Tri víťazstvá Slovenska na majstrovstvách sveta IIHF mužov

Slovenská medzinárodná hokejová federácia (IIHF) zvíťazila v troch z troch zápasov na majstrovstvách sveta nad ROC 3: 1 v Centre olympijských hier v lotyšskej metropole Riga.

Miloš Keleman otvoril polhodinovú hranicu pre Slovensko predtým, ako ROC zasiahla priamo cez štrajk Alexandra Parabana.

Slovensko v záverečnej päťminútovke zdvihlo góly od Martina Gernarda a Mareka Taloku.

Kľúčovú úlohu vo víťazstve zohral aj Goldman Julius Hoodsek, ktorý zastavil 27 z 28 striel ROC.

„Je to úžasný pocit,“ povedal Jernad.

„Po druhej tretine sme hovorili o tom, ako jedna strela môže vyhrať zápas, a mal som šťastie, že som skóroval.“

„Z výhry a troch bodov sme veľmi spokojní.

„Je to skvelý pocit.“

Slovensko má v skupine A zatiaľ bezchybný rekord a zaznamenáva víťazstvá nad Britániou a Bieloruskom.

„Musíme pokračovať v tom, čo sme urobili v týchto troch,“ povedal Jernad.

„Neviem, či to pošle správu iným tímom tu.“

„Vraciame sa, to je všetko.“

ROC nemohla obsiahnuť Slovensko, ktoré vylúčilo pohodlných víťazov © Getty Images

Lotyšsko zvíťazilo v skupine B 3: 0 proti Taliansku.

Taliansky netminder Justin Fazio dosiahol 41 zákrokov, ale jeho úsilie nestačilo na popretie víťazstva Lotyšska.

Po bezgólovom štarte konečne povedal tlak Lotyšska, keď Martin Curses v 32. min prelomil slepú uličku.

Potom malo Lotyšsko úspešné víťazstvo dvoma gólmi v rýchlom slede za sebou cez Larisa Dorcinsa a Gursamsa vo finále.

Nezávislý disciplinárny výbor IIHF uložil zákaz športových aktivít kazašskému obrancovi Victorovi Svetbergovi na krížové výsluchy.

K incidentu došlo počas tretej fázy pamätnej prestrelky Kazachstanu proti obhajcom titulu Fínsko.

Disciplinárna komisia určila, že konanie Swedberga bolo „veľmi nebezpečné“, a vytvorila pre Jer ரே Innala „riziko vážneho zranenia“.

Swedberg vynechá zajtrajšie stretnutie s USA, v stredu (26. 5.) je však oprávnený nastúpiť proti Nemecku.

READ  Vyšle Slovensko na Ukrajinu protivzdušnú obranu S-300? Pentagon na tom pracuje.

Vo večerných hrách zvíťazilo Česko v zábavnom zápase nad Bieloruskom 3: 2.

Po bezgólovom úvodnom období sa Bieloruska ujala vedenia vďaka Jegorovi Šarangovičovi, predtým Česi strelili dva góly vďaka štvorminútovému kúzlu Johna Gowera a Philipa Jadinu.

Vladislav Yeryomenko vyrovnal len pár minút predtým, ako Česko získalo presilovkovú česť Dominica Kubalika.

Nemecko medzitým zvíťazilo tri proti trom a zvíťazilo nad Kanadou 3: 1.

V prvej tretine dalo Nemecko za menej ako minútu dva góly – s povolením Stephen Loebble a Matthias Blachta.

Nick Paul strelil v prvej tretine gól Kanade a víťazstvo Nemecka tak spečatil zostávajúcimi dvoma minútami zápasu.