Hlavné správy

Biden sa bude implementovať do zahraničnej politiky

Autor učí medzinárodné vzťahy na UK v Bratislave

Americké prezidentské voľby majú koniec v roku 2020, ale stále môžeme hovoriť o tom, čo sa skutočne stalo. Situáciu je možné analyzovať štrukturálne a politicky.

Odkiaľ sa vzal systém voličov?

Zoberme si najskôr štruktúru. Jednou z kľúčových čŕt metódy prezidentských volieb v USA je volebný systém. Je to zdroj nekonečnej fascinácie a frustrácie pre Američanov aj pre medzinárodných pozorovateľov. Niekoľko základných informácií vám však môže pomôcť správne ich pochopiť:

Keď boli USA v roku 1789 prvýkrát vytvorené, americký ľud nehlasoval za prezidenta. Ústava USA vyžadovala, aby bola pri voľbe prezidenta zvolená skupina „múdrych“ (voličov). Každý štát dostal počet takýchto voličov na základe počtu členov Kongresu USA. Zákonodarné orgány štátu mali voliť týchto voličov každý rok v prezidentských voľbách a tí potom podľa svojho múdreho úsudku odovzdali hlasy prezidentovi a viceprezidentovi.

Relatívne takmer nový národ však cítil, že tento elitársky systém je v rozpore s jeho demokratickými hodnotami, a časom – jeden po druhom – začali štáty kombinovať hlasovanie týchto voličov s ľudovým hlasovaním o prezidentovi. V súčasnosti voliči stále existujú v každom štáte, sľubujú však, že budú hlasovať podľa výsledkov referenda. Stavajú to do stavu po štáte v decembri, paradoxne, nikdy sa vlastne nestretli spolu ako cirkev.

Malí sú takí mocní

V priebehu rokov sa objavilo nespočetné množstvo návrhov na zrušenie volebného systému a ustanovenie priameho referenda o prezidentovi, ale je pravda, že malé štáty ako tento. V tomto systéme dostávajú štáty najmenej dvoch voličov bez ohľadu na to, či sú veľkí alebo malí.

Najmenšie štáty ako Wyoming (s asi 580 000 obyvateľmi) a najväčšia Kalifornia (s takmer 40 miliónmi obyvateľov) majú zaručené minimálne dva volebné hlasy, pretože všetky štáty majú po dvoch senátoroch.

READ  Dosiahnutie dohody s USA o kontrole jadrových zbraní: Rusko vidí malú šancu na konsenzus

V praxi to znamená kandidáti na prezidenta USA musia navštíviť všetky štáty USA, aby si zabezpečili dostatok „volebných hlasov“ na získanie prezidentského úradu. A v tesných voľbách sa môžu volebné hlasy malého štátu ukázať ako kritické, ako to bolo tento rok v Nevade.

Ak by, ako naznačujú niektoré reformy, došlo k zrušeniu volebného systému a k jednoduchému referendu, kandidáti by vo svojich kampaniach určite obišli mnoho malých štátov a zamerali by sa na veľké mestské oblasti.

Súvisiaci článok Ústavná kríza bude za vlády Bidena pokračovať Čítať

Prečo ten zhon okolo pošty

Po tomto vysvetľujúcom smere prichádzame k voľbám v roku 2020. Volebné obvody boli opäť kľúčovou štrukturálnou otázkou a najmä počet získaných voličov – nielen v Nevade -, ale aj v kritických štátoch ako Michigan, Severná Karolína, Pensylvánia a Wisconsin – štáty s vysokou volebnou právomocou. , ale ktorých ľudia často nie sú jednoznačne v demokratickom alebo republikánskom tábore.

Tieto takzvané hojdacie štáty tiež často rozhodujú o prezidentských voľbách. Správne sčítanie hlasov v týchto štátoch bolo preto kritické.

Tento rok bola situácia ešte komplikovanejšia, a to kvôli pandémii. Rovnako ako ľudia na celom svete, Covid znepokojoval občanov USA a ovplyvňoval správanie vo všetkých odvetviach americkej spoločnosti. Patrili sem voľby.

V dôsledku obáv mnohých Američanov z tradičného hlasovania (čo znamenalo ísť v deň volieb do miestnej základnej školy alebo verejnej knižnice) štáty iniciovali alebo významne rozšírili svoje volebné systémy na hlasovanie poštou.

Pravidlá prihlásenia však často neboli jasné alebo neboli dobre premyslené procesy. Niektorým štátom – najmä tým, ktoré počítali hlasy, ktoré prišli poštou pred samotným volebným dňom 3. novembra – sa darilo relatívne dobre.

Na iné štáty urobil veľký dojem taký počet hlasov, že vykonali nelegálne zmeny pravidiel na poslednú chvíľu, ktoré umožnili sčítanie hlasov mimo určených dní alebo dokonca sčítanie hlasov, ktoré prišli po dni volieb (v systéme USA musia hlasy doraziť v deň volieb, inak nemôžu sa spočítať).

READ  Americký súd poslal mexického bývalého ministra obrany do väzby

V niektorých štátoch ľudia, ktorí už v tomto štáte nežili alebo nehlasovali pre zosnulého príbuzného, ​​údajne volili poštou.

Súvisiaci článok Trump sa bojí americkej pošty Čítať

Spochybňovanie volieb nie je novinkou

Tieto štrukturálne chyby preto pomáhajú vysvetliť problémy týchto posledných volieb a zdôrazňujú potrebu reforiem systému, ktorým si volíme prezidenta. Z politického hľadiska však môžeme vidieť aj ďalšie problémy.

Najprv je to nechuť Donald Trump vzdať sa a uznať Jozefa ako víťaza volieb Biden. Mnohí to pripisujú tomu, čo považujú za Trumpovu „autoritársku“ povahu. V skutočnosti však strana, ktorá prehrala, všetky nedávne voľby v USA kritizovala alebo spochybnila.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close