Veda

Južná Kórea vypustí Scouts the Moon s ďalšími misiami

Južná Kórea odletela na Mesiac vo štvrtok. Tu sa však zastaviť nechce.

„Pozeráme sa aj na využitie Mesiaca ako základne na prieskum vesmíru,“ uviedol v písomnej odpovedi na otázky Kwon Hyun-joon, generálny riaditeľ pre vesmír a jadrovú energiu na juhokórejskom ministerstve vedy. „Aj keď dúfame, že preskúmame samotný Mesiac, uvedomujeme si aj jeho potenciál slúžiť ako základňa pre hlboký vesmírny prieskum Marsu a mimo neho.“

Bola to juhokórejská lunárna kozmická loď s názvom Danuri Štart z Floridy na rakete SpaceX Falcon 9, ktorá sa vydáva po kruhovom objazde, ale s nízkou spotrebou paliva, ktorý sa dostane na Mesiac v polovici decembra. Tam začne obežnú dráhu vo výške 62 míľ nad povrchom Mesiaca. Hlavným poslaním je vydržať jeden rok.

Misia, pôvodne známa ako Korea Pathfinder Lunar Orbiter, bola premenovaná na Danuri potom, čo sa stala víťazným záznamom v súťaži o pomenovanie. Je to portmanteau kórejských slov pre „mesiac“ a „užívať si“.

Pán Kwon uviedol, že hlavnými cieľmi misie Danuri bolo vyvinúť základné technológie, ako je návrh orbitálnych trajektórií, navigácia v hlbokom vesmíre, pohonný systém s vysokým ťahom a 35-metrová anténa na komunikáciu so vzdialenými kozmickými loďami.

Vedecké užitočné zaťaženie kozmickej lode je však sofistikované a vyžaduje od vedcov v Južnej Kórei a na celom svete, aby študovali magnetické pole Mesiaca, merali množstvo prvkov a molekúl, ako je urán, voda a hélium-3, a fotografovali tmavé krátery na mesačných póloch. slnko nikdy nesvieti. Okrem poskytnutia nástroja s názvom ShadowCam NASA vybrala deväť vedcov, ktorí sa zúčastnili na Danuri.

Jedným z jeho najdôležitejších vedeckých prístrojov je magnetometer. Vnútro Mesiaca už nevytvára magnetické pole, ale kedysi to tak bolo a toto elementárne pole je zachované v lávových prúdoch, ktoré počas tejto éry stvrdli.

Ian Garrick-Bethel, profesor planetárnej vedy na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz a vedec zúčastňujúci sa misie Danuri, povedal, že počiatočné magnetické pole sa zdá byť prekvapivo silné – potenciálne dokonca dvakrát väčšie ako Zem. aktuálne magnetické pole.

READ  NASA vypustila kozmické lode na „úder“ asteroidu, aby zabránila ďalším účinkom

Doktor Garrick-Bethel povedal, že je prekvapujúce, že „také malé železné jadro môže generovať také silné magnetické pole.“

Dúfa, že po dokončení ročnej primárnej misie kozmickej lode sa Južná Kórea môže rozhodnúť presunúť Danuri oveľa bližšie k povrchu Mesiaca, do 12 míľ alebo menej, kde magnetometre dokážu lepšie sledovať magnetické horniny.

„Dokonca aj niekoľko prechodov v týchto nízkych nadmorských výškach môže pomôcť obmedziť, ako silne sú tieto skaly zmagnetizované,“ povedal.

Dr. Garrick-Bethel sa tiež snaží použiť magnetometer na štúdium magnetických polí generovaných na Mesiaci, keď je ovplyvnený slnečným vetrom, prúdom nabitých častíc vyžarujúcich zo Slnka.

Nárast a pokles intenzity magnetického poľa v slnečnom vetre indukuje elektrické prúdy na Mesiaci a tieto prúdy vytvárajú magnetické polia, ktoré budú merané pomocou Danuri. Charakteristiky magnetického poľa poskytnú údaj o zložení a štruktúre vnútra Mesiaca.

Práca tiež vyžadovala kombináciu meraní vykonaných dvoma kozmickými loďami NASA, THEMIS-ARTEMIS P1 a P2, ktoré sa pohybujú okolo Mesiaca po vysoko eliptických dráhach, aby mohli merať zmeny v slnečnom vetre.Zatiaľ čo Danuri presne meria indukované magnetické polia. Povrch.

„To, čo sa z toho naučíme, je globálna mapa vnútornej teploty a možného zloženia a dokonca aj obsahu vody v hlbších častiach Mesiaca,“ povedal Dr Garrick-Bethel.

Vedci použijú ďalší prístroj od Danuri, spektrometer gama žiarenia, na meranie množstva rôznych prvkov na povrchu Mesiaca. Danuriho prístroj dokáže zachytiť široké spektrum nízkoenergetických gama lúčov v porovnaní s podobnými prístrojmi na predchádzajúcich lunárnych misiách, povedal vedec Naoyuki Yamashita z Nového Mexika, „a to obmedzuje nové informácie na detekciu prvkov na Mesiaci.“ “ Pracuje pre Planetary Science Institute v Arizone. Je tiež pridruženým vedcom na Danuri.

