Zábava

Zdeno Chára a PK Subban zmenili hokej k lepšiemu

Mali by ste ešte dve odlišné postavy?

Zdeno Chára aj PK Subban sa rozhodli odísť do dôchodku v ten istý deň, čím vytvorili spoločnú reč medzi dvoma skvelými športovcami.

Skutočne, pred 50 rokmi to boli postavy nepredstaviteľné pre hokejovú kultúru Severnej Ameriky. 6-stopový obranca zo Slovenska, krajiny, ktorá vtedy ešte neexistovala, a afroamerický blueliner z Toronta. Fantázia tohto športu sa určite rozšírila od čias, keď mal vysoký hokejista 6 stôp, v NHL hrali len Kanaďania a čiernych športovcov na hokejových klziskách jednoducho nebolo vidieť. Avšak aj keď je dnes v športe o niečo väčšia rozmanitosť, Sara aj Subban dokázali v športe zanechať mimoriadne, nezmazateľné stopy.

Akoby ešte nepoznal svoje prednosti, napriek niektorým bojom, keď princ George Jr. hral za Stana Butlera, Sara v skutočnosti začala svoju kariéru v NHL ako nežný obr. Keď sa však rozhodol, že byť zlý je veľká zábava a spraví z neho efektívnejšieho hráča, začal spájať svoju mimoriadnu veľkosť s agresivitou, prekvapivými schopnosťami a oddanosťou cvičeniu, vďaka ktorým sa stal dominantným obrancom v Sieni slávy. .

Bál sa. Bol nenávidený, najmä pre jeho nezabudnuteľnú demoláciu Maxa Paciorettyho v Montreale, ktorá prinútila ligu prehodnotiť spôsob, akým boli navrhnuté jej prstence. V obrannom pásme dokáže zabrať viac priestoru ako ktorýkoľvek iný hráč v hokejovej histórii. Dokáže sa postaviť proti veľkému a silnému kolegovi z NHL, akým je Brian McCabe, a keď je nahnevaný, bude sa tlačiť ako bábätko.

Zmenil majetok dvoch majiteľov. Sarah pomohla doviesť Boston Bruins k zisku Stanley Cupu a stala sa kapitánkou tímu, nesporným lídrom a mentorom mladších hráčov ako Patrice Bergeron. Medzitým Sarah v roku 2006 opustila Ottawu ako voľný hráč a tím sa namiesto toho rozhodol ponechať Wadea Rettona, čo sa navždy zapíše do pamäti ako najväčšia chyba v modernej histórii Senators.

READ  Slovensko testuje celú populáciu na korónový vírus na celom svete

So Sarou by Sens boli skvelým zápasom pre Anaheim Ducks vo finále Stanley Cupu v roku 2007. Bez neho tím prehral finále a nikdy sa nepriblížil k zisku majstrovského titulu. Stále ukazujú prstom na Ottawu. Niektorí jednoducho hovoria, že Redton bol v tom čase najlepším hráčom. Iní navrhli, aby Redton dal tímu zľavu v rodnom meste. Niektorí sa pýtali, či Sara nebude príliš pomalá na to, aby ju zničila rýchlo sa rozvíjajúca výluka vlastníctva hier v NHL, ktorá sa objavila po sezóne 2004-05.

Tak či onak, rozhodnutie zmenilo hokejovú históriu v novom storočí. Sarah bude hrať navždy, alebo aspoň do Jaromíra Jágra, ale nakoniec odišla do dôchodku vo veku 45 rokov po tom, čo v minulej sezóne odohrala 72 zápasov za New York Islanders. Sarah bola fanatička fitness, ktorá mimo sezóny jazdila na bicykli etapy Tour de France a vyliezla na Kilimandžáro pre charitu a mohla aj hrať. Ale bol čas skončiť.

„Biologický vek vášho tela, to nemôžete poprieť,“ povedal v utorok. „Je čas byť doma s rodinou.“

Subban má len 33 rokov. Jeho oznámenie šokovalo, hoci jeho ďalšia kariéra ho takmer určite čaká v televízii.

„Nikdy som sa nevidel a necítil som sa, že som ‚len hokejista‘,“ uviedol Subban vo vyhlásení. „Vždy som sa videl ako hokejista.“

Rovnako ako Sarah, aj Subban často tvrdo kričal na protiľahlé obruče. Obaja zvyčajne skandovali v Toronte. Na rozdiel od Sarah, ktorá terorizovala súperových hráčov, sa Subbanov štýlový entuziazmus a dynamika dostal pod kožu fanúšikom iných tímov.

V roku 2013 vyhral Norris Trophy, ale zdalo sa, že už nikdy nebude hrať na takejto úrovni, najmä potom, čo ho Montreal vymenil do Nashvillu. Mnohé sú čierne Hráči NHL hovorili o tom, ako boli nútení bagatelizovať svoju individualitu a kultúru v mainstreamovom hokeji. Subban to však odmietol skrátiť všetkým, a to mu umožnilo kritizovať ho za to, že je „najhorší v miestnosti“, čo je hokejový kód pre každého, kto sa odvážil byť iný.

READ  Kde sa pozerať na Superpohár UEFA: Partneri pre televízne vysielanie, živé prenosy | Superpohár UEFA

Subban, spolu so svojimi hokejovými bratmi Malcolmom a Jordanom, sa nikdy nebáli hovoriť o rasizme v tomto športe, o ponižovaní, ktoré cítil, ao spôsobe, akým boli černošskí hráči marginalizovaní v údajne otvorenom športe. Všetci. Tak ako Sarah dokázala, že Európania vedia byť rovnako tvrdí a odporní ako ktokoľvek, kto ich nazval mäkkými, Subban dokázal, že hokejisti nemusia byť v súlade s dominantnou kultúrou hry.

„Najväčšia vec, ktorú chcem povedať v mene našej rodiny, je, že nepotrebujeme súcit od nikoho,“ povedal začiatkom tohto roka pre Sportsnet. „Keď som mal päť rokov, nepotreboval som to. Keď som mal 10 rokov, nepotreboval som to. To som nepotreboval, keď som hrával juniorský hokej. Moji bratia to nepotrebujú. Moji rodičia to nepotrebovali, keď sa presťahovali do Kanady. Nepotrebujeme nikoho zľutovať, viete, nikto nás neľutoval, keď sme si prešli našimi životnými skúsenosťami. Nečakáme teda, že bude niekto naštvaný, neočakávame, že niekto pochopí, že to nie je čierne. Ak nie si černoch, tak tomu nerozumieš a to je s nami v poriadku.

NHL bude krátka sledovať, ako Subban a Sara pokračujú vo svojej kariére. Obaja svojim spôsobom zmenili hru a spôsob myslenia. Dokonca aj tí, ktorí sa chcú zahryznúť do oboch, budú chýbať.

Damian Cox je bývalý reportér Star Sports, ktorý je súčasným publicistom na voľnej nohe so sídlom v Toronte. Sledujte ho na Twitteri: @damospin

Zapojte sa do rozhovoru

Rozhovory podliehajú a podliehajú názorom našich čitateľov Zásady správania sa. Hviezda tieto názory nepodporuje.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close