Veda

Vedci objavili pozostatky strateného kontinentu Argoland

Zem je v mnohých ohľadoch neustále sa meniaca skladačka a hľadaniu kúskov venujú odborníci celú svoju kariéru.

Teraz tím z Utrechtskej univerzity v Holandsku to je všetko, čo som urobil – Odkrývanie fragmentov kontinentu, ktorý už dlho máta vedeckú komunitu.

Geológovia vedeli, že Argoland, 5000 km dlhá pevnina, sa odtrhol od Západnej Austrálie asi pred 155 miliónmi rokov.

Problém bol v tom, že nikto nevedel, kam šiel.

Kľúč k vyriešeniu tejto záhady spočíva v obrovskej „prázdnote“, ktorú kontinent po sebe zanechal: panva ukrytá pod oceánom známa ako Argo Abyssal Plain.

Štruktúra oceánskeho dna naznačuje, že Argoland sa mohol unášať severozápadným smerom a skončiť tam, kde dnes existujú ostrovy juhovýchodnej Ázie.

Prekvapivo sa však pod týmito ostrovmi nenašli žiadne veľké kontinenty – iba pozostatky malých kontinentálnych fragmentov obklopených oveľa staršími oceánskymi panvami.

Vedci z Utrechtskej univerzity sa teda rozhodli dať dokopy, čo sa stalo s chýbajúcou krajinou.

Argopélago končilo tam, kde sa teraz nachádzajú ostrovy juhovýchodnej ÁzieiStock

jeden v tlačová správaTím oznámil, že ďalší „stratený“ kontinent, objavený v roku 2019, bol absorbovaný do zemského plášťa a zostala len vrchná vrstva. Potom sa obrátil a vytvoril pohoria južnej Európy.

A predsa, čo je zvláštne, Argoland po sebe nezanechal žiadne takéto „zložené“ pozostatky.

Geológ Douwe Van Hinsbergen vysvetlil: „Ak by sa kontinenty mohli ponoriť do zemského plášťa a úplne zmiznúť bez toho, aby na jeho povrchu zanechali akúkoľvek geologickú stopu, nemali by sme veľa poňatia o tom, aká bola Zem v jej geologickej minulosti.“ Ako by to vyzeralo?“ , jeden zo spoluautorov štúdie.

„Bolo by takmer nemožné spoľahlivo zrekonštruovať bývalé kontinenty a geografiu Zeme v skorších dobách.“

Van Hinsbergen potom zdôraznil, že takéto rekonštrukcie sú „kľúčové pre naše chápanie procesov, ako je vývoj biodiverzity a klímy alebo prieskum surovín“.

A na podstatnejšej úrovni „pochopiť, ako sa tvoria hory alebo zistiť hnacie sily platňovej tektoniky; Dve udalosti, ktoré spolu úzko súvisia.“

Van Hinsbergen a jeho kolega Eldert Advocate sa rozhodli preskúmať, čo odhalila geológia juhovýchodnej Ázie o osude Argolandu.

„Ale mali sme doslova do činenia s ostrovmi informácií, a preto nám výskum trval tak dlho,“ povedal. „Strávili sme sedem rokov riešením hádanky.“

Argoland sa rozpadol na samostatné časti, ktoré autori nazvali Argopelago.Eldert L. Advokát, Douwe JJ van Hinsbergen

Potom povedal, že „situácia v juhovýchodnej Ázii je veľmi odlišná od miest ako Afrika a Južná Amerika, kde sa jeden kontinent úhľadne rozlomil na dva kusy“.

„Argoland sa rozpadol na mnoho rôznych kúskov. To brzdilo našu víziu cestovania na kontinent,“ vysvetlil.

V tomto bode si van Hinsbergen a Advocaat uvedomili, že fragmenty dorazili na svoje súčasné miesta približne v rovnakom čase – ponúkajúc dovtedy neznáme, no dôležité fakty o Argolande.

Nikdy to nebol jediný, jasne ohraničený kontinent, ale skôr „Argopelago“ mikrokontinentálnych fragmentov oddelených starými oceánskymi panvami.

Takto sa podobá na Veľkú Adriu (ktorá je dnes už takmer celá pohltená zemským plášťom), resp. zelandiaZ veľkej časti ponorený kontinent východne od Austrálie.

Van Hinsbergen uzatvára: „Rozpad Argolandu začal asi pred 300 miliónmi rokov.“

A teraz jej prastaré fragmenty ležia skryté pod zelenými lesmi Indonézie a Mjanmarska.

Prihlásiť Se Pre náš bezplatný týždenný bulletin Indy100

Vyjadrite svoj názor v našej spravodajskej demokracii. Kliknutím na ikonu súhlasu v hornej časti stránky pomôžete zvýšiť tento článok v rebríčku indy100

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close