Vtip rozhodcu omráči Tunisko a africký futbal hľadá odpovede

Prvé tri dni Pohára afrických národov 2021, ako sa to niekedy stáva v súťažných tímových fázach, boli vzrušujúce. V deviatich zápasoch padlo deväť gólov, ale keďže sa hry vysielali po celom svete pre viac divákov ako kedykoľvek predtým, bolo cítiť vzrušenie a nedostatok drámy.

Potom prišiel zápas číslo 10 medzi Tuniskom a Malikom v kamerunskom meste Limbe a náhla erupcia drámy sa dostala na titulky po celom svete – nie však nikomu po chuti.

Historické knihy ukazujú, že Mali porazilo Tunisko 1:0 v zápase skupiny F, no hoci je bežné, že porazený tím sa kvalifikuje na viac ako jeden zápas, v mnohých ohľadoch to platí. Tunisko je nekvalifikované za to, čo sa stalo v stredu, ale nezaslúži si to ani Malio, ani africký futbal.

Ako to už býva, sťažnosti sa sústredili na rozhodcu, ale toto bolo iné.

Kde sa začína herectvo Johnnyho Chicaswaya? Dve kontroverzné rozhodnutia o penaltách, jedna pre každý tím, Mali skórovalo z tohto miesta a Tunisko nedokázalo premeniť. Potom prišla kontroverzná červená karta. Občas sa to stane, ale to, čo príde potom, sa nestane. Zambijský funkcionár prerušil hru po 85 minútach a vhadzoval naplno.

Keď si svoju chybu rýchlo uvedomil (niektorí špekulujú, že nedokázal zastaviť hodinky počas predchádzajúcej prestávky na vodu), pred uplynutím 90 minút zaznela píšťalka a hra pokračovala.

Tunisko, ktoré sa tlačilo za remízou a očakávalo pekných pár minút pridania, bolo vyslovene nahnevané. Tréner Monter Kieber a jeho asistenti sa skúsenému oficiálnemu rozhodcovi, ktorý mal na starosti dva zápasy na MS 2018, rýchlo pomstili.

Odviedla ho chicagská ochranka. Sťažnosti pokračovali. Tréner Mali Mohamed Moussouba začal svoju pozápasovú tlačovú konferenciu, keď ho Federácia dusiacich sa afrických futbalových funkcionárov informovala, že hra sa obnoví a odohrajú sa minúty navyše.

READ  Štyri rezervné banky Perrymu a Poissierovi na 10. mieste Arizonské bejzbalové víťazstvo 12:4 nad Oregonským štátom

Mali vyšlo, ale Tunisko odmietlo.

„Hráči sa 35 minút kúpali v ľadovom kúpeli, kým ich opäť nezavolali,“ povedal Kepier.

„Trénujem už dlho. Nikdy som nič podobné nevidel. Dokonca aj štvrtý dôstojník sa chystal uspať palubovku, keď sa ozvala píšťalka. Rozhodnutie rozhodcu sa nedalo opísať. Nechápal som, ako dosiahol to. Uvidíme, čo sa v tom stane.“

Tunisko potrebuje hrať znova, ale nestalo sa tak a skóre 1:0 platí, takže Carthage Eagles má čo robiť proti Mauritánii a v prvom zápase porazilo Gambiu 1:0. 12 zápasov.

Keďže len osem z 24 tímov v skupine vypadne pred druhým kolom, Tunisko na 30. mieste svetového rebríčka sa o postup naozaj nemusí báť, hoci prvé miesto bude ťažké.

Kieber by mal použiť tento vtip na povzbudenie svojich hráčov nejakými zvláštnymi titulkami, ktoré pomôžu tímu priviesť k prvému africkým titulom od roku 2004.

V hre sú však veľké problémy. Hoci sa rozhodcovia často príliš sústreďujú na rozhodnutia, ktoré sú pre hru škodlivé, existujú určité kritériá, ktoré je potrebné splniť na všetkých úrovniach hry.

Keď rozhodca pridá príliš veľa času (napríklad neuveriteľných 19 minút v semifinále Arabského pohára 2021 medzi Katarom a Alžírskom), ale zastaviť hru pred koncom 90 minút, ako napríklad tuniský šéf, je zvyčajne problém sledovať. To znamená, že je to naozaj zriedkavé.

Pred zápasom sa v medzinárodnom meradle objavili komentáre, že nedostatok akcie v zápase nebol pre africký futbal veľkou reklamou. Je to vlastne jedno. AFCON nie je reklama na nič – je to vrchol kontinentálneho futbalu, turnaj určený pre víťazstvá afrických a afrických národov. Ak je toto fantastická scéna pre moderátorov, všetko bude v poriadku, ale nie je to primárna funkcia.

READ  Slovensko proti Írsku: TV detaily, tímové správy a čas výkopu utorňajšej kvalifikácie WNT

Ale to, čo sa stalo medzi Tuniskom a Malikom, bolo iné. Toto je zlá reklama pre africký futbal a nepoteší titulky po celom svete. Slová „výsmech“ a „chaos“ sú všade v médiách a vlievajú sa do ďalších zdrojov zlého hospodárenia a neschopnosti v Afrike, pričom zároveň odkazujú na niečo zlé. Toto prichádza v čase, keď sa z Afriky sťažujú, že niektoré časti sveta nedokázali turnaju dostatočne rešpektovať. To, čo sa stalo v Limbe, nepomáha.

Skôr či neskôr, pravdepodobne vo vyraďovacej fáze, sa očakáva, že akcia skutočne prebehne na ihrisku a potom sa pozornosť presunie inam. Ak odtiaľto pôjde všetko hladko, Mali-Tunisko bude poznámkou pod čiarou v januárových a februárových udalostiach.

Ale pre africký futbal by sa podobný incident už nikdy nemal opakovať. Odteraz prísť do Tuniska trochu neskoro by malo byť o krásnej hre.