Ekonomika

Kto bude ešte v roku 2023 kupovať ruské fosílne palivá?

Čo bude hnať svet v roku 2022?

Prvýkrát bol zverejnený Komponenty. Zaregistrujte sa na Bezplatný zoznam adries Získajte každý týždeň nádherné vizuály o megatrendoch nehnuteľností a zdrojov.

V roku 2022 sa celosvetovo vyrobilo 29 165,2 terawatthodín (TWh) elektriny, čo je o 2,3 % viac ako v predchádzajúcom roku.

V tejto vizualizácii sa pozeráme na najnovšie údaje Štatistická analýza svetovej energetikyA opýtajte sa, čo poháňa svet v roku 2022.

Uhlie je stále kráľom

Pokiaľ ide o elektrinu, uhlie je stále lídrom, čo predstavuje 35,4 % celosvetovej výroby elektriny v roku 2022, zemný plyn 22,7 % a vodná energia 14,9 %.

Zdroj: Energetická agentúra

Viac ako tri štvrtiny celkovej svetovej elektriny spaľovanej uhoľou sa spotrebujú len v troch krajinách. Čína je najväčším užívateľom uhlia s 53,3 % celosvetového dopytu po uhlí, nasleduje India s 13,6 % a USA s 8,9 %.

Spaľovanie uhlia – na výrobu elektriny, kovu a cementu – je na svete jediné Skvelý zdroj emisie CO2. Od roku 1997, keď bola v japonskom Kjóte podpísaná prvá globálna dohoda o klíme, jej využitie pri výrobe elektriny v skutočnosti vzrástlo o 91,2 %.

Obnoviteľné zdroje sú na vzostupe

Kým však neobnoviteľné zdroje si užívajú čas na slnku, ich dni môžu byť zrátané.

Do roku 2022 obnoviteľné zdroje, ako je vietor, slnko a geotermálna energia, predstavovali 14,4 % z celkovej výroby elektriny, čo je spôsobené veľkými ziskami v oblasti solárnej a veternej energie s mimoriadnou ročnou mierou rastu 14,7 %. Neobnoviteľné zdroje naopak zvládajú len 0,4 % anémie.

Autori štatistického prehľadu do svojich výpočtov obnoviteľných zdrojov nezahrnuli vodnú energiu, hoci mnohí iní áno Medzinárodná agentúra pre energiuPovažujte to za „dobre zavedenú technológiu obnoviteľnej energie“.

Keď sa vodná energia presunie do kategórie obnoviteľných zdrojov, do roku 2022 bude predstavovať viac ako 29,3 % všetkej vyrobenej elektriny, čo predstavuje ročné tempo rastu 7,4 %.

READ  UNHCR – Prieskum UNHCR očakáva repatriáciu utečencov z Ukrajiny

Rok jadrovej hrôzy vo Francúzsku

Ďalším veľkým krokom v tohtoročnej správe je jadrová energia.

Okrem vyrušení Záporoží Jadrová elektráreň na Ukrajine, francúzska jadrová elektráreň svrbenie Bezpečnostné vstrekovacie systémy nachádzajúce sa v štyroch reaktoroch viedli k medziročnému poklesu globálneho používania o 4 %.

Množstvo elektriny vyrobenej jadrovou energiou v tejto krajine sa v roku 2022 zníži o 22 % na 294,7 TWh. V dôsledku toho sa Francúzsko zmenilo z najväčšieho svetového vývozcu elektriny na čistého dovozcu.

Posilnenie budúcnosti

Premena mechanickej energie na elektrickú energiu je pomerne jednoduchý proces. Moderné elektrárne sú, samozrejme, inžinierskymi zázrakmi, ale stále fungujú na rovnakom princípe, na ktorom bol vynájdený prvý generátor. Michael Faraday V roku 1831.

Ale ako získate mechanickú energiu, veci sa skomplikujú: Uhlie poháňalo prvú priemyselnú revolúciu, ale pri tom zohrievalo planétu; Vzduch je voľný a čistý, ale nedôverčivý; A jadrové štiepenie spoľahlivo produkuje bezemisnú elektrinu, ale aj rádioaktívny odpad.

Keďže toto leto sú na celom svete stanovené teplotné rekordy, riešenie tohto napätia nie je len akademické, ale budúcoročná správa by mohla byť dôležitou skúškou záväzku sveta voči budúcnosti čistej energie.

Palivové zdroje elektriny v roku 2022

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close