Zábava

Progresívne Slovensko vedie voľby so silnou podporou európskych hodnôt

Na Slovensku svitá nová éra, keďže liberálna a západne orientovaná strana Progresívne Slovensko v nedávnych voľbách zvíťazila. Strana pod vedením bývalého novinára a absolventa Oxfordu Michala Šimečku získala podľa exit pollu spoločnosti Focus a TV Markíza 23,5 percenta hlasov.

Druhé miesto obsadila ľavicovo-populistická opozícia Šmar na čele s bývalým premiérom Robertom Figom so ziskom 21,9 percenta hlasov. Toto rozhodnutie znamená významnú zmenu v politickom prostredí krajiny.

Keďže progresívne Slovensko vedie súťaž, Šimecka má teraz silnú pozíciu na to, aby vytvoril koalíciu a stal sa budúcim premiérom krajiny. Je tu však výzva budovať spojenectvá s konzervatívnymi stranami na Slovensku, ktoré môžu mať odlišné názory. Pozornosť upútala Šimečkova platforma LGBT+, ktorá ovplyvní jeho hľadanie podobne zmýšľajúcich partnerov.

často kladené otázky

  • Čo je to Progresívne Slovensko?
  • Progresívne Slovensko je liberálna strana so západnou orientáciou. Obhajuje európske hodnoty a sociálny pokrok, ľudské práva a rovnaké príležitosti.

  • Kto je Michael Chimeka?
  • Michal Šimečka je líder Progresívneho Slovenska a bývalý novinár. Vyštudoval Oxfordskú univerzitu.

Výsledky volieb sa považujú za kľúčové pre budúcnosť Slovenska. Bývalý premiér Robert Figo dal počas svojej kampane odvážne sľuby vrátane zastavenia vývozu zbraní na Ukrajinu, postavil sa proti potenciálnemu členstvu Kyjeva v NATO a spochybňoval autoritu bánk.

Šimečka na druhej strane vyslovil víziu dôstojnej európskej budúcnosti s prioritou investícií do vzdelávania, zdravia a národného blahobytu. Progresívne Slovensko sa snaží zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre slovenské rodiny a prispieť k rozvoju progresívnej spoločnosti.

Možnými partnermi progresívneho Slovenska pri zostavovaní koalície sú OĽaNO s 8 percentami hlasov, liberálna strana Sloboda a Solidarita so 6,4 percentami a Kresťanskodemokratická strana s 5,3 percentami. Spolu s pokrokovým Slovenskom by získali 43,2 percenta hlasov, čím by získali väčšinu v parlamente s 85 mandátmi.

READ  Stovky ľudí v slovenskej metropole blokujú dopravu proti zákonu o očkovaní

Medzi Smarových potenciálnych spojencov patrí aj Hlas, odštiepenec od Figovho Smara, ktorý získal 12,2 percenta hlasov. Medzi ďalších možných partnerov patrí krajne pravicová Republikánska strana, ktorá získala 6 percent.

Žiadna iná strana nemohla v prieskume dosiahnuť minimálnu hranicu 5 percent pre zastúpenie v parlamente.

Ak národniari SNS nesplnia päťpercentnú hranicu, mohlo by to výrazne ovplyvniť šance Figa na ďalšie funkčné obdobie premiéra. Krajina stojí na pokraji zmien a proces vytvárania koalícií bude formovať politické prostredie Slovenska v nasledujúcich rokoch.

Poznámka: Pôvodný článok sa nepodarilo získať.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close