Hlavné správy

Ukrajina stiahla právne kroky proti Slovensku uprostred drámy o dovoze obilia – EURACTIV.com

Právne kroky voči Slovensku budú zrušené po online rokovaniach vrátane Svetovej obchodnej organizácie a zákazu dovozu slovenských poľnohospodárskych produktov na Ukrajinu po tom, čo sa obe krajiny dohodli na vytvorení systému obchodovania s obilím na základe udeľovania licencií a monitorovania.

Počas stredajšieho virtuálneho stretnutia prebehli online rozhovory medzi Zolskim a ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozefom Peresom. Bíreš charakterizoval online diskusiu ako produktívnu, pričom obe strany sa dohodli na vytvorení systému obchodovania s obilím na základe vydávania a monitorovania licencií.

„Do spustenia tohto systému a jeho úspešného otestovania zostane v platnosti vládou SR schválený zákaz dovozu štyroch výrobkov z Ukrajiny,“ povedala ministerka Kristina Juričková (TASR) z ministerstva.

Slovenský zákaz dovozu ukrajinskej pšenice, ciroku, slnečnice a repky platí do konca tohto roka.

Po tom, čo sa Slovensko, Poľsko a Maďarsko rozhodli zablokovať dovoz obilia z Ukrajiny, sa Európska komisia rozhodla nerozšíriť svoj dočasný zákaz dovozu na piatich susedov Ukrajiny s EÚ, no Ukrajina oznámila žalobu na krajiny EÚ.

Národný zákaz dovozu obilia z Ukrajiny podporujú všetky politické strany, ktoré súťažia v kľúčových voľbách 30. septembra.

Robert Fico, vodca bojovnej skupiny Smar, ktorá vedie kampaň za ukončenie vojenskej podpory pre svojho východného suseda, v utorok povedal, že ak bude Smar vo vláde, predĺži zákaz dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny. Ukrajinskú politickú reprezentáciu označil Fico za „nepravdivú, chamtivú a drzú“.

Upravený zákaz má podporu aj politických strán, ktoré podporujú vyzbrojovanie Ukrajiny, vrátane progresívneho Slovenska, ktoré sa v prieskume umiestnilo na druhom mieste.

Slovenská vláda nedávno rozhodla, ako naloží s peniazmi vyčlenenými z krízovej rezervy SPP EÚ medzi farmárov najviac postihnutých dovozom lacných ukrajinských produktov. 5 miliónov eur, ďalších 10 miliónov eur z národných zdrojov, sa rozdelí len medzi pestovateľov pšenice.

READ  Očakáva sa, že slovenská ekonomika mierne porastie

(Karol Slovic | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close