Ekonomika

V Point Three je malá česko-slovenská syráreň cieľom poľských turistov.

Ak by sa Československo v roku 1993 nerozdelilo, severné Slovensko by sa nemalo pochváliť nezvyčajnou turistickou atrakciou – malým hraničným kameňom, ktorý označuje miesto stretnutia troch krajín.

Značka sa dá ľahko minúť, je ukrytá pri Korylovom potoku v priekope pod nedávno otvoreným mostom pre peších. Žiadne znaky tomu nenasvedčujú. Namiesto nich stoja tri červeno-biele stĺpy so symbolmi Českej republiky, Slovenska a Poľska pri troch veľkých žulových hraničných znakoch, každý umiestnených na území troch krajín a pár krokov od nich. Most zavádza návštevníkov, aby vyzerali, že označujú skutočnú hranicu.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Turisti, ktorí prichádzajú do tejto oblasti, známej ako Triple Point alebo po slovensky „Drožmetsi“, však na kamene rýchlo zabudnú, keď uvidia veľkú lesklú tabuľu s nápisom „Ja“. [heart] Trójstyk“, ktorý vyniká veľmi zreteľne a je skvelým a ľahko dostupným miestom na fotografiu. „Trójstyk“ znamená v poľštine tri body.

Pre Slovákov je Triple Point kúsok od Cierne, rozľahlého mestečka s takmer 4500 obyvateľmi v pohorí Kise Beskidi. Poľskí turisti prichádzajú k Trom bodom z neďalekého mesta Jaworzynka, zatiaľ čo Česi sem chodia z mestečka Hrakawa. Je to jedno z prvých miest, kde v Čečensku vychádza slnko.

„Tieto malé dedinky sú veľmi pokojné, veľmi príjemné,“ hovorí Marta Sláviková, riaditeľka Regionálnej rozvojovej agentúry Kyzús.

Narodila sa v Českej republike a vyrastala v Poľsku, predtým ako sa jej rodina pred rokmi presťahovala na Slovensko, Drojmetsi a okolie obývali po stáročia Koraly alebo Highlanders.

„Triple Point má veľmi príjemnú atmosféru,“ dodáva Sláviková, amatérska bylinkárka a výrobca sirupov.

Poľská zmrzlina a fontána so slanou vodou

Dosiahnuť trojitý bod bola hračka aj z Bratislavy.

READ  Ekonóma Ódora označila agentúra Reuters za dočasného premiéra Slovenska

Vlaky na východné Slovensko zastavujú vždy v Žiline, odkiaľ môžete ísť druhým vlakom do Čadce. Tu si môžete vybrať autobus alebo iný vlak do Čierneho. Keďže Čierne je široké mesto, je lepšie vystúpiť na správnej zastávke, ak nechcete prejsť celú cestu: vystúpte na zastávke Čierne pri Čadci Zastávka (vlak) alebo Čierna Jednota (autobus).

Cesta na Trojmedzie začína hneď po prekročení železničnej trate. Návštevníci sa tu môžu rozhodnúť pre žltú trasu, ktorá do istej miery sleduje česko-slovenskú hranicu, alebo modrú, ktorá turistov najskôr zavedie na slovenskú stranu Trojbodu pred prechodom cez most do Poľska a Českej republiky. Obidva traily v podstate tvoria okruh, takže je to všetko o tom, ktorý trail chcete absolvovať ako prvý.

Modrá značka ponúka turistom nádherný výhľad do údolia, v ktorom je zasadených veľa hravských domov. Vedie tiež do neďalekého mesta Malé Sans, kde sa v palácovej stavbe zo 16. storočia zachovali stredoveké obchodné cesty. Turisti si môžu cestou k historickej pamiatke vyskúšať drevenú hojdačku, ktorá sa nachádza v blízkosti diaľnice. Žltá trasa naopak môže turistom zmenšiť, keď stoja pod 84 metrov vysokým slovenským prechodom cez Veli most. Pomenovaný po neďalekom vrchole hory je najvyšším diaľničným mostom v strednej Európe. Nenáročnou prechádzkou sa dostanete na obvod Hravy a do malého obchodu a krčmy, ktoré prevádzkuje Stanos, česko-slovenská rodina, a potom sa dostanete k veľkému zelenému priestranstvu s koňmi, cez víkend otvorenú reštauráciu a zmrzlináreň. , rozostavaný hotel, niekoľko drevených zrkadiel, ihriská, huňatý prameň slanej vody a hraničné obelisky.

