šport

UEFA schvaľuje nové formáty súťaží mužských reprezentačných družstiev | Vnútri UEFA

Riadiaci orgán UEFA sa dnes stretol v Dome európskeho futbalu vo švajčiarskom Nyone, aby schválil nové formáty súťaží mužských reprezentačných družstiev, ktoré vstúpia do platnosti v septembri 2024.

Po rozsiahlom procese konzultácií so svojimi národnými asociáciami sa UEFA rozhodla mierne upraviť súčasné formáty Ligy národov a európskych kvalifikácií, aby ponúkla pútavejšie a napínavejšie zápasy v rámci existujúcich dátumov, ako aj posilniť zdroje národných asociácií. Zabezpečte stabilné zotavenie z vplyvu infekcie.

Nové zmysluplné vyraďovacie kolo Ligy národov UEFA v kombinácii so skrátenejším formátom európskych kvalifikácií má za následok naliehavejšie nerozhodné výsledky bez toho, aby sa zvýšil celkový počet zápasov.

Nové formáty budú nasledovné:

Liga národov UEFA

Liga národov UEFA bude rozšírená o nové vyraďovacie kolo, čím sa vytvorí kontinuita medzi skupinovou fázou, ktorá sa končí v novembri, a finále hraným v júni.

Víťazi a druhé miesta ligy A si zmerajú sily vo štvrťfinále doma a vonku, pričom víťazi týchto nerozhodných výsledkov sa kvalifikujú do finálovej štvorky.

3. miesto v Lige A a 2. miesto v Lige B, ako aj 3. miesto v Lige B a 2. miesto v Lige C, hrajú play-off doma a vonku o postup/zostup.

Rozšírenie marcového kalendára medzinárodných zápasov Ligy národov UEFA sa bude týkať len vybraného počtu tímov, pričom zvyšné tímy už štartujú v európskej kvalifikácii.

európske kvalifikácie

Nový formát európskych kvalifikácií na UEFA EURO alebo FIFA World Cup bude ďalej konsolidovaný, pričom tímy budú rozdelené do 12 skupín po štyroch a piatich tímoch, výsledkom čoho bude oživenie súťaže, pretože bude menej predvídateľná a dynamickejšia.

Pri zachovaní tradičných domácich zápasov a zápasov vonku a zachovania princípu „play all“ tento jednoduchý formát poskytne konkurencieschopnejšie tímy na všetkých úrovniach.

Tímy vyžrebované v skupinách po piatich sa začnú kvalifikovať v marci alebo júni, ak ešte súťažia vo štvrťfinále Ligy národov UEFA alebo sa zúčastnia zápasov o postup/zostup. Tímy rozlosované do štyroch skupín začnú svoju súťaž v septembri.

READ  'Neuveriteľný' hráč Newcastlu United, ktorého si vybral Pep Guardiola

Víťazi skupín európskych kvalifikácií sa kvalifikujú priamo na UEFA EURO alebo FIFA World Cup, zatiaľ čo tímy na druhom mieste sa kvalifikujú priamo alebo na zápasy play-off (spolu s tímami UEFA Nations League sa kvalifikujú na UEFA EURO). Vizuálne vysvetlenie kvalifikačného systému nájdete tu Tu.

Pre finále UEFA EURO s 24 tímami sa nenavrhujú žiadne zmeny.

Nový formát bude implementovaný po UEFA EURO 2024.

Prezident UEFA Aleksandar Čeferin v komentári k obnoveným zápasom povedal:

„Debut v Lige národov UEFA bol úspešný, priateľské zápasy boli nahradené konkurencieschopnejšími zápasmi. Teraz, po zavedení novej vyraďovacej fázy, dostanú tímy ešte viac príležitostí na postup pri zachovaní rovnakého počtu hier v medzinárodnom kalendári zápasov.

„Vyriešila sa aj predvídateľnosť európskych kvalifikácií a nový formát, ktorý poskytne všetkým tímom rovnakú príležitosť kvalifikovať sa na veľké turnaje.

„Nový formát sľubuje, že prinesie viac vzrušenia do futbalových súťaží národných tímov v Európe, ktoré neustále rastú.

Superpohár UEFA

Výkonný výbor UEFA sa rozhodol presunúť Superpohár UEFA 2023 z ruskej Kazane do gréckych Atén. Zápas sa uskutoční v stredu 16. augusta o 21:00 SEČ (22:00 miestneho času) na štadióne Georgiosa Karaiskakisa v Pireu.

Majstrovstvá Európy UEFA hráčov do 21 rokov 2025

Slovenský futbalový zväz (SFZ) bol menovaný za hostiteľa 16-členného finále ME 2025 hráčov do 21 rokov. Zápasy sa budú konať na ôsmich štadiónoch v ôsmich rôznych mestách po celej krajine v lete 2025.

UEFA späť na protokol Play

Po vývoji pandémie COVID-19 a súčasnom celkovom vývoji v Európe sa výkonný výbor UEFA rozhodol pozastaviť uplatňovanie protokolu UEFA o návrate do hry vrátane odstránenia predchádzajúcich opatrení vo väčšine domácich súťaží.

V súlade s ukončením protokolu, keďže tieto pravidlá sú prepojené s prihláškou, bolo rozhodnuté nepokračovať v zavádzaní príslušných prepojení týkajúcich sa osobitných pravidiel platných v súvislosti s Covid-19 pridaných do súťažných pravidiel UEFA. etiky.

READ  Kanaďanku Fernandezovú vypadla Lynette v 2. kole Charleston Open

Napriek tomu bude UEFA naďalej pozorne sledovať vývoj pandémie a v prípade výraznej zmeny situácie navrhne vhodné opatrenia na zaistenie bezpečnosti všetkých zainteresovaných a hladkého priebehu svojich súťaží. Opätovné presadzovanie všetkých príslušných povinností a zdravotných opatrení.

Pravidlá súťaže

Výkonný výbor UEFA schválil pravidlá pre Majstrovstvá Európy UEFA hráčov do 21 rokov 2023-25 ​​a Majstrovstvá Európy UEFA žien 2023-25.

Ďalšie stretnutie

Najbližšie zasadnutie výkonného výboru UEFA je naplánované na 4. apríla 2023 – deň pred 47. riadnym kongresom UEFA – v portugalskom Lisabone.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close