Svet

Ali Bongo a 40 zlodejov

Chido Nwangwu Píše o nedávnom prevrate v Gabone, ktorý vyvrcholil zosadením kontroverzne znovuzvoleného prezidenta Aliho Bonga 26. augusta.

Stredná Afrika je brlohom diktatúry. Už takmer 60 rokov je úložiskom autokratickej geriatrie a ihrísk pre väčšinou pofrancúzskych afrických vládcov.

Francúzsko sa stalo najviac nemilovanou a odmietanou európskou krajinou v Afrike, medzi najhorších koloniálnych a postkoloniálnych utláčateľov a vykorisťovateľov Afričanov!

Británia držala ten hrozný medailón hanby a nespravodlivosti!

Nedávny vojenský prevrat v Gabone 30. augusta 2023 nám pripomenul občianske spory a zverstvá, ktorých sa doživotne dopustili títo vodcovia Stredoafrického hospodárskeho spoločenstva (CEMAC).

Capone má za sebou značnú slávu a korupciu.

Je dlhoročným členom brlohu diktátorov a zúfalstva v geopolitickom regióne známom ako Stredná Afrika.

Vojaci v susednej Nigérijskej republike sa chopili moci a uvrhli zvrhnutého prezidenta do „domáceho väzenia“ niekoľko kilometrov od iného domu/bydliska bezprostredného bývalého prezidenta Nigérie Muhammadu Buhariho.

Buhari bol významnou a kľúčovou postavou niekoľkých vojenských prevratov v Nigérii.

Nedávny vojenský prevrat v Nigeri vyvolal veľké znepokojenie a charakterizoval regionálne ECOWAS a jeho nového vodcu, prezidenta Bola Tinubu z Nigérie, ako relatívne bezradných. Je to obrovská hanba, najmä pre Tinubu, ktorý navštevuje štátnu univerzitu v Chicagu, dokonca aj pre Tinubu, ktorý je každý mesiac zapletený do nejakej smiešnej opravy.

V Gabone sa objavujú známe príbehy o hanebných povereniach bongov – necelých 50 hodín po tom, čo boli vylúčení z úradu. Masívne plytvanie zdrojmi ich krajiny bohatej na ropu vyvoláva obavy.

Je jasné, že totálna chamtivosť týchto diktátorov a ich plány predĺžiť si funkčné obdobie a ukradnúť hlasy sa hodia do niektorých nollywoodskych a hollywoodskych filmov.

Jedným z dôvodov, prečo som sa rozhodol pomenovať svoju analýzu Gabonu, Aliho Bonga a prevratu 40 zlodejov, je už to, že krajinu drancuje veľa zlodejov, z ktorých niektorí sú domorodci a mnohí z nich nie sú pôvodnými francúzskymi občanmi. Len „čestní francúzski Afričania“.

READ  Meghan Markle si mýli princa Andrewa s asistentom kráľovnej Alžbety

Občania Gabonu oslavujú zosadenie prezidenta Aliho Bonga. Predsedom sa stal po smrti svojho otca Omara Bonga v roku 2009. Umar vládol 42 rokov. Kontroverzné „voľby“ z 26. augusta 2023 videli Aliho 14 rokov ako prezident. To znamená, že rodina Bongo vládla Gabonu 56 rokov!

Ako sa prach a diskusie a napätie zvyšujú v regióne Sahel a častiach stredoafrického kontinentu, najnovšie otázky sú: Aký je najlepší spôsob, ako sa pohnúť vpred uprostred vojenských prevratov?

Uľahčujú skorumpovaní a neschopní politici zvrhnutie vlád?

-DrNwangwu je zakladateľom USAfricaonline.com, prvých afroamerických novín na internete so sídlom v Spojených štátoch.

Sledujte ho na Twitteri @Chido247u

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close