Ekonomika

Vzťahy medzi EÚ a Taiwanom poháňa stredná Európa – EURACTIV.com

Krajiny strednej Európy sú hlavnou hybnou silou rozvoja vzťahov medzi EÚ a Taiwanom, keďže tvoria 60 % všetkých kontaktov medzi aktérmi z EÚ a Taiwanu. Nová správa Tvrdí to Stredoeurópsky inštitút pre ázijské štúdiá (CEIAS).

Od roku 2019 do roku 2022 sa aktivita EÚ v súvislosti s Taiwanom podľa údajov zvýšila z 23 registrovaných kontaktov – vo vláde, parlamente, v oblasti kybernetickej bezpečnosti, hospodárstva, ľudských práv a pomoci a vzájomných návštev – na 167. Zhromaždené CEIAS EÚ-Taiwan Tracker.

Veľkú časť tohto nárastu možno vysvetliť opatreniami prijatými v Litve, na Slovensku, v Českej republike a Poľsku, pričom prvé dve krajiny majú vyššie ročné záväzky s Taiwanom ako väčšie krajiny ako Francúzsko a Nemecko.

Podľa jedného z autorov Mateja Šimalčíka existujú tri hlavné dôvody, prečo krajiny strednej a východnej Európy (SVE) zvýšili záujem o spoluprácu s Taiwanom.

Patrí medzi ne príchod mnohých politikov dôležitých pre Čínu, nenaplnené očakávania od Číny a nové obchodné príležitosti.

„Mnoho krajín strednej a východnej Európy čelí únave z očakávania, pokiaľ ide o Čínu, a v dôsledku toho rozširujú rozsah svojej spolupráce s východnou Áziou a hľadajú nových partnerov v regióne vrátane Taiwanu,“ povedal Shimalik.

„Krajiny strednej a východnej Európy uznávajú Taiwan ako vysoko rozvinutú krajinu, ktorá môže regiónu poskytnúť novú vlnu investícií, najmä v high-tech odvetviach, ako sú polovodiče,“ dodal.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Najnovšie: Aris. Zákaz objednávania školských masiek čaká na vybavenie | Národné správy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close