Zábava

Film Katedrála získal cenu za dokument na filmovom festivale v Krakove

„Katedrála“, debut slovenského režiséra Denisa Toprovodu, získal cenu za najlepší film na Medzinárodnej súťaži dokumentárnych filmov 62. ročníka filmového festivalu v Krakove, ktorý trvá od 29. mája do 12. júna.

Film sa zameriava na Justa Gallega Martíneza, ktorý začal stavať katedrálu v Majorata del Campo v Španielsku pred viac ako 60 rokmi bez akejkoľvek kvalifikácie, architektonických plánov alebo úradného povolenia. Investoval vlastné prostriedky a takmer celý postavil vlastnými rukami, väčšinou z odpadu a recyklovaných materiálov.

K krátkym filmom Toprovodu patrí BBC „Savage“ a 40-krát ocenený „Appearance“ s 12 cenami. Režíroval televízne programy pre ITV a Channel 4. Jeho dokument „Nikdy sa nevráti“ odvysielala slovenská RTVS minulý rok.

Indický režisér Shaunak Sen získal cenu za najlepší film s vysokými umeleckými hodnotami od „All That Breathes“. V Naí Dillí sa dvaja bratia zamilujú do čierneho šarkana. Z provizórnej vtáčej nemocnice v ich malej pivnici sa „bratia šarkanov“ starajú o tisíce týchto fascinujúcich tvorov, ktoré denne padajú zo zadymenej oblohy. S rastúcou environmentálnou toxicitou a domácimi nepokojmi vytvára vzťah medzi touto rodinou a zanedbávaným šarkanom poetickú históriu upadajúcej ekológie mesta a rastúceho sociálneho napätia.

Laura Cistero zo Španielska získala cenu za najlepšiu filmovú réžiu o sociálnych otázkach s filmom „Doliatti Atrift“. Film sleduje Bojewaja Klassika, skupinu mladých ľudí, ktorí ilegálne driftujú. Vozia sa na starých autách v Ladách, ktoré kedysi preslávili ich rodné mesto Toliatti. Teraz, keď tu nemajú žiadne príležitosti, alternatívou k nezamestnanosti je presťahovať sa do Moskvy alebo získať menej platenú prácu. Niektorí z nich už vstúpili do armády, čo je vládou nariadená kariérna možnosť. Hrdinovia sú na prahu staroby a na rozdiel od rodičov, ktorí boli uväznení v predchádzajúcej ére, majú ešte nejaké plány a sny.

READ  Micah Richards: Dokument zdôrazňuje dôležitosť poznatkov o tom, prečo sa deje rasizmus Futbalové správy

Elvira Niveira a Pyotr Rosolovsky získali špeciálne uznanie za „Hamletov syndróm“ a „Krehká pamäť“ Igora Ivankova.

V porote sú Dill Brockman zo Švajčiarska, Christine Comdeses z Francúzska, Ohad Milstein z Izraela, Petrola Veljanovska zo severného Macedónska a Agnieszka Swifka z Poľska.

Tento článok bol publikovaný v spojení s online spravodajskou službou Film Nová EurópaZahŕňa spravodajstvo z filmového a televízneho priemyslu z celej strednej a východnej Európy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close