Ekonomika

Slovenský minister financií unikol hlasovaniu, píše agentúra Reuters

© Reuters. SKLADOVÉ FOTO: Slovenský minister financií Igor Matovič hovorí pre médiá, keď utečenci utekajúci z Ukrajiny prichádzajú na Slovensko po začatí masívnej vojenskej operácie proti Ukrajine 26. februára 2022 vo Vyšných Nemečkách na Slovensku. REUTERS/Radová

(Reuters) – Slovenskej opozícii sa v utorok nepodarilo odvolať ministra financií Igora Matoviča, no rozhodnutie vrhá ďalšiu nestabilitu na pevne prozápadnú a proukrajinskú vládu.

Spor o rozhádaného bývalého premiéra a zakladateľa hlavnej vládnucej strany OĽaNO Matoviča prinútil minulý mesiac liberálnu stranu SaS opustiť stredopravú vládu, pričom stratila parlamentnú väčšinu kabinetu.

Aj so SaS však návrh na odvolanie Matoviča podporilo len 73 zákonodarcov, tri hlasy im chýbali na absolútnu väčšinu v 150-člennom parlamente.

SaS, ktorá oznámila svoje rozhodnutie odísť z vlády po tom, čo sa Matovič oprel o krajne pravicových zákonodarcov, aby presadili zákon o sociálnej pomoci, sa v prípade odvolania mohla vrátiť. Keď táto možnosť zmizla, sľubovalo, že bude tvrdou opozíciou.

„Je to náš posledný pokus odvolať Igora Matoviča z vlády,“ povedal na televíznej tlačovej konferencii po hlasovaní líder SaS Richard Sulík.

„Zo strany SAS boli všetky snahy o návrat do vlády zastavené a SaS sa stáva riadnou, serióznou opozičnou stranou… sme pripravení uskutočniť predčasné voľby,“ povedal.

Parlament môže vláde vysloviť nedôveru jednoduchou väčšinou, ale nebude automaticky hlasovať predčasne pred riadnym hlasovaním začiatkom roka 2024.

Jedným zo spôsobov, ako uskutočniť predčasné voľby, je schváliť skrátené štvorročné funkčné obdobie parlamentu, aj keď si to stále vyžaduje silnú väčšinu – 90 zo 150 hlasov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close