Ekonomika

Slovensko má po odchode z koalície nových ministrov

Bratislava Slovensko — Slovenský prezident v utorok zložil prísahu nových ministrov a opustil ich vládnu štvorkoalíciu s mladším koaličným partnerom, aby nahradil ich predchodcov premiér Eduard Heger bez parlamentnej väčšiny.

Štyria ministri z liberálnej Strany Sloboda a Solidarita v septembri odstúpili zo svojich vládnych postov po tom, ako ich demisiu prijala prezidentka Zuzana Čaputová.

Sú medzi nimi šéf strany a minister hospodárstva Richard Sulík, minister zahraničných vecí Ivan Gorkoc, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a minister školstva Branislav Kroling.

3 z nich boli nahradení odborníkmi, ktorí nie sú pridružení k žiadnej politickej strane.

Energetický expert Karel Hirman bude ministrom hospodárstva a kariérnym diplomatom, bývalý slovenský veľvyslanec v USA Rastislav Kesár bude ministrom zahraničia a prezident Slovenskej advokátskej komory William Karas bude vymenovaný za ministra spravodlivosti.

Heger dočasne prevzal post ministra školstva.

„Kontinuita je zabezpečená,“ povedal Heger.

Súčasná slovenská vláda darovala zbrane ukrajinským ozbrojeným silám a zároveň otvorila svoje hranice utečencom utekajúcim pred vojnou s Ruskom. Nepredpokladá sa, že by sa to zmenilo, ale bez väčšinovej podpory v parlamente môže byť pre vládu ťažké vykonávať svoju agendu.

Sloboda a jednota uviedla, že nie je pripravená zostať vo vláde pre nezhody s ministrom financií Igorom Matovičom, lídrom populistov, ktorý vyhral parlamentné voľby v roku 2020 za stranu Obyčajných ľudí.

Sulík sa dostal do konfliktu s Matovi v niekoľkých otázkach, vrátane toho, ako riešiť infláciu spôsobenú vysokými cenami energií počas ruskej invázie na Ukrajinu alebo skôr ako reagovať na pandémiu koronavírusu.

READ  Hotel v Budve zatvorili po prepuknutí otravy jedlom, ochorelo 12 Chorvátov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close