Veda

Britská zdravotnícka agentúra uviedla, že vírus detskej obrny bol identifikovaný v londýnskych odpadových vodách

Agentúra na ochranu zdravia Spojeného kráľovstva (UKHSA) vo vyhlásení v stredu uviedla, že vyšetrovanie prebieha po tom, čo sa vo vzorkách odpadových vôd z Becton Sewage Treatment Works odobratých medzi februárom a májom našlo niekoľko úzko súvisiacich vírusov.

UKHSA povedala: „Je bežné detekovať 1 až 3 ‚vakcíne podobné‘ poliovírusy každý rok vo vzorkách odpadových vôd v Spojenom kráľovstve, ale vždy išlo o jednostranné zistenia, ktoré neboli opätovne zistené.“

„Tieto predchádzajúce zistenia sa vyskytli, keď sa osoba zaočkovala v zámorí živou orálnou vakcínou proti detskej obrne alebo cestovala do Spojeného kráľovstva a nakrátko „vylúčila“ poliovírus podobný vakcíne vo výkaloch,“ dodalo.

Nedávne exempláre vyvolali poplach, keďže vírus „pokračoval vo vývoji a teraz je klasifikovaný ako „od vakcíny odvodený“ poliovírus typu 2 (VDPV2), ktorý môže v zriedkavých prípadoch spôsobiť závažné ochorenie, ako je paralýza u ľudí, ktorí nie sú úplne zaočkovaní, “ uviedla UKHSA.

Neboli hlásené žiadne prípady vírusu a riziko pre verejnosť sa považuje za nízke. Ale Vanessa Saliba, konzultantka epidemiologičky z UKHSA, vyzvala verejnosť, aby si skontrolovala svoje očkovanie proti detskej obrne.

„Väčšina populácie Spojeného kráľovstva bude chránená očkovaním v detstve, ale jednotlivci môžu zostať ohrození v niektorých komunitách s nízkym pokrytím vakcínou,“ uviedol Saliba vo vyhlásení.

„Detekcia VDPV2 naznačuje, že medzi blízko príbuznými jedincami v severnom a východnom Londýne došlo k určitému rozšíreniu a že teraz vylučujú kmeň poliovírusu typu 2 vo svojich výkaloch,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Veľké globálne očkovacie kampane na eradikáciu divokého vírusu detskej obrny prebiehajú už dlho. UKHSA uviedla, že posledný prípad divokej obrny nakazený v Spojenom kráľovstve bol potvrdený v roku 1984 a Spojené kráľovstvo bolo vyhlásené za oblasť bez detskej obrny v roku 2003.

Poliovírus odvodený od vakcíny, ako bol nedávno identifikovaný v Londýne, pochádza z oslabeného poliovírusu v živej orálnej vakcíne proti detskej obrne používanej v niektorých častiach sveta.

READ  Tipy na starostlivosť o vlasy: 8 zdravých živín, ktoré by ste mali zahrnúť do svojho jedálnička pre zdravé vlasy – rady odborníkov

Tieto vírusy sa môžu časom zmeniť a správať sa ako divoké vírusy a poliovírus odvodený z vakcíny sa môže šíriť, najmä medzi neočkovanými ľuďmi.

Medzi príznaky detskej obrny patrí horúčka, únava, bolesti hlavy, vracanie, stuhnutosť šije, bolesti končatín a v ojedinelých prípadoch ochrnutie, ktoré je často trvalé. Na detskú obrnu neexistuje žiadny liek.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close