Svet

Hurikán Ian zasiahol Južnú Karolínu a počet obetí na Floride stúpa

A oživený Hurikán Ian Ulice boli zaplavené a zaplavené po tom, ako divoká búrka, ktorá v piatok (miestneho času) zasiahla pobrežie Južnej Karolíny, spôsobila na Floride katastrofálne škody, tisíce ľudí uviazli vo svojich domoch a najmenej 27 mŕtvych.

Silná búrka, hodnotená ako Jeden z najdrahších hurikánov, ktoré zasiahli Spojené štátyVäčšinu týždňa ľudí strašil – zasiahol západnú Kubu, prehnal sa cez Floridu, potom nabral sily v teplých vodách Atlantického oceánu a zasiahol Južnú Karolínu.

Keď Ianov stred prišiel na breh neďaleko Georgetownu v Južnej Karolíne v piatok s oveľa slabším vetrom, ako keď začiatkom týždňa prekročil floridské pobrežie Mexického zálivu, búrka zanechala veľkú časť polostrova v centre Charlestonu pod vodou. Odplavilo časti štyroch mól pozdĺž pobrežia, vrátane dvoch na Myrtle Beach.

Online kamery ukázali štvrte Garden City naplnené morskou vodou až po úroveň lýtok. Keď sa Ian v piatok večer presunul cez Južnú Karolínu na ceste do Severnej Karolíny, z hurikánu sa stala posttropická búrka.

čítaj viac:
* Na amerického meteorológa zaútočil Branch počas priamej televíznej reportáže o hurikáne Ian na Floride.
* Hurikán Ian zničil domy a spomienky na pobreží Floridy
* Hurikán Ian: Ako fenomén známy ako „reverzná búrková vlna“ takmer vyprázdnil Tampa Bay

Ian zanechal na Floride rozsiahlu skazu, zaplavil oblasti pozdĺž oboch jej pobreží, vytrhol domy z ich pltí, zničil pobrežné podniky a nechal viac ako 2 milióny ľudí bez elektriny.

Hoci búrkový systém už dávno prešiel cez Floridu, v piatok večer sa objavili nové problémy. 22 km úsek Interstate 75 v oblasti Port Charlotte je uzavretý v oboch smeroch z dôvodu vysokej vody v rieke Miaca.

Zahynulo niekoľko utopení vrátane 68-ročnej ženy, ktorú vlna zmietla do mora. 67-ročný muž zomrel po páde do stúpajúcej vody vo svojom dome, keď čakal na záchranu, uviedli úrady.

READ  Spojené štáty a Európa zvažujú plány pre deportovanú ukrajinskú vládu
Záchranári prehľadávajú zaplavený park prívesov po tom, ako sa oblasťou prehnal hurikán Ian.

Steve Helper/AP

Záchranári prehľadávajú zaplavený park prívesov po tom, ako sa oblasťou prehnal hurikán Ian.

Medzi ďalšie úmrtia súvisiace s búrkou patrila 22-ročná žena, ktorá zomrela pri prevrátení terénneho vozidla po zmiznutí z cesty, a 71-ročný muž, ktorý spadol zo strechy pri inštalácii dažďových žalúzií. Keď počas výpadku elektriny prestali fungovať zariadenia, zomrela aj 80-ročná žena a 94-ročný muž odkázaný na kyslíkové prístroje.

Začiatkom týždňa zomreli na Kube ďalší traja ľudia, keď búrka smerovala na sever. Očakávalo sa, že počet obetí výrazne vzrastie, keď budú mať pohotovostní úradníci možnosť prehľadať viac ťažko zasiahnuté oblasti.

Záchranné posádky obsadzovali člny a uháňali po nábrežných uliciach, aby zachránili tisíce ľudí uväznených po búrke uprostred zaplavených domov a rozbitých budov na Floride.

Guvernér Floridy Ron DeSantis v piatok uviedol, že posádky prešli od dverí k dverám do viac ako 3000 domov v ťažko zasiahnutých oblastiach.

Po cyklóne Ian sú viditeľné poškodené štruktúry.

Wilfredo Lee/AP

Po cyklóne Ian sú viditeľné poškodené štruktúry.

„Naozaj ide o seriózne úsilie,“ povedal počas tlačovej konferencie v Tallahassee.

Podľa spoločnosti Karen Clark & ​​​​Company na modelovanie katastrof mohol hurikán Ian spôsobiť škody „100 miliárd USD“, vrátane 63 miliárd USD súkromne poistených strát. Ak sa tieto čísla potvrdia, Ian by sa stal aspoň štvrtým najnákladnejším hurikánom v histórii USA.

