USA Hockey porazil na World Juniors Slovensko 10:2. Tu je to, čo sme sa naučili

GOTHENBURG, Švédsko – Americké národné juniorské družstvo obsadilo prvé miesto v skupine B na Majstrovstvách sveta juniorov 2024 IIHF víťazstvom nad Slovenskom 10:2. Kapitán USA Rutger McCrority (WPG) strelil prvé tri góly zápasu hetrikom, aby ustálil útok na bodovanie USA.

Napriek prepadu skóre v prvom polčase to bol vyrovnaný súboj. Skóre otvoril pekným zábalovým gólom v prvej tretine McGroarty, no Slovensku sa podarilo odpovedať. Potom Jive Buiam (2024) predviedol ukážku manipulácie s hokejkou, zatiaľ čo visel v premávke a prestrelil Samuela Urbana a do prestávky zvýšil na 2:1.

Penaltový problém takmer stál USA, keď bol Gavinovi Hayesovi (CHI) odpískaný veľký trest pre koleno, čo sa potvrdilo aj pri kontrole. Hayes tiež dostal herné pochybenie.

Na začiatku druhej tretiny však americký útočník Gavin Brindley (CPJ) strelil krátkym gólom v dychberúcej rýchlosti a strelou zvýšil na 3:1 a dostal USA pod kontrolu.

Philippe Mazzar (MTL) však následne skóroval v presilovej hre na 3:2.

USA však okamžite reagovali, keďže Ryan Leonard (WSH) a McGroarty skórovali s rozdielom 34 sekúnd.

Brankár Trey Augustin (DET) hral dobre v druhej tretine, zastavil 19 z 20 striel v strednom kádri, vrátane niekoľkých šancí stupňa A.

V tretej tretine USA pokračovali v búraní brány súperovej stodoly, keď Cutter Gauthier (PHI), Brindley a Isaac Howard (TBL) skombinovali ďalších päť gólov vrátane hetriku McGroartyho.

USA vyhrali 10:2 a skončili na prvom mieste v skupine a postúpili do medailového kola. Tím USA nazbieral v tabuľke 11 z 12 bodov. Na finále si počkajú v A-skupine, no s najväčšou pravdepodobnosťou nastúpia vo štvrťfinále proti Lotyšsku.

READ  Emisie z cestnej dopravy na Slovensku priateľskom k autám stúpajú - EURACTIV.com

Tu je niekoľko zaujímavostí z americkej hry…

To sme sa naučili z výhry USA 10:2 nad Slovenskom

Prišiel Rutger McGroarty

Keď sa v polovici novembra zranil Rutger McCorty v zápase proti Penn State, jeho svetové juniorské sny boli ohrozené. Povedal, že nepoznal bolesť, kým neležal na snehu v Yost. Dal si prácu, aby sa dostal späť, pravidelne navštevoval športového psychológa, aby sa dostal späť na správnu cestu.

Po nevýraznom štarte vo World Juniors mal McGrory svoj veľký prielomový výkon. V zápase strelil tri góly, čo v predchádzajúcich zápasoch nemal, a úvodným gólom zápasu naštartoval svoj tím správnou nohou. Súdiac podľa toho, ako oslavoval, na jeho pleciach ležala obrovská záťaž.

„Ach, som späť,“ oznámil McCrority po zápase. Cíti, že sa zotavil zo zranenia a teraz je pripravený skočiť na zem.

Čo robilo hru ešte zaujímavejšou, bolo to, že v prvej línii USA bol bez Jimmyho Snageruda (STL), ktorého odstavila choroba, ktorá predtým na turnaji vyradila zvyšok tímu. Na jeho mieste hral Oliver Moore (CHI) a top lajna Ameriky nechýbala ani raz.

Trey Augustin bol na tom najlepšie

Stav 10-2 by nemal stratiť zo zreteľa, aký skvelý bol Trey Augustin (DET) v tejto hre. Netminder zo štátu Michigan bol rovnako vytočený, ako sme ho videli na World Juniors, keď zahral 38 zo 40 striel, vrátane niektorých kľúčových pohľadov v druhej tretine, keď bola hra stále na pochybách.

Augustín povedal, že dostane 24-hodinovú žalúdočnú chybu, ktorá prejde panelom neskoro. Vynechal posledný zápas, no v zápase proti Slovensku nejavil známky hrdze či letargie. Augustin sa musel prebojovať cez premávku a prežiť niekoľko napätých hier na čele siete, ale neprekážalo mu to.

READ  Francúzsko vs. Predpovede štvrtkovej Ligy národov vrátane Rakúska

Tento zápas mal väčšiu intenzitu ako jeho predchádzajúce štarty, no rovnal sa výzve.

Široká škála príspevkov

USA získavali body z každej línie, pričom Gavin Hayes (CHI) získal asistenciu pred začiatkom prvej tretiny. To, že všetky štyri línie prispievajú k útoku, nie je vždy zrejmé v tomto konkrétnom zápase. Najvyššia línia je skvelá, ale Amerika potrebovala viac z ich hĺbky a oni to dostali.

Šestnásť rôznych hráčov zaznamenalo v zápase bod a osem hráčov USA malo viacbodové úsilie.

Takýto výkon potreboval americký tím, aby si vybudoval sebadôveru smerujúcu do ďalšej fázy turnaja. Stále je tu niekoľko vecí, ktoré treba upratať a niektorí hráči stále nedosahujú svoj prirodzený štandard, ale od USA to bola kompletná hra s veľkým výsledkom.

Chybné postrehy/odkazy z USA a Slovenska

• Gavin Hayes (CHI) môže byť ohrozený ďalšou disciplínou v dôsledku jeho vážneho a herného prehrešku pre kolenajúceho slovenského obrancu Milana Pisoju. Výzva bola potvrdená po videokontrole protestov tímu USA. Pisoja sa venoval zdravotníckemu personálu, no napokon sa vrátil do hry. Pomáha to aj Hayesovej veci. IIHF zajtra vydá rozhodnutie o prípadných dodatočných penaltách pre Hayesa.
  • Oliver Moore (CHI) zaznamenal asistenciu a štyri strely na bránku, keď odohral najviac minút na turnaji v najvyššej línii USA namiesto Jimmyho Snookeruda.
  • Jiv Buiam (2024) mal na tomto turnaji svoje vzostupy a pády, ale jeho výkon proti Slovensku bol vynikajúci. Medzi obrancami USA mal druhý najviac minút, strelil jeden gól a pridal jednu asistenciu a zavŕšil druhú najvyššiu presilovku v USA.

Kľúčové štatistiky USA vs

• USA išli v presilovej hre 1-na-3 a 2-na-3 na PK skrat.
  • Tím USA vyhral 59 % vhadzovaní s Cutterom Gauthierom (PHI), ktorý viedol remízu s mierou víťazstiev 76,5 %.
  • Lane Hudson (MTL) viedol všetkých hráčov na ľade 23:41.
  • Cutter Gauthier (PHI) mal herné maximum deväť rán na bránu.
  • Tím USA strelil v úvodnom kole 29 gólov.
  • Gavin Brindley (CBJ) vedie všetkých hráčov súťaže so šiestimi gólmi. S ôsmimi bodmi je na druhom mieste v hre WJC.
READ  Vírusová epidémia Slovensko | International

Svetový prenos juniorov v rokoch 2023-2024

Majstrovstvá sveta juniorov sa budú vysielať na sieti NHL v USA. Niektoré hry budú dostupné na ESPN+.