Hlavné správy

Slovensko žiada Českú republiku o obnovenie Vyšehradu s cieľom integrovať migráciu, rozpočet EÚ – EURACTIV.com

Slovenský premiér Robert Fico požiadal svojho českého kolegu Petra Fialu, aby oživil Vyšehradskú štvorku (ČR, Slovensko, Poľsko a Maďarsko) na koordináciu migrácie a viacročného finančného rámca EÚ.

Želanie Slovenska oživiť Vyšehradskú štvorku (V4) oznámil v pondelok v Prahe nový minister zahraničných vecí SR Juraj Planár.

„Predseda vlády SR Robert Fico poslal list premiérovi Fialovi, v ktorom pomenoval jedinečnosť V4 a požiadal ho, aby obnovil aktivity V4 a podľa možnosti čo najskôr zorganizoval stretnutie. Potrebujeme témy a konsenzus, ktorý nás spája,“ povedal v pondelok na tlačovej konferencii.

Podľa plánovača by V4 mala začať diskusie o viacročnom finančnom rámci EÚ a dohode o migrácii.

Vyšehradská skupina vznikla v 90. rokoch, keď si krajiny navzájom pomáhali pri vstupe do Európskej únie a NATO. Táto neformálna regionálna spolupráca sa ďalej zamerala v roku 2015, keď bojovala proti núteným presunom migrantov. Ďalšou perspektívnou témou pre V4 je rozpočet EÚ na roky 2021-2027. Odvtedy však táto spolupráca upadá.

Súčasná česká vláda nedáva takú prioritu V4, čo platilo aj pre bývalú slovenskú vládu. Nový slovenský kabinet však chce spolupráci vdýchnuť nový život.

Česká republika v súčasnosti predsedá V4 a čoskoro bude hostiť stretnutie štyroch lídrov v Prahe. Ďalšie stretnutia, napríklad na ministerskej úrovni, sú však zatiaľ otázne.

„Som pripravený zvolať ministerskú radu V4 v reprezentatívnom momente, aby sme mohli rozvíjať skutočnú politiku v strednej Európe, a preto V4 slúži strednej Európe,“ komentoval český minister zahraničných vecí Jan. Lipavský v akcii V4 pod vedením českého prezidenta.

Lipavský však priznal, že problémy v regióne – vrátane nelegálnej migrácie – treba riešiť. „Myslím si, že by sme sa mali rozprávať aj o situácii na Ukrajine,“ povedal Lipavský.

READ  Slovensko plánuje kontrolovať ľudí nezaočkovaných proti COVID-19, keďže nemocnice sú preplnené

Ukrajina a Rusko tvoria deliace čiary medzi krajinami V4 – Maďarsko často blokuje európsku pomoc Ukrajine a udržiava vzťahy s Ruskom. Podobný postoj teraz zastáva aj nová slovenská vláda. Na druhej strane Poľsko a Česká republika podporujú Ukrajinu.

Lipavský upozorňuje, že okrem Vyšehradskej skupiny existuje ešte jedna neformálna skupina – takzvaná Slavkovská forma – ktorá zahŕňa Česko, Slovensko a Rakúsko.

(Aneta Zachová | Euractiv.cz)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close