Veda

Vedci varujú, že západná strava je rizikovým faktorom Alzheimerovej choroby: ScienceAlert

Zatiaľ nevieme, ako vyliečiť Alzheimerovu chorobu, ale vedci sa dozvedajú viac o tom, čo zvyšuje alebo znižuje naše riziko vzniku – a jedným z týchto rizikových faktorov je strava.V západnom svete sme si už zvykli.

Nový prehľad 38 predchádzajúcich štúdií z posledných piatich rokov identifikuje západné stravovacie návyky ako rizikový faktor pre rozvoj Alzheimerovej choroby v miernych až stredne závažných prípadoch ochorenia.

Na druhej strane stredomorská strava, tzv ketogénna diétaZdá sa, že suplementácia stravy s omega-3 mastnými kyselinami a probiotikami chráni pred ochorením, ale iba u pacientov s miernymi až stredne závažnými ochoreniami.

Výskumníci z niekoľkých inštitútov v Číne navrhujú, že zmeny stravovania môžu byť spôsobom, ako znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby a iných typov demencie a obmedziť poškodenie našich kognitívnych schopností.

„Určité nutričné ​​intervencie môžu spomaliť progresiu Alzheimerovej choroby a zlepšiť kognitívne funkcie a kvalitu života,“ Napíšte Vedci vo svojom publikovanom článku.

V analyzovaných štúdiách tieto „výživové zásahy“ zlepšili kognitívne funkcie a kvalitu života ľudí s miernou až stredne závažnou Alzheimerovou chorobou. Zdalo sa, že tiež spomaľujú progresiu choroby.

Aj keď nevieme, čo spôsobuje Alzheimerovu chorobu, vieme, že spôsobuje nahromadenie Alzheimerovej choroby. Amyloid-beta (Ap) peptidy A tau proteín V mozgu sa tvoria zhluky, čo vedie k rozpadu neurónov, ktoré sú kľúčové pre myslenie a zapamätávanie.

Na základe výskumu tu môže byť dôležitý spôsob, akým výber stravy ovplyvňuje zápal: západná strava s vysokým obsahom nasýtených tukov, cukru a soli môže naše telo vystaviť zvýšenému stresu, ktorý nás nejakým spôsobom predisponuje k demencii a robí ho citlivejším.

„Hlavné mechanizmy sú založené na znížení oxidačného stresu a zápalu a zníženej akumulácii Ap peptidov,“ Napíšte Výskumník.

Stredomorská strava má vysoký obsah celých zŕn, ovocia, zeleniny a morských plodov, zatiaľ čo ketogénna diéta je veľmi špecifický prístup k jedlu s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom sacharidov. Ako poznamenávajú vedci, ketodiéta nie je bez rizík z hľadiska celkového zdravia a mala by sa používať po konzultácii s lekárom.

READ  Laboratórne experimenty s vysokým rozlíšením ukazujú, ako bunky „jedia“ – riešia 40-ročný problém v bunkovej biológii

Predpokladá sa, že demencia ovplyvňuje viac viac ako 50 miliónov ľudí na celom svete do roku 2020 a toto číslo bude naďalej rásť. Hľadanie spôsobov, ako znížiť riziko, môže znamenať dôležitý rozdiel, zatiaľ čo hľadanie lieku pokračuje.

Pokračuje práca na tom, aby sme pochopili, ako strava súvisí s Alzheimerovou chorobou a mechanizmami, ktoré v nej fungujú – ale táto štúdia a ďalšie podobné štúdie pomáhajú vedcom poskytnúť presnejší obraz o tom, čo jeme.Ako to ovplyvňuje mozog.

„Výsledky ukázali, že nutričné ​​intervencie sú schopné spomaliť rýchlosť progresie Alzheimerovej choroby, zlepšiť kognitívne funkcie a zlepšiť kvalitu života týchto pacientov,“ dodal. Napíšte Výskumník.

„Zostáva však preskúmať mnohé medzery vo vedomostiach, takže sa odporúčajú hĺbkové štúdie o súvislosti medzi výživou a Alzheimerovou chorobou.“

Výskum bol zverejnený Hranice v neurovede,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close