Mnohé z týchto vecí sú postavené na poľskej strane. V skutočnosti je v tejto oblasti najčastejšie počuť poľštinu.

„Najväčšie tržby máme v poľských zlotých,“ hovorí Peter Staňo, ktorého zákazníci môžu v jeho malom obchode a krčme platiť v troch menách aj kartou.

Slovenský starosta žijúci v Českej republike

Stano biznis“Grund a Drojmetsi“.

Podnikateľský veterán sa narodil v českom Sliezsku a anglický „grunt“ – „farma“ dostal od svojej matky v Hrakawe. Jeho rodina opustila Hravu a presťahovala sa na Slovensko – hoci vtedy ešte Československo – keď bol ešte mladý. Farma sa tak stala ich víkendovým a dovolenkovým domovom.

Dnes jeho rodina žije na farme, chová zvieratá, vyrába ocenené syry a iné mliečne výrobky a predáva produkty miestnych a regionálnych výrobcov vrátane likérov, sirupov a psích sušienok.

„Snažíme sa pokračovať v tradícii farmárčenia v horách,“ hovorí Stano.

Ich malý podnik, rodinný v bývalej stodole, má oficiálne otváracie hodiny, no Stano a jeho rodina radi obslúžia zákazníkov aj mimo týchto hodín.

„Keď vidím človeka, ktorý chce ísť do obchodu, vyskočím z traktora v pracovných nohaviciach, aby som mu dal pivo a dal syr,“ hovorí.

Angažuje sa však aj v miestnej politike a pevne verí, že cestovný ruch môže pomôcť prilákať turistov a podporiť miestnu ekonomiku. V súčasnosti sa poľskí turisti vracajú k Trom bodom hľadať pokoj a mier. Stano hovorí, že Poliaci sa mu často sťažujú, že poľské Tatry sú preplnené. Staňo v minulosti pôsobil ako starosta Hrčavy. Minulý rok bol zvolený za starostu obce Čierne. Stano hovorí, že miestni nevidia problém v tom, že ich starosta žije v Česku.

„Mať medzinárodného primátora berú ako výhodu,“ usmieva sa.

Perfektný jednodňový výlet

Čierne je na slovenské pomery pomerne veľké mesto, no turisti tu nájdu len pizzeriu, zmrzlináreň, kaviareň, niekoľko obchodov s potravinami a miestny pivovar Čierňan. Žiadny bankomat.

READ  Rast HDP Slovenska je v 4. štvrťroku mierny

Na rozdiel od Jaworzynky na poľskej strane tu nie sú žiadne ubytovacie zariadenia.

Napriek tomu Stano hovorí, že ak chcú ľudia spoznať Čierne a vidieť, ako sa tam žije, určite by mali mesto navštíviť.

„Napiť sa miestneho Čierňana, ochutnať český syr zo slovenského mlieka a preskúmať náš štvoruholník,“ hovorí starosta.

Výlet na Trojmedzie je skvelý celodenný výlet, či už pešo alebo na bicykli. Tá umožňuje návštevníkom spoznávať aj cyklistické trasy medzi Jaworzynkou, Hrčavou, Čiernym a Čadcou, jedným z hlavných miest kysuckého regiónu Slovenska.

Aj v Čadci je ubytovanie do istej miery obmedzené. V centre mesta sa nachádza budova z roku 1913 a luxusný hotel Tatra. Hotel Husarik, postavený začiatkom sedemdesiatych rokov v lesoch za Čadcou. Pre viac alternatív skúste obľúbené lyžiarske stredisko Oščadnica pri Čadci alebo sa vráťte do Žiliny.

Z Ghatky môžu turisti podnikať výlety Kaštieľ RadogaJe to jediný zachovaný šľachtický dom v oblasti Kaisous Múzeum v prírode Vo Vychylovke, príp Nalejte ropu do Korany.

Cyklisti si majú z čoho vyberať Cyklistické pruhy. Kisuka magistrála s dĺžkou 133 km je jednou z najdlhších trás na Slovensku a prechádza kopcovitým terénom Kisús, posiatym dedinami a izolovanými osadami.


Článok vám prinášame v spolupráci s Žilinská turistická oblasťwww.zilinskyturistickykraj.sk. Realizované s financovaním z Ministerstvo dopravy SR.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close