Zábava

V Budve v Čiernej Hore sa začínajú majstrovstvá Európy družstiev 2023

Majstrovstvá Európy v šachu družstiev 2023 sa začali v Budve v Čiernej Hore. Otvárací ceremoniál sa konal v Hoteli Splendid, oficiálnom hoteli a mieste turnaja.

Ceremoniál sa začal hraním hymien ECU a Čiernej Hory. Neskôr sa zúčastnil aj prezident šachového zväzu Čiernej Hory Jovan Milovic, ktorý privítal hráčov a vzácnych hostí. „Som veľmi hrdý, že dva mesiace pred 75. výročím Šachovej federácie Čiernej Hory sme zorganizovali Majstrovstvá Európy v šachu družstiev. Je to veľký darček pre všetkých: šachistov, šachových nadšencov a šachových priateľov, Čiernu Horu,“ povedal Milovič.

K hráčom a hosťom sa prihovoril prezident Európskej šachovej únie Zurab Azmaiparashvili a vyjadril vďaku Čiernohorskej šachovej federácii za pohostinnosť. „Verím, že Čierna Hora sa stáva prvou šachovou destináciou v Európe. Chcel by som oceniť celkovú prácu súčasného vedenia Šachovej federácie Čiernej Hory a ich úsilie ohľadom šachu v školských programoch,“ zdôraznil Azmaiparashvili.

Dragoslav Cekic, podpredseda vlády a minister mládeže a športu Čiernej Hory, zaželal pretekárom, aby zostali v Čiernej Hore. „Rád by som sa poďakoval Európskej šachovej únii za poverenie našej krajiny zorganizovať jedno z najväčších európskych šachových podujatí. Vážim si ich prácu a dúfam, že budeme mať úspešnú spoluprácu,“ povedal.

Na úvodnom ceremoniáli nechýbali hudobné vystúpenia a krátky historický film o vývoji šachu v Čiernej Hore.

Svetová jednička Magnus Carlsen sa zúčastnil na otváracom ceremoniáli a pózoval s fanúšikmi.

Po slávnostnom otvorení nasledovalo technické stretnutie za účasti vedúcich tímov. Hlavný rozhodca podujatia Nenad Doric sa prihovoril kapitánovi a predstavil pravidlá súťaže spolu so svojimi kolegami: referentkou Fair Play Taniou Karali a zástupcom hlavného rozhodcu Igorom Vujacicom.

Na podujatí sa predstavilo 70 tímov z 39 európskych konfederácií, 38 tímov v kategórii open a 32 tímov v súťaži žien. Azerbajdžan (priemer Rtg 2701) je na čele turnaja Open a Gruzínsko (priemer Rtg 2471) vedie medzi ženami.

READ  Recenzia: Restore Point - Cineuropa

Špičkoví európski hráči reprezentujú svoje federácie na šampionáte, vrátane svetovej jednotky GM Magnusa Carlsena (NOR, 2829), GM Richarda Rapporta (ROU, 2748), GM Timora Radjabova (AZE, 2745), GM Shakriyara Mamedyarova (AZE, 2734 ). GM Vincent Keymer (GER, 2721) a GM Alexandra Kosteniuk (SUI, 2526), ​​​​GM Bella Khotenashvili (GEO, 2488), GM Nino Batsiashvili (GEO, 2487), GM Elisabeth Paehtz4GER, D2G7GER a (GER, GER ) ) v kategórii žien.

Prezident ECU Zurab Azmiaparašvili a čestný viceprezident a viceprezident Čiernohorskej šachovej federácie Veselin Draskovič odohrali prvé slávnostné ťahy na vrchných doskách Open and Women.

Prvé kolo prinieslo nečakané výsledky. Dánsko porazilo najvyšší Azerbajdžan najtesnejším rozdielom (Mats Andersen porazil Shakriara Mamediara; ostatné tri zápasy boli nerozhodné), kým Nórsko a Rumunsko udržali remízu od Slovenska s nízkym hodnotením a Rakúska.

V kategórii žien sa žiadne prekvapenie nekonalo, keďže takmer všetky favoritky v 1. kole presvedčivo zvíťazili. Jedinou výnimkou bol zápas medzi Nemeckom a Gréckom, ktorý sa vo všetkých štyroch zápasoch skončil remízou.

Poradie po 1. kole Open

Etapy po 1. kole ženy

Text a fotografie: Európska šachová únia

Oficiálna web stránka: etcc23.me/

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close