Svet

DA sa sťahuje z toho, že parlament zamietol rezolúciu odsudzujúcu Rusko

Prezidentka DA Kaukaz Annelie Lotriet.

  • DA sa dištancovala od toho, že juhoafrický parlamentný výbor zamietol rezolúciu odsudzujúcu ruskú okupáciu Ukrajiny.
  • Jeden z deviatich parlamentov, ktoré nepodporili uznesenie parlamentnej únie medzi juhoafrickou delegáciou.
  • Poslankyňa DA Annelie Lotriet označila ruskú okupáciu Ukrajiny za neospravedlniteľnú vojnu a povedala, že ANC a EFF by mali hanbiť skloniť hlavu.

Annelie Lotriet, DA členka juhoafrickej parlamentnej delegácie pre Medziparlamentnú úniu (IPU), uviedla, že plne podporuje rezolúciu.

„Pokračujúce používanie ruských síl proti Ukrajine je porušením Charty Organizácie Spojených národov, vrátane charty o suverenite a územnej celistvosti,“ povedal.

Juhoafrická delegácia vedená predsedníčkou Nosivi Mafisa-Nakakula v stredu od rezolúcie odstúpila spolu s Bahrajnom, Bieloruskom, Čínou, Iránom, Sýrskou arabskou republikou, Spojenými arabskými emirátmi, Vietnamom a Zimbabwe.

V rezolúcii sa uvádza, že „24. februára 2022 Ruská federácia spustila rozsiahlu vojenskú ofenzívu proti suverénnej Ukrajine a jej ľudu“.

Dodal: „Rozhodnutie nariadiť ruským jadrovým silám pripraviť sa na špeciálnu operáciu a stupeň „vysokej pohotovosti“ vyvolalo vážne obavy z ohrozenia svetového mieru a bezpečnosti a naliehavosti Ruskej federácie, aby ju stiahla. Vyhnite sa hrozbám a podobne vyhrážky.“

V rezolúcii sa uvádza, že „Ruská federácia spáchala akt agresie v rozpore so základnými ustanoveniami medzinárodného práva“.

Čítať | Parlament sa zdržal prijatia uznesenia odsudzujúceho ruskú okupáciu Ukrajiny

Šéfka EFF Coretta Floyd Red namietala v mene Juhoafrickej republiky a uviedla, že určité klauzuly v rezolúcii by ovplyvnili úlohu a úlohu IPU ako nestranného sprostredkovateľa pri mierovom urovnaní konfliktu.

„V uznesení je niekoľko nežiadúcich vyhlásení. Nezáleží na tom, či sú pravdivé alebo nie. Sú nežiaduce a nenarúšajú integritu IPU pri sprostredkovaní konfliktu. Medzi Ruskom a Ukrajinou.“

„Úplné vyhlásenie, že Ruská federácia používa delostrelectvo a rakety na ničenie civilistov; použitie rakiet na ničenie zdravotníckych jednotiek a personálu, nie je dostatočným základom na sprostredkovanie.“

READ  Zimbabwe: AfDB opätovne potvrdzuje podporu Jimovi

Povedal, že Ruská federácia vyjadrí názor, že IPU už vydala rozhodnutie o jej činnosti.

„Nemôžeme byť nútení byť súčasťou majstrovského diela, ktoré posilňuje názory niektorých krajín, najmä západnej Európy a Spojených štátov.“

Od ruskej okupácie Ukrajiny 24. februára juhoafrická vláda a ANC odmietajú uznať, že Rusko bolo okupačnou operáciou, a EFF otvorene podporuje Rusko tým, že ho otvorene podporuje.

DA a Západné Kapsko a Kapské Mesto ovládané DA odsúdili Rusko a postavili sa na stranu Ukrajiny.

Čítať | Rusko-Ukrajina: Hovorkyňa Mabisa-Nakakula vstúpila do straníckych radov na medzinárodnom podujatí

Vo vyhlásení vydanom vo štvrtok Latrid – jediný člen delegácie ANC alebo EFF – uviedol, že plne podporuje návrh v IPU.

„Postoj DA k vojne na Ukrajine je jasný: veríme, že invázia Ruskej federácie na Ukrajinu pod vedením Vladimíra Putina je vojnovým aktom, ktorý je neospravedlnený a dôrazne ho odsudzujeme,“ uviedol. .

„Napriek tomu, že DA podporuje rezolúciu, ANC a EFF rezolúciu zamietli. Je pozoruhodné, že len Južná Afrika a Bielorusko rezolúciu odmietli.“

Povedal, že je jasné, že ANC a EFF popierajú fakty o vojne a odmietajú uznať Rusko ako okupanta.

„ANC a EFF by mali zahanbene skloniť hlavu. Sú na nesprávnej strane histórie.“

Lotriet uviedol, že oslovil rôznych predstaviteľov a predsedu IPU, aby predstavili pozíciu DA.

Povedala:

Rozhodnutie ANC a EFF podporiť Putinovu vražednú kampaň na Ukrajine je morálnym zlyhaním, nie pre Juhoafričanov.

Povedal, že DA bude na správnej strane histórie a bude pokračovať v odsudzovaní vojny vždy a všade, kde to bude možné.

Na Bali v Indonézii sa vo štvrtok skončilo 144. valné zhromaždenie IPU.

Juhoafrickú republiku zastupovali okrem Lotriet, Mapisa-Nqakula a Shivambu aj viceprezidentka NCOP Sylvia Lucas, predseda Snemovne národného zhromaždenia Cedric Frolik, viceprezidentka ANC Corda Doris Tlakude a poslanec ANC Fickile Masiko.

READ  Dôkazy proti nemu sú obklopené guvernérom New Yorku Andrewom Cuomom

IPU je globálny orgán národných parlamentov, ktorý bol založený pred 130 rokmi ako prvý multilaterálny politický orgán na svete, ktorý podporuje spoluprácu a dialóg medzi všetkými národmi. IPU má 178 národných parlamentov a 14 regionálnych parlamentov.

Členom je aj Ruská federácia, ktorá však tohtoročné podujatie bojkotovala v reakcii na rázne vyhlásenie IPU odsudzujúce ruskú okupáciu Ukrajiny.


Radi by sme počuli váš názor na novinky. Prihláste sa na odber noviniek 24 Časť komentárov k tomuto článku by mala byť súčasťou konverzácie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close