Zimné olympijské hry: Žiadny „zázrak na ľade“, keď Slovensko porazilo USA v Q-Ultimate v mužskom ľadovom hokeji

feb.

Stratila národnosť Epidémia povzbudila hviezdy hokejovej ligy (NHL), aby sa porovnali s americkým tímom neznámych príbuzných, zlatým medailistom z roku 1980 „Miracle on Ice“, ktorý v tímovej hre skončil 3:0.

Keď mali Američania 44 sekúnd na to, aby poslali Slovensko domov, skóroval kapitán Marek Hirvik a poslal zápas do predĺženia.

Slovensko strelilo jediný gól v poslednom penaltovom rozstrele.

Kapitán USA Andy Miel strelil posledný gól, no jeho pokus zblokoval hráč slovenského webu Patrick Riber.

Skupina amerických veteránov a mladíkov podliehajúcich NHL hrala s prekvapivou podobnosťou napriek tomu, že spolu trénovali len niekoľkokrát pred zápasmi.

„Títo chlapci majú pred sebou skvelú budúcnosť a budú tu ešte predtým, ako budú reprezentovať Spojené štáty,“ povedal o svojom juniorskom kádri bývalý obranca NHL Steven Comfer.

„Ale toto nás všetkých tak trochu pohryzie.“

Slovenský veľký 17-ročný Juraj Slafkovský, ktorý sa ukázal ako jedna z hviezd turnaja, otvoril skóre v polovici prvého polčasu a dal mu päť gólov, aby viedol všetkých hráčov Pekingu.

Spojené štáty americké sa v druhom polčase ujali vedenia a udržali sa až do neskorého Hiruvikovho gólu.

Národná hokejová liga (NHL), ktorá je prvou svetovou profesionálnou ligou, prišla o najlepšiu súťaž na olympijských hrách po epidemickom rozhodnutí udržať svoje superhviezdy mimo Pekingu.

Absencia najmä NHL oslabila dvojnásobného zlatého medailistu USA a rekordného deväťnásobného majstra Kanady.

Najmladší tím v Pekingu však vďaka rýchlosti na snehu vyhral všetky tímové zápasy proti USA – Číne, Kanade a Nemecku.

„Je to medailové kolo a z každého tímu dostanete to najlepšie,“ povedal Miele.

„Je to dobrý tím (Slovensko) a pri vypadnutí na jeden zápas sa to stáva.“

Slovensko sa o dva dni stretne v semifinále s Fínskom po tom, čo severský tím zdolal Švajčiarsko 5:1.

READ  Vládne súdne spory lámu v Európe rekordy, booster shot vyzýva na prehodnotenie

V druhej polovici žrebu narazí obhajca titulu Rusko na Švédsko, ktoré v posledných štyroch kolách zdolalo Dánsko 3:1 a Kanadu 2:0.