Hlavné správy

Ukrajina zažaluje Poľsko, Slovensko a Maďarsko kvôli obilnému embargu: Politico | Rusko-ukrajinské vojnové správy

Poľsko, Slovensko a Maďarsko uvalili sankcie na ukrajinské obilie po tom, čo to viedlo k protestom miestnych farmárov.

Kyjev zvažuje, že zažaluje Poľsko, Maďarsko a Slovensko proti zákazu ukrajinských poľnohospodárskych produktov. politika Informovala o tom tlačová agentúra.

Noviny v pondelok citovali ukrajinského obchodného zástupcu Tarasa Kačku, ktorý povedal, že Kyjev by mohol zaviesť recipročné opatrenia aj voči Poľsku, ak Varšava od svojich dodatočných opatrení neustúpi.

„Budeme nútení prijať odvetné opatrenia proti dodatočným výrobkom a zakázať dovoz ovocia a zeleniny z Poľska,“ povedal.

V máji Európska únia zakázala ukrajinské obilie, čím umožnila Poľsku, Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a Slovensku zakázať domáci predaj ukrajinskej pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien.

Keďže obmedzenie uplynulo minulý týždeň, Varšava, Bratislava a Budapešť oznámili embargo na ukrajinské obilie s tým, že konajú v záujme svojich ekonomík a že tento krok má chrániť ich farmárov.

Všetky tri krajiny sa sťažovali, že ukrajinské obilie ohrozuje ich domáce trhy.

Kachka povedal, že zákazy sú „smiešne“.

Robotníci nakladajú obilie v prístave Ismail na Ukrajine, apríl 2023 [File: Andrew Kravchenko/AP Photo]

„Myslím si, že Maďarsko tu robí politické vyhlásenie, že chce zablokovať obchod s Ukrajinou a úplne ignorovať Brusel. Preto si myslím, že ide o veľmi odvážny krok Budapešti proti nám obom,“ povedal.

Európska únia povolila, aby jej zákaz vypršal v piatok po tom, čo Ukrajina oznámila, že podnikne kroky na obmedzenie vývozu do susedných krajín.

Kachka povedal, že je pripravený „prevziať zodpovednosť za zabezpečenie toho, aby export z Ukrajiny nevyvolal cunami v susedných krajinách“. Zavedie tiež systém vývozných licencií na obilniny „v reálnom čase“.

Ukrajinský predstaviteľ však poukázal na to, že rozhodnutie zaviesť ich sankcie mimo podpory EÚ vyvolalo „obrovské systémové obavy“ a že spojencom nemožno dôverovať, že budú hovoriť na bruselskom stretnutí.

READ  Slováci sa obávajú klimatických zmien, ale nechcú drastickú zmenu životného štýlu - EURACTIV.com

Podľa Politico plánuje Kyjev žalovať krajiny vo WTO, nie prostredníctvom obchodnej dohody s EÚ.

„Myslím si, že celý svet by sa mal pozrieť na to, ako sa členské štáty v EÚ správajú k svojim obchodným partnerom a vlastnej únii, pretože to môže ovplyvniť aj ostatné štáty,“ dodal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close