Kevin Guthrie, riaditeľ divízie núdzového manažmentu na Floride, uviedol, že prví zasahujúci sa doteraz zamerali na „núdzové“ pátranie zamerané na núdzovú záchranu a prvotné hodnotenia, po ktorých budú nasledovať dve ďalšie pátrania. Prví respondenti, ktorí nájdu možné pozostatky, ich zvyčajne nechávajú nepotvrdené, povedal v piatok, pričom ako príklad opísal prípad pod vodou.

„Voda bola nad strechou, v poriadku, ale mali sme plavca z pobrežnej stráže, ktorý doplával a dokázal identifikovať niečo, čo vyzeralo ako ľudské pozostatky. Nevieme, koľko,“ povedal Guthrie.

Používatelia sociálnych sietí, ktorí sa zúfalo snažia nájsť a zachrániť svojich blízkych, zdieľali telefónne čísla, adresy a fotografie svojich rodinných príslušníkov a priateľov online.

Časť Sanibel Causeway bola stratená v dôsledku hurikánu Ian.

Steve Helper/AP

Časť Sanibel Causeway bola stratená v dôsledku hurikánu Ian.

Obyvatelia Orlanda sa v piatok vrátili do zaplavených domov, vyhrnuli si nohavice, aby sa mohli brodiť blatistou vodou po kolená. Priatelia Ramona Rodrigueza zhodili ľad, balenú vodu a horúcu kávu pri vchode do jeho časti, kde bolo zaplavených 10 z 50 domov a cesta vyzerala ako jazero. Doma nemal elektrinu ani jedlo a jeho auto uviazlo vo vode.

„Všade je voda,“ povedal Rodriguez. „Situácia je tu veľmi zlá.“

Ničivá búrka zničila mnoho starých domov na floridskom bariérovom ostrove Sanibel a rozbila jeho piesočné duny. Výškové bytové domy zostali nedotknuté, no spodné poschodia explodovali. Sem-tam popadali stromy a stĺpy elektrického vedenia.

Mestské záchranné tímy, súkromné ​​posádky a pobrežná stráž použili v piatok člny a helikoptéry na evakuáciu ľudí, ktorí uviazli v búrke, a potom boli odrezaní od pevniny, keď sa hrádza zrútila. Dobrovoľníci, ktorí sa na ostrov vybrali na osobnom vodnom plavidle, pomohli previezť starší pár do oblasti, kam ich záchranári pobrežnej stráže previezli helikoptérou.

Prvý zasahujúci hasičský záchranár v Orange County sa brodí záplavovými vodami a hľadá obyvateľov susedstva, ktorí potrebujú pomoc po hurikáne Ian.

Phelan M. Ebenhock/AP

Prvý zasahujúci hasičský záchranár v Orange County sa brodí záplavovými vodami a hľadá obyvateľov susedstva, ktorí potrebujú pomoc po hurikáne Ian.

Niekoľko hodín po zoslabení na tropickú búrku pri prechode cez Floridský polostrov Ian vo štvrtok večer nad Atlantikom opäť nabral silu. Ian mal v Južnej Karolíne maximálny trvalý vietor s rýchlosťou 140 km/h. Keď v stredu zasiahol floridské pobrežie Mexického zálivu, bol to silný hurikán 4. kategórie s trvalým vetrom s rýchlosťou 240 km/h.

Keď sa Charlestonom prehnal silný dážď, Will Shalosky skontroloval veľký brest pred jeho domom, ktorý spadol cez ulicu v jeho centre. Poznamenal, že škody mohli byť oveľa horšie.

„Ak by tento strom spadol opačne, bol by na našom dome,“ povedal Šaloský. „Je to veľmi desivé, veľmi desivé.“

Ianov silný dážď a vietor sa v piatok večer presunuli cez Severnú Karolínu. Guvernér Roy Cooper varoval ľudí, aby zostali v strehu, keďže v niektorých oblastiach môže napršať až 20,3 cm zrážok.

„Hurikán Ion je pred našimi dverami. Očakávajte dažde a silný vietor na väčšine územia nášho štátu,“ povedal Cooper. „Naša dnešná správa je jednoduchá: Buďte múdri a zostaňte v bezpečí.“

Prezident Joe Biden vo Washingtone povedal, že bude riadiť „každú možnú akciu na záchranu životov a získanie pomoci pre tých, ktorí prežili“.

„Obnova bude trvať mesiace, roky,“ povedal Biden.

„Chcem, aby ľudia na Floride vedeli, že vidíme, čím si prechádzaš, a sme s tebou.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close