Veda

Čierna diera rodí hviezdy, zistila NASA

Čierna diera rodí hviezdy v neďalekej trpasličej galaxii.

Štúdia ukazuje, že čierne diery nie sú vždy bežne známymi násilnými a deštruktívnymi objektmi. Namiesto toho sa zdá, že sú schopné vytvárať hviezdy, nielen ich jesť.

Hubbleov vesmírny teleskop agentúry NASA spozoroval čiernu dieru v Mliečnej dráhe známu ako Heniz 2-10, ktorá je vzdialená 30 miliónov svetelných rokov.

Nový výskum nám okrem toho, že naznačuje, že čierne diery môžu byť produktívnejšie, ako sme si uvedomovali, môže pomôcť pochopiť, odkiaľ supermasívne čierne diery pôvodne pochádzajú.

Vedúcou vedkyňou nového článku bola aj výskumníčka Amy Reinsová, ktorá v roku 2011 zverejnila prvé dôkazy o čiernych dierach v Mliečnej dráhe.,

„Od začiatku som vedel, že v Heinz 2-10 sa deje niečo nezvyčajné a zvláštne, a teraz Hubbleov teleskop poskytol oveľa jasnejší obraz o spojení medzi čiernou dierou a susednou oblasťou formovania hviezd, ktorá sa nachádza 230 svetelných rokov od čiernej. diera.“ povedala.

Dokument popisujúci tieto zistenia, „Tvorba hviezd v trpasličej galaxii Heniz 2-10 spustená čiernymi dierami“, je dnes uverejnená v prírody,

Vo veľkých galaxiách je materiál padajúci smerom k čiernej diere roztrhaný magnetickými poľami, čím vznikajú výbuchy plazmy, ktoré sa pohybujú takmer rýchlosťou svetla. Akýkoľvek oblak plynu zachytený v tomto prúde bude niekedy príliš horúci na to, aby vytvoril hviezdu.

Čierna diera v trpasličej galaxii Heinz 2-10 je menšia a materiál sa z nej uvoľňuje pomalšie. To znamená, že plyn bol správne stlačený, aby pomohol hviezdam pri tvorbe, nie aby im v tom zabránil.

„Iba 30 miliónov svetelných rokov ďaleko, Heniz 2-10 je tak blízko, že Hubble bol schopný jasne zachytiť obrázky aj spektroskopické dôkazy odlivu čiernej diery. Ďalším prekvapením bolo, že namiesto potlačenia tvorby hviezd sa spustil odtok.“ zrodenie nových hviezd,“ povedal Zachary Schutte, postgraduálny študent z Rýna a hlavný autor novej štúdie.

READ  Misia astronautov posádky SpaceX pre NASA: Aktuálne aktualizácie

Nová štúdia HST o čiernych dierach môže tiež pomôcť poskytnúť lepšie podrobnosti o vzniku takýchto supermasívnych čiernych dier. Pretože zostáva malý, môže ponúknuť obraz o tom, aké boli iné – teraz veľké – čierne diery, keď boli malé, a ako sa mohli formovať a vyvíjať.

„Vek prvých čiernych dier nie je niečo, čo sme mohli pozorovať, takže sa stáva naozaj veľkou otázkou: Odkiaľ sa vzali? Trpasličie galaxie si môžu uchovať nejakú spomienku na scenár nasadenia čiernych dier, ktorý by inak čas a čas.“ sú stratené pre umiestnenie,“ uviedol Reins vo vyhlásení.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close