Zábava

Maďarsko vznáša nové námietky voči kandidatúre Švédska na NATO

Otvorte Editor’s Digest zadarmo

Maďarsko sa pripojilo k Turecku v pridávaní ďalších prekážok do snahy Švédska o NATO, pričom sa očakáva, že Budapešť bude hľadať ďalšie ústupky od svojich západných spojencov, kým schváli rozšírenie vojenskej aliancie.

Proštátne médiá v Maďarsku minulý týždeň objavili švédske vzdelávanie 2019 Video Opisovalo Maďarsko ako krajinu, kde demokracia umiera. Predseda parlamentu László Kovar, blízky spojenec premiéra Viktora Orbána, v nedeľu povedal, že Maďarsko a Švédsko si nemyslia vo vlasteneckých otázkach, a preto nie sú v jednej koalícii.

„NATO je bezpečnostná aliancia a garantujeme kolektívnu bezpečnosť,“ povedal Gower v proorbánovskej televíznej relácii. „Ale nemyslím si, že potrebujeme spojenca… pľuvať na nás.

Minister zahraničných vecí Peter Szijjártó tiež použil video ako zámienku na pripomenutie Štokholmu, aby nebral budapeštianske hlasovanie za samozrejmosť, pričom minulý týždeň napísal svojmu švédskemu kolegovi, aby „neprekvapil“ reakciu maďarského parlamentu.

Po tom, čo Turecko v júli stiahlo svoje námietky, Orbán súhlasil s uznaním ponuky Švédska. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa však v posledných týždňoch zdráhal urobiť tento krok v dôsledku série pálenia Koránu v škandinávskej krajine, a to aj pred tureckým veľvyslanectvom.

Maďarská vláda sa dohodla na koordinácii pozícií s Ankarou v tejto otázke. Orbán v minulosti využil svoje právo veta pri rozširovaní NATO a iných otázkach v rámci EÚ na získanie ústupkov od svojich západných spojencov.

Turecko-maďarské veto znamenalo, že Švédsko bolo odrezané od Fínska po tom, čo v máji 2022 spoločne požiadalo o členstvo v NATO po rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu. Fínsko vstúpilo do aliancie v apríli tohto roku.

Maďarské varovanie vyvolalo vo Švédsku zdesenie a zmysel pre použitie NATO sa zatiaľ nepotvrdil.

READ  Poľsko pre obavy z migrácie rozširuje hraničné kontroly na Slovensko

„Je skvelé počuť, že maďarskí politici sledujú UR,“ povedal Kalle Sandhammar, prezident malej švédskej verejnoprávnej televízie UR, ktorá zverejnila vzdelávacie video. Ale dodal: „Je hlboko ignorantské myslieť si, že švédski politici majú kontrolu nad obsahom UR.“

Švédske ministerstvo zahraničných vecí odmietlo komentovať. Severskí diplomati sa dlho domnievajú, že Maďarsko v konečnom dôsledku nie je ochotné potvrdiť členstvo Švédska, takže rastúci odpor Budapešti by signalizoval, že Turecko ho neuznáva.

Dlhodobý odpor Budapešti voči schváleniu rozšírenia rozčuľoval Washington: Americký veľvyslanec v Budapešti David Pressman označil túto otázku za jednu z najpálčivejších otázok v bilaterálnych vzťahoch.

„Sám premiér povedal, že podporuje členstvo Švédska v aliancii,“ povedal v piatok. „Tešíme sa na rýchle kroky maďarskej vlády a jej parlamentu.“

„Každé stíhacie lietadlo, na ktorom lietajú maďarské obranné sily, je švédske lietadlo. Každý jeden,“ povedal Pressman. „Maďarsko si je dobre vedomé obrovských výhod, ktoré vstup Švédska do aliancie prináša.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close