Ekonomika

Poľsko vyzvalo EÚ, aby rozšírila zákaz ukrajinského obilia na ochranu farmárov

Nákladnú loď Despina V, ktorá preváža ukrajinské obilie, vidia 2. novembra 2022 v Čiernom mori neďaleko Kilyosu neďaleko Istanbulu v Turecku. Foto Umit Pektas/REUTERS

VARŠAVA, Poľsko (AP) – Poľská vláda vyzvala v utorok Európsku úniu, aby predĺžila zákaz dovozu obilia z Ukrajiny po víkendovom termíne s cieľom ochrániť poľských farmárov.

Premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že Ukrajina požiadala Európsku komisiu, výkonný orgán EÚ, o predĺženie zákazu dovozu kukurice, pšenice, slnečnice a repky. .“

Morawiecki v rozhovore s farmármi v Kosove Laki na poľnohospodárskom východe Poľska povedal, že parlamentné voľby 15. októbra budú kľúčové pre budúcnosť poľského poľnohospodárstva. Vládna konzervatívna strana Právo a spravodlivosť sa vo svojej kampani snaží osloviť sedliackych voličov.

Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – konajúc na základe rozhodnutia EÚ – uvalili od apríla do 15. septembra zákaz na štyri ukrajinské obilniny, čo by poškodilo ich farmárov. Vzhľadom na to, že Rusko blokuje svoje pravidelné exportné trasy, je povolený iba tranzit zapečateného tovaru v snahe pomôcť Ukrajine prepravovať jej tovar do zahraničia.

Pozri: Ako klimatické zmeny narúšajú globálne dodávky potravín

Morawiecki skôr v ten deň zverejnil na stránke X, predtým známej ako Twitter, že „Poľsko nedovolí, aby nás Ukrajina zaplavila obilím“.

„Bez ohľadu na rozhodnutia úradníkov v Bruseli neotvoríme naše hranice,“ napísal Morawiecki uprostred intenzívnej kampane pred voľbami, v ktorých chce vládna strana Právo a spravodlivosť vyhrať bezprecedentné tretie funkčné obdobie.

V utorok mali o tejto otázke rokovať eurokomisári a samostatne aj Európsky parlament.

Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski v utorok uviedol, že sa vyvíja úsilie na predĺženie zákazu. Wojciechowski je bývalý poľský minister poľnohospodárstva.

Niektorí lídri poľských farmárskych skupín sa mali zúčastniť parlamentnej diskusie EÚ, vrátane Michala Kołodzyczaka, ktorý je kandidátom opozície vo voľbách z 15. októbra.

READ  EIB investuje 191 miliónov EUR do českých infraštruktúrnych projektov

Poľsko podporuje susednú Ukrajinu vojenskou a humanitárnou pomocou v boji proti ruskej agresii, no Varšava je po protestoch farmárov odhodlaná zakázať dovoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov.

„Sme pripravení podporiť Ukrajinu počas vojny a jej rekonštrukčných prác, chceme sa podieľať na rekonštrukcii, no zároveň musíme pamätať na našich občanov, naše poľnohospodárstvo a náš vidiek,“ povedal šéf vládnej strany Jaroslav Kaczynski. Povedal to podpredseda vlády na začiatku rokovania vlády.

„Naši ukrajinskí priatelia to musia pochopiť,“ povedal.

Vľavo:
Nákladnú loď Despina V, ktorá preváža ukrajinské obilie, videli 2. novembra 2022 v Čiernom mori neďaleko Kilyosu neďaleko Istanbulu v Turecku. Foto Umit Pektas/REUTERS

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close