Ekonomika

Rozvíjajúce sa trhy – Akcie o palec hore, devízový pokles pred americkým CPI na opatrnosť investorov

*

Aktíva rozvíjajúcich sa trhov sa zmiešali pred americkým CPI

*

Čínske akcie rastú

*

HDP Maďarska, Poľska a Rumunska v 3. štvrťroku rastie

*

Rand posilňuje na údajoch o nezamestnanosti za tretí štvrťrok

*

Akcie vzrástli o 0,2 %, devízový kurz klesol

Siddharth S

14. novembra (TASR) – Väčšina akcií rozvíjajúcich sa trhov vzrástla, keďže meny v utorok oslabili pred kľúčovými údajmi o inflácii v USA, ktoré by mohli poskytnúť ďalšie vodítka k výhľadu úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému.

Index MSCI sledujúci akcie rozvíjajúcich sa trhov vzrástol o 0,2 %, zatiaľ čo kôš regionálnych mien stagnoval na úrovni 0921 GMT.

„Rozvíjajúce sa trhy obchodujú zmiešanejšie ako údaje z USA… naznačujú opatrnosť.“ povedal Shawn Murison, hlavný analytik trhu v IG Markets.

Finančné trhy budú pozorne sledovať októbrové údaje o inflácii z najväčšej svetovej ekonomiky, ktorá podľa ekonómov stúpne na 3,3 % zo septembrových 3,7 %.

Údaje prichádzajú po tom, čo predstavitelia centrálnej banky vrátane predsedu Jeroma Powella minulý týždeň povedali, že si stále nie sú istí, či sú úrokové sadzby dostatočne vysoké na to, aby kontrolovali infláciu.

Čínske akcie v ťažkej váhe vzrástli tento týždeň o 0,3 % na základe kľúčových domácich ekonomických údajov, pričom investori budú pozorne sledovať rozhovory medzi americkým prezidentom Joe Bidenom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

„Osobné rozhovory medzi lídrami dvoch najväčších svetových ekonomík sa z hľadiska nominálnej hodnoty považujú za pozitívne,“ povedal Murison s tým, že obchodné napätie bude pretrvávať.

Podľa prieskumu agentúry Reuters sa všeobecne očakáva, že čínska centrálna banka zvýši svoje injekcie likvidity, no úrokové sadzby strednodobých pôžičiek so splatnosťou v stredu ponechá nezmenené.

Agentúra Reuters v utorok uviedla, že Čína nariadila miestnym vládam, aby zastavili projekty verejno-súkromného partnerstva, ktoré boli označené ako „problémové“, pretože sa snažia kontrolovať riziká zadlženia obcí.

READ  Ukazovateľ - Ekonomika - EÚ sa pozerá iba na maďarské údaje o pracovnej sile

V rámci strednej a východnej Európy vzrástla maďarská ekonomika v treťom štvrťroku medzikvartálne o 0,9 %, čím sa po minuloročnom spomalení vrátila k rastu, ako ukazujú údaje, pričom aktivita sa zvýšila aj v Poľsku, Rumunsku a na Slovensku.

Voči euru bol maďarský forint utlmený, rumunský leu klesol o 0,1 % a poľský zlotý vzrástol o 0,2 %.

Juhoafrický rand sa voči doláru posilnil o 0,1 % po tom, čo údaje ukázali, že domáca miera nezamestnanosti klesla v treťom štvrťroku na 31,9 % z 32,6 % v druhom štvrťroku.

Ruský rubeľ sa na začiatku obchodovania ustálil na 3-1/2-mesačnom maxime voči doláru, podporený predajom cudzej meny zo strany vývozcov, vyššími úrokovými sadzbami a oživením cien ropy.

Rubeľ naposledy vzrástol o 0,6 %.

GRAPHIC o výkonnosti menového trhu rozvíjajúcich sa trhov v roku 2023 nájdete na http://tmsnrt.rs/2egbfVh GRAPHIC o výkonnosti indexu rozvíjajúcich sa trhov MSCI v roku 2023 nájdete na https://tmsnrt.rs/2OusNdX

Pre najnovšie správy na rozvíjajúcich sa trhoch

Pre správu o stredoeurópskom trhu pozri

Pre správu o tureckom trhu pozri

Pre správu o ruskom trhu pozri (Správa od Siddhartha S v Bangalore Editing od Marka Pottera)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close