Doktor Yamashita sa zaujíma o radón, ktorý vzniká rozpadom uránu. Keďže radón je plyn, môže sa dostať z vnútra Mesiaca na jeho povrch. (Je to rovnaký proces, ktorý niekedy spôsobuje nahromadenie radónu v suterénoch domov, ktorý je tiež rádioaktívny.)

READ  Moderna vydáva údaje o prípadoch úspechu, podporuje potrebu tretej dávky

Kvantifikácia rádioaktívnych prvkov môže poskytnúť históriu opisujúcu, ako sa rôzne časti povrchu Mesiaca ochladzovali a tvrdli, čo vedcom pomáha určiť, ktoré z lávových prúdov Mesiaca boli staršie alebo mladšie.

Kórejský inštitút pre výskum letectva, juhokórejský náprotivok NASA, použije kameru Danuri s vysokým rozlíšením na preskúmanie mesačného povrchu pre potenciálne miesta pre misiu robotického pristávacieho modulu v roku 2031, povedal pán Kwon.

Druhá kamera bude merať polarizované slnečné svetlo odrážajúce sa od mesačného povrchu, čím odhalí podrobnosti o veľkosti častíc, ktoré tvoria mesačnú pôdu. Keďže pôda je roztrhnutá nepretržitým bombardovaním slnečným vetrom, žiarením a mikroskopickými meteoritmi, veľkosť zŕn nájdených v kráteri môže predpovedať jeho vek. (Malé zrnká by naznačovali starú jamu.)

Údaje z polarizovaného svetla budú tiež použité na mapovanie množstva titánu na Mesiaci, ktorý by sa jedného dňa mohol ťažiť na použitie na Zemi.

NASA dodala jednu z kamier, ShadowCam, ktorá je dostatočne citlivá na to, aby zachytila ​​niektoré fotóny, ktoré sa odrazia od terénu v tmavom, trvalo zatienom kráteri Mesiaca.

Tieto krátery na mesačných póloch sú navždy studené pod mínus 300 stupňov Fahrenheita a obsahujú vodný ľad, ktorý sa hromadí veky.

Ľad môže poskytnúť zmrazenú históriu slnečnej sústavy starú až 4,5 miliardy rokov. Tiež môže byť Množstvo zdrojov pre budúcich astronautov, Stroje na Mesiaci dokážu extrahovať a roztopiť ľad na extrakciu vody. Táto voda by sa potom mohla rozložiť na kyslík a vodík, ktoré by astronautom poskytli vzduch na dýchanie a raketový pohon pre cestujúcich cestujúcich z Mesiaca do iných destinácií.

Jedným z hlavných účelov Shadowcam je hľadanie ľadu. Ale aj so sofistikovaným vybavením Danuri to môže byť skľučujúce. Shuai Li, výskumník na Havajskej univerzite a zúčastnený vedec na Danuri, si myslí, že koncentrácie môžu byť také nízke, že nebudú výrazne jasnejšie ako zasnežené oblasti.

READ  Raketa Artemis I sa pripravuje na štart Mesiaca v auguste

„Ak to nebudete pozorne sledovať, neuvidíte to,“ povedal doktor Lee.

Jean-Pierre Williams, planetárny vedec na Kalifornskej univerzite v Los Angeles, a ďalší vedec, ktorý sa zúčastňuje misie Danuri, dúfa, že skombinuje snímky ShadowCam so zozbieranými údajmi a vytvorí podrobné teplotné mapy krátera. Lunar Reconnaissance Orbiter od NASA,

Orbiter NASA, ktorý študuje Mesiac od roku 2009, má prístroj, ktorý zaznamenáva teplotu mesačného povrchu. Ale tieto merania sú rozmazané na pomerne veľkej ploche, asi 900 stôp naprieč. ShadowCam má rozlíšenie približne 5 stôp na pixel. Snímky ShadowCam používané s počítačovými modelmi teda môžu umožniť rozoznať zmeny teploty na povrchu.

„S týmito údajmi môžeme zmapovať miestne a sezónne teploty,“ povedal Dr Williams. To zase môže pomôcť vedcom pochopiť stabilitu vody a oxidu uhličitého v kráteri.

Vedci si budú musieť na začiatok vedy počkať niekoľko mesiacov. Kozmická loď sa vydáva na dlhú a energeticky efektívnu cestu na Mesiac. Najprv smeruje k Slnku, potom sa otáča späť, aby 16. decembra zachytil obežnú dráhu Mesiaca. Táto „balistická dráha“ trvá dlhšie, ale nevyžaduje si veľké spustenie motora na spomalenie kozmickej lode po dosiahnutí Mesiaca.

Južná Kórea má a komplexný vojenský raketový programa od svojho prvého vypustenia v roku 1992 umiestnila na nízku obežnú dráhu niekoľko komunikačných satelitov a satelitov na pozorovanie Zeme. A rozširuje svoje domáce schopnosti odpaľovania rakiet, aby sa budúce misie nemuseli spoliehať na SpaceX alebo iné krajiny, aby sa dostali do vesmíru. V júni Kórejský inštitút pre výskum letectva úspešne vyniesol na obežnú dráhu niekoľko satelitov. Nurikov druhý letJeho pôvodná raketa.

„Budeme pokračovať v náročných projektoch, ako sú pristávacie moduly na Mesiaci a prieskum asteroidov,“ povedal pán Kwon.

jin si mladý Príspevok zo Soulu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close