,“ uviedol. „Môžem viesť a potom dostanú stále viac a viac lístkov – pretože teraz hovoria, že lístky môžu prísť neskoro.“ šéf Bieleho domu vyjadril znepokojenie. Súd umožnil orgánom v štátoch „bojiska“ v Michigane, Wisconsine, Pensylvánii a Severnej Karolíne spočítať hlasovacie lístky, ktoré prídu po 3. novembri, ak budú odoslané v deň volieb.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že viac demokratov ako republikánov plánuje voliť poštou, čím sa zabráni riziku infekcie novými typmi koronavírusu v preplnených volebných miestnostiach. Trumpov volebný tím podal vo viacerých štátoch žaloby týkajúce sa zákazu korešpondenčného hlasovania.

Trump v posledných dňoch naznačil, že nebude za mierové odovzdanie moci, ak prehrá voľby s demokratickým kandidátom Joeom Bidenom. Prezident zároveň očakáva, že víťaza volieb bude musieť vyhlásiť Najvyšší súd.

READ  Rakúsko a Slovensko sa pozerajú na hraničné kontroly s cieľom zastaviť tok migrantov - EURACTIV.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close