Ekonomika

Talianska ekonomika sa v poslednom štvrťroku prepadla, čo vrhlo tieň na výhľad

Autor: Gavin Jones

RÍM (Reuters) – HDP Talianska sa v druhom štvrťroku v porovnaní s prvým štvrťrokom znížil o 0,4 % a jeho výrobný sektor sa v auguste zmenšil už piaty mesiac po sebe, čo vrhlo tieň na ekonomické vyhliadky krajiny, podľa údajov z piatka.

Prehľad HDP Národného štatistického úradu ISTAT uviedol slabší domáci dopyt v porovnaní s poklesom o 0,3 %.

Medziročne sa HDP zvýšil o 0,4 %, čo je pokles oproti rýchlemu odhadu ISTAT na úrovni 0,6 %.

Augustový výrobný index PMI medzitým dosiahol 45,4 zo 44,5 v júli, ale stále bol pod hranicou 50, ktorá oddeľuje rast od poklesu, čím sa zvýšilo riziko slabšej ekonomickej aktivity predĺženej do tretieho štvrťroka.

Rím oficiálne predpovedá celoročný rast o 1,0 % v roku 2023, čo je prudký pokles oproti 3,7 % v roku 2022.

Ešte pred niekoľkými týždňami vláda premiérky Giorgia Meloni označovala prognózu na rok 2023 za konzervatívnu, UniCredit však po piatkových údajoch uviedla, že riziká poklesu jej hodnotenia sa zvyšujú o 1 %.

Vláda pripravuje rozpočet na rok 2024, od ktorého sa očakáva, že potvrdí odhodlanie Talianska udržať svoj deficit na klesajúcom trende, pričom ponechá len malý priestor na stimuly.

Do 27. septembra aktualizuje svoje odhady rastu a ciele verejného financovania.

Talianski ministri opakovane kritizovali Európsku centrálnu banku za prudké zvýšenie úrokových sadzieb, čo je politika, ktorá ohrozuje eurozónu do recesie.

Taliansky think-tank Promedia uviedol, že talianska ekonomika prechádza obdobím stagnácie, hoci ešte neočakával „úplnú recesiu“.

Dark Break

ISTAT uviedol, že „rast nákupov“ bol na konci druhého štvrťroka 0,7 %, čo znamená, že celoročný rast by bol 0,7 % v porovnaní s rokom 2022, ak by HDP medzikvartálne stagnoval.

READ  Kto je osobitným poradcom gruzínskeho predsedu pre zahraničné investície?

Rozdelenie zložiek HDP ukazuje, že investície a vládne výdavky sa v druhom štvrťroku v porovnaní s prvým štvrťrokom výrazne znížili, zatiaľ čo spotrebiteľské výdavky stagnovali.

Dovoz aj vývoz klesli o 0,4 %, čo znamená, že obchodné toky prispeli k rastu nulou.

Prudký obrat v druhom štvrťroku nastal po silnom začiatku roka, ktorý bol najpomalším hospodárstvom eurozóny od zavedenia jednotnej meny.

Rast HDP v prvom štvrťroku zostal nezmenený na úrovni 0,6 % medzikvartálne a 2,0 % medziročne.

(Správa Gavina Jonesa, Keitha Weira a Giuseppe Fontea; strih Mike Harrison a John Stonestreet)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close