Hlavné správy

Nové plynovodné prepojenie Poľsko-Slovensko zvyšuje energetickú bezpečnosť Európy

Premiéri Poľska a Slovenska uviedli, že nový plynovod oficiálne otvorený v piatok medzi Poľskom a Slovenskom zvýši energetickú bezpečnosť v Európe.

„Táto investícia poskytuje bezpečnosť dodávok našim západným susedom v celej Európe,“ povedal na tlačovej konferencii poľský premiér Mateusz Morawiecki. Plynovod na skvapalnený zemný plyn (LNG) a zemný plyn z Nórska cez Poľsko na Slovensko posilní „energetickú nezávislosť krajiny“, uviedol slovenský premiér Eduard Heger.

Plynovod, ktorého cieľom je poskytnúť stredoeurópskym krajinám dodatočnú bezpečnosť a rozmanitosť dodávok, aby sa znížila ich závislosť od Ruska pred jeho februárovou inváziou na Ukrajinu, sa stal kritickým severojužným spojením, keďže Rusko obmedzuje dodávky do Európy. Spojenie poskytuje konektivitu k poľskému terminálu LNG vo Swinoujscie a globálnym trhom LNG, ako aj k zdrojom plynu v Nórsku prostredníctvom baltického plynovodu, ktorý sa otvorí v tomto roku.

Pre Poľsko poskytuje prístup k možným južným zásobovacím trasám cez Chorvátsko a Taliansko, povedal Morawiecki. Uchádzanie sa o kapacitu na posielanie paliva potrubím sa začne čoskoro.

„Najväčšou výzvou pre prevádzkovateľov plynovodov v nadchádzajúcich mesiacoch bude teraz naplniť ich bezpečným a cenovo dostupným plynom,“ povedala na konferencii poľská ministerka pre klímu Anna Moskwa.

(Tento príbeh nebol upravený pracovníkmi DevDiscourse a bol vygenerovaný automaticky zo syndikovaného informačného kanála.)

READ  NATO, Španielsko, Rumunsko, Grécko a Slovensko neurýchlia členstvo Kosova - Exit

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close