Ekonomika

Zmenšujúca sa ekonomika Nemecka znepokojuje Slovensko

Slovenská ekonomika v treťom štvrťroku 2023 pokračovala v raste, no pomalším tempom.

Zverejnený rýchly odhad HDP Štatistický úrad Utorok 14. novembra priniesol zlú správu, keď sa medziročný rast Slovenska spomalil na 1,5 až 1,1 percenta.

Na medzikvartálnom upravenom základe sa HDP zvýšil len o 0,2 percenta, poznamenal Michael Lehuda, makroekonóm VÚB. Pôvodne počítali s nárastom o 0,5 percenta, dodal.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

„Ani zrýchlenie čerpania eurofondov teda zatiaľ nedokázalo prelomiť trend spomaľovania ekonomiky v celej Európe,“ napísal Lehuda vo svojej poznámke s tým, že eurozóna zaznamenala dokonca mierny štvrťrok. Pokles HDP (-0,1 percenta).

Rast slovenskej ekonomiky bol ťahaný najmä kladnou obchodnou bilanciou. Naopak, domáci dopyt medziročne klesol v dôsledku poklesu konečnej spotreby domácností a zásob.

Štatistický úrad zverejní 5. decembra 2023 definitívne čísla HDP vrátane štruktúry jednotlivých ukazovateľov.

Zamestnanosť bola pozitívnym prekvapením

Pozitívnym prekvapením ekonomiky bola celková zamestnanosť, ktorá napriek pomalšiemu rastu ekonomiky mierne rástla (medzikvartálne +0,1 percenta, medziročne +0,2 percenta).

„Zatiaľ sa nepotvrdili klesajúce trendy pozorované v mesačných štatistikách za vybrané odvetvia súkromného sektora ani v pracovných zmluvách Sociálnej poisťovne,“ napísal Lehuta. „Očakávame však, že spomalenie ekonomického rastu v najbližších štvrťrokoch zníži aj miestnu zamestnanosť.“

Nemecko vyvoláva obavy

Vyhliadky pre vonkajšie prostredie v poslednom štvrťroku 2023 sú znepokojujúce. Dôvodom na obavy sú najmä slabé čísla ekonomiky Nemecka, ktoré je dlhodobo hlavným obchodným partnerom slovenského priemyslu.

READ  Európska únia dáva Chorvátsku definitívnu zelenú na prijatie eura v roku 2023

V budúcom roku analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák očakáva mierne oživenie ekonomického rastu na 1,5 percenta, VÚB znižuje odhad ročného rastu HDP na tento a budúci rok na 1,2 percenta počas dvoch rokov. Slovenská sporiteľňa očakáva v budúcom roku medziročný rast HDP o 1,3 percenta, pričom sa očakáva finančná podpora z fondov EÚ vo výške 5 miliárd eur.

„Rozhodujúca je schopnosť Slovenska tieto zdroje efektívne a rýchlo absorbovať,“ povedal Marian Košice, analytik Slovenskej spority.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close