Ekonomika

Toto sú najviac a najmenej spoľahlivé autá

Výročná správa nemeckých staníc technickej kontroly TÜV hodnotí ich spoľahlivosť a kaz na základe údajov získaných od tisícov rôznych modelov vozidiel od rôznych výrobcov. Tento rok prešlo rukami technikov až 8,8 milióna automobilov. Výsledky na rôznych starých vozidlách vyhodnotili počas kontroly od júna 2019 do júla 2020. Ktoré z nich sú najlepšie a ktoré boli sklamaním?

Od polovice minulého roka hlásia technici zlepšenie celkového technického stavu kontrolovaných vozidiel. Miera poruchovosti sa počas testovacieho obdobia znížila na 19,9% (1,75 milióna automobilov), zatiaľ čo v predchádzajúcom období to bolo 21,45% (1,9 milióna automobilov).

Tieto vozidlá museli podstúpiť opakované technické kontroly. Naopak, vyzdvihli spoľahlivosť automobilov, pretože až 70% všetkých testovaných prešlo STK bez akýchkoľvek porúch. To zodpovedá približne 6,18 milióna vozidiel. Podľa technikov naopak zhruba každé 10. auto jazdí s menšími chybami, čo zodpovedá 9,6% testovaných kusov.

Počas technickej kontroly sa špecialisti zamerali na celkový stav vozidla, hlavnú kontrolu však ukončili, keď zistili problém s únikom motora, únik prevádzkových kvapalín, poruchu osvetlenia, prevodovky alebo problémy s brzdou systém. Problémy s karosériou boli zaznamenané najmä u starších automobilov, kde podľa testov došlo k nárastu problémov s podvozkom a karosériou.

Počet takýchto vozidiel sa zvýšil o 1,3%, pričom technici videli príčinu tejto chyby, najmä pri korózii automobilov. Absolútne najčastejším problémom, s ktorým sa na STK stretli, boli problémy so stlmeným osvetlením a v prípade vozidiel starších ako 11 rokov išlo najčastejšie o chyby podsvietenia.

READ  Slovenská pošta sklamala: Čínske objednávky nebudú doručené tak rýchlo ako české
Ktoré vozidlá boli najspoľahlivejšie a najmenej spoľahlivé?

Podľa výsledkov kontroly v najnovšej kontrolnej správe TÜV je najspoľahlivejším vozidlom do veku 3 rokov Mercedes-Benz GLC s najmenším počtom porúch, iba 1,7% pre všetky kontrolované jednotky. Za ním nasledoval Mercedes-Benz triedy B s výsledkom 2,2%, za ním nasledoval Opel Insignia spolu s Porsche 911 Carrera, ktoré malo rovnaký podiel chýb.

U vozidiel do 5 rokov sa absolútnym víťazom stalo Porsche 911 Carerra, ktoré skončilo s výsledkom 2,7% defektov a na druhom mieste v tejto kategórii skončil Opel Karl s chybovosťou 3,8%. Rovnaký výsledok mal v tejto kategórii aj Porsche Macan.

Podľa nemeckých technikov bolo Porsche 911 Carerra najspoľahlivejším vozidlom pre vozidlá do 7 rokov do 9 a do 10 rokov, čím si získalo zreteľný náskok v rôznych kategóriách. Na STK však hodnotili aj najmenej spoľahlivé vozidlá na trhu, kde kraľujú modely od Dacie.

V kategórii vozidiel do 3 rokov bola najporuchovejším modelom Dacia Duster, ktorá mala až 11,1% defektov. V testoch v kategórii do 5 rokov viedol VW Sharan s najvyššou poruchovosťou, s poruchovosťou až 20,3%.

Testovaniu vozidiel do 7 rokov však opäť dominovala Dacia, tentokrát model Logan, ktorý mal poruchovosť až 30,9%. Rovnaký model skončil s výsledkom 34,4% defektov v kategórii automobilov do 9 rokov.

Medzi najstaršie testované vozidlá do 11 rokov patril najhorší Renault Kangoo, ktorého chybovosť dosahovala až 37,5% testovaných kusov. Podrobný prehľad TOP 5 najlepších a TOP 5 najhorších vozidiel z testovania TÜV nájdete v priloženej infografike.

Táto podrobná správa z technickej kontroly miliónov vozidiel tak poskytuje pohľad na kvalitu jednotlivých modelov automobilov od výrobcov rôznych značiek. Novinkou v tomto teste bolo zahrnutie modelov SUV do celkového hodnotenia. Nájdete podrobnú verziu správy so všetkými hodnotenými vozidlami na tomto odkaze.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close