Hlavné správy

USA sú pripravené podpísať dohodu, ale Rusko odmieta zmraziť svoj jadrový arzenál

„Sme ochotní predĺžiť novú dohodu START o určité obdobie za predpokladu, že sa na oplátku (Rusko) zaviaže obmedziť – zmraziť – jadrový arzenál,“ uviedol Marshall Billingsle, osobitný zástupca prezidenta USA pre kontrolu zbraní. „Myslíme si, že v zásade existuje dohoda na najvyšších úrovniach vlády v oboch našich štátoch.“ predstavil Billingsleho v think-tanku Heritage Foundation.

Billingslea minulý týždeň prerušil svoju cestu do Ázie, aby sa v Helsinkách stretol so svojím ruským náprotivkom Sergejom Riabkovom. Americký diplomat uviedol, že „má náladu na kompromis“. Dodal, že na ruské konečné schválenie „džentlmenskej dohody“ sa stále čaká a jeho podrobnosti môžu byť zverejnené tiež.

“Sme pripravení uzavrieť túto dohodu. V skutočnosti ju môžeme uzavrieť zajtra. Moskva však bude musieť preukázať aj politickú vôľu, aby tak urobila.” objasnil Billingsle, ktorý dodal, že USA stále trvajú na účasti Číny na zmluve. Agentúra AFP dodala, že hoci čínsky jadrový program rýchlo rastie, stále predstavuje iba zlomok veľkosti ruského a amerického arzenálu.

„Všetko, na čom s Rusmi súhlasíme, musí byť formulované a koncipované tak, aby nám umožnilo rozšíriť túto dohodu na Číňanov, keď sa konečne dostanú k rokovaciemu stolu,“ vyhlásil Billingsle na okraj konceptu presadzovaného USA. Uviedol, že USA požadujú od Ruska tiež overovacie opatrenia na dosiahnutie súladu s touto dohodou a sú v tejto veci ochotné prijať reciprocitu.

„Ak vieme niečo o Rusoch, je to tak, že sú to porušovatelia zmlúv, ktorí porušujú zmluvy,“ vyhlásil. Rusko a USA podpísali zmluvu START / SNV-III v roku 2010. Podľa nej majú obe krajiny obmedziť počet svojich strategických jadrových zbraní na 1550. Platnosť zmluvy START / SNV-III vyprší 5. februára 2021, pokiaľ nebudú vymenené pred týmto dátumom. nová dohoda. Môže sa tiež predĺžiť, po vzájomnej dohode zmluvných strán, najviac o päť rokov.

READ  Biden napadne Trumpa v prezidentských voľbách, je oficiálnym kandidátom Demokratov

Minulý piatok 9. októbra informovala agentúra AP s odvolaním sa na zdroj oboznámený s obsahom rusko-amerických rokovaní, že USA a Rusko údajne dosiahli principiálnu dohodu, že budú naďalej zmrazovať počet svojich jadrových hlavíc. Správa o možnom zmrazení jadrových arzenálov prichádza v čase, keď sa americký prezident Donald Trump usiluje o úspech v zahraničnej politike počas zložitej predvolebnej kampane proti bývalému viceprezidentovi USA Joeovi Bidenovi, ktorý sa zaviazal rozšíriť novú zmluvu START bez účasti Číny.

Moskva opakovane vyzvala Washington, aby neodkladal riešenie možnosti predĺženia platnosti zmluvy a charakterizoval ju ako „zlatý štandard v odzbrojení“. Ako vlani v júni varoval ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore pre Financial Times, ak dohoda prestane existovať, „potom na svete skutočne nebudú žiadne nástroje, ktoré by zabránili zbrojeniu“. V auguste 2019 USA a Rusko odstúpili od Dohody o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), podpísanej počas takzvanej studenej vojny. Nový ŠTART sa tak stal posledným stále platným paktom o jadrových zbraniach.

Podľa zdrojov AP by príslušná dohoda o osude Novej dohody START mohla byť oznámená pred americkými prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia 3. novembra. Zdroj v správe vydanej AP 9. októbra dodal, že takáto dohoda môže zahŕňať aj Čínu, ktorú presadzuje Trump.

Moskva s návrhom nesúhlasí

Rusko považuje za neprijateľný návrh na zmrazenie jadrového arzenálu adresovaného USA do Moskvy ako súčasť dohody o predĺžení platnosti nového paktu START po jeho skončení začiatkom budúceho roka.

„Je to neprijateľný návrh,“ , podľa ruských spravodajských agentúr námestník ministra zahraničia Sergej Riabkov v reakcii na predchádzajúce komentáre, ktoré v utorok urobil americký vyjednávač Marshall Billingsle.

Riabkov uviedol, že postoj USA k zmrazeniu jadrových arzenálov v súvislosti s uzavretím potenciálnej dohody o strategických útočných zbraniach je Moskve už dlho známy a je pre Rusko neprijateľný, pretože „otázky strategickej stability je potrebné vyriešiť komplexne“.

READ  Päťdesiat najbohatších Američanov má toľko majetku ako polovica USA

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close