Zábava

Elita organizovaného zločinu bojuje proti Slovensku

Fotograf: Joe Klmer / AFP / Getty Images

Zatknutie prominentného podnikateľa s blízkymi politickými väzbami by Slovensko pred rokom šokovalo. Joseph Brehl bol minulý týždeň políciou zatknutý a obvinený z korupcie, čo je iné meno pre neho.

Najnovším cieľom je 59-ročný bývalý vládny úradník, ktorý popiera všetky priestupky Najväčší pokles proti lepidlu a organizovanému zločinu, odkedy bola krajina pred takmer tromi desaťročiami opustená v Československu. Na webe už boli bývalí policajní šéfovia, právnici, daňová správa a daňoví vyšetrovatelia, druhý najbohatší muž v krajine, bývalý námestník ministra spravodlivosti a desiatky policajtov a sudcov.

Pre mnohých cudzincov je Slovensko vzorovým východným členom Európskej únie. Nasledujúce vlády boli vernými spojencami Berlína a Bruselu, zatiaľ čo ekonomika prekvitala v dôsledku výroby automobilov a investícií EÚ. Ale po celé desaťročia bol bývalý komunistický národ jedným Temná stránka, ktorá sa teraz vynára ako predtým.

SLOVENSKO-POLITIKA-HLASOVACIA STRANA

Igor Madovič sa stal vlani predsedom vlády Slovenska.

Fotograf: Vladimir Simisek / AFP / Getty Images

Čistenie vedie bývalý vydavateľ novín Igor Madovic, ktorý sa funkcie predsedu vlády ujal v marci minulého roku. Tvárou v tvár kritike za zaobchádzanie s infekciou koronovými vírusmi a vakcínami sa Madovic stavil na predsedu vlády na to, čo nazýva „skalpy“, ktoré úradníci obklopili v posledných mesiacoch, keď jeho strana prehrala voľby.

„Hovorí sa o existencii zločineckej organizácie, ktorá prevzala kľúčové oblasti polície, prípadu a súdnictva,“ uviedol Daniel Lipsick. Určené Minulý týždeň špeciálny prokurátor obvinil svojho predchodcu z členstva v skupine organizovaného zločinu. „Vládne agentúry ako polícia a súdnictvo zlyhali, pretože pracujú na druhej strane.“

Niektorí odporcovia nazývajú štep jeho pokusom o vyhladenie honby na čarodejnice, ale podľa 47-ročného Madoviča bol výpočet dávno oneskorený. Hoci prestrelky medzi bombami v automobile a konkurenčnými gangmi od ilegálnych 90. rokov utíchli, škandály poukazujúce na rozšírený gangsterizmus odvtedy vyprovokovali takmer každú slovenskú správu.

READ  Od režiséra thrilleru Dream Catcher režiséra Samuela Goldwina Knobsa Jacoba Johnstona - časová os

Hnev verejnosti na bývalého premiéra Roberta Fica, najdlhšie slúžiaceho vodcu v krajine, prepukol v roku 2018 po streleckej smrti investigatívneho novinára Johna Kuziaka, ktorý písal o väzbách medzi kriminalitou a politikou. Protivládne protesty nakoniec zvrhli Figa. Vraha a ďalších dvoch odsúdili minulý rok za vraždu.

SLOVENSKO-KRIMINAL-NOVINAR-MÉDIA

V roku 2018 usporiadali ľudia v Bratislave protest na pamiatku novinára Johna Kuziaka a jeho priateľky Martiny Kuznirovej.

Fotograf: Vladimir Simisek / AFP / Getty Images

Doteraz bola politická chuť nasledovať Rumunsko nízka Obvinenia, vrátane obvinení bývalého vodcu vládnucej strany a bývalého predsedu vlády, vyvolali najdôležitejšie protikorupčné hnutie v regióne.

Čítať ďalej: Zabitie dohody v zlých voľbách pre Európu

Do dvoch mesiacov od svojho prekvapivého volebného víťazstva sa Madovič zmienil vo svojom príspevku na Facebooku o svojom „prvom skalpe“ o uväznení Gajetana Kikuru, šéfa štátnych strategických rezerv. Kikura, ktorý čelí obvineniu z korupcie, čaká na súdny proces a popiera všetky priestupky.

Naposledy bola sieť odstavená od osobitného advokáta Dušana Kovasika po takmer 17 rokoch v práci. Kovačič, ktorý v novembri rezignoval, odmieta robiť chyby. Bývalý šéf národnej polície Milan Lukanskij zomrel 30. decembra pri domácom samovražde vo väzení. Počas čakania na súdny proces, aby vzal úplatok, ho obesili v cele.

Bývalá námestníčka ministra spravodlivosti Monica Jankovská čelí obvineniu z korupcie a marenia spravodlivosti v prípade podnikateľa Marion Kočnera Bol oslobodený spod objednávky vraždy Guziaka. K niektorým obvineniam sa priznal, ale obvinenia poprel, uviedol jeho právnik Peter Erdos bez bližšieho vysvetlenia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close