Brighton 1:1 Manchester City: Útočník Julia Enza na veľké vzdialenosti získal bod pre Čajky a upevnil si miesto v Európskej lige | Futbalové správy

Potom, čo Bill Foden udelil novopečeným šampiónom Man City skoré vedenie, Enzova správa o umiestnení a najdôležitejšie momenty voľného zápasu; Brighton má istotu, že skončí šiesty a kvalifikuje sa do Európskej ligy; Obe strany videli inkasované góly a Danny Welbeck trafil počas pamätného zápasu žrď

Autor: Peter Smith, skúsený futbalový novinár @psmithXI

22:56, Spojené kráľovstvo, streda 24. mája 2023

Julio Encio strelil gól sezóny, keď brilantný Brighton remizoval majstrovský Manchester City 1:1 a po prvý raz v histórii sa kvalifikoval do Európskej ligy.

Tento 19-ročný hráč zaznamenal ďalekonosný zázrak pri víťazstve svojho tímu v Chelsea minulý mesiac a toto bolo podobné, ale ešte lepšie, jeho zúrivý zásah zakrútil loptu do horného rohu z 25 yardov.

Erling Holland, ktorý naservíroval tanier na úvodný gól Phila Fodena v 25. minúte, si myslel, že vyhral pre City s viac ako 10 minútami hry, čím zahodil svoje šance, keď sa mu nepodarilo hlavičkovať na zadnej tyči. Keď však VAR nariadil rozhodcovi Simonovi Hooperovi, aby skontroloval monitor na ihrisku, videl, ako Levy natiahol na bránku dres, pomohol nórskemu útočníkovi a Pep Guardiola bol gól vylúčený.

Bolo by to ťažké pre stranu Brightonu, ktorá videla, že oprávnene odmietli dva vlastné góly a Danny Welbeck trafil brvno počas vzrušujúceho zápasu. Tím Roberta de Serpiho vyprodukoval ohromujúcich 20 striel proti najlepšiemu Anglicku.

Žiadny súper neskóroval proti City v Premier League pred stredou viac ako 13. Iba dve strany strelili viac gólov proti tímu, ktorý vedie Guardiola.

Je to ten druh pozitívneho futbalu vpredu, ktorý doviedol Brighton k historickému úspechu tejto sezóny a jeho fanúšikovia sa teraz tešia na európske turné. Potvrdili šiestu pozíciu.

Týmto bodom ukončili sériu 12 víťazstiev v Premier League v rade Man City – pričom hostia v nedeľu večer oslavovali titul sviatkom, pričom mysleli na finále FA Cupu a Ligy majstrov. Od najbližšieho rivala Arsenalu majú teraz osembodový náskok.

Toto je limitovaná verzia príbehu, takže tento obsah bohužiaľ nie je k dispozícii.

Otvorte plnú verziu

Hodnotenie hráčov

Brighton: Steele (8), Cross (7), Van Hecke (6), Colville (8), Estupinan (7), Caicedo (7), Gilmour (7), Bunanot (7), Enzo (8), Mitoma (7) ., Welbeck (7)

Spoločníci: Mack Allister (7), Ferguson (7), Undau (6), Veldman (6)

Mesto človeka: Ortega (7), Walker (7), Stones (6), Rodry (6), Luiz (6), Mahrez (7), Bernardo Silva (7), Gundogan (7), De Bruyne (6), Foden (7 ) ), ), Holandsko (6).

READ  Slovensko v Lactowne vytvára nový denný rekord v počte infekcií

Spoločníci: Palmer (6), Alvarez (6), Gomez (N/A), Phillips (N/A)

Muž zápasu: Julio Enzo (Brighton)

Ako Brighton Book Man City Ich európske turné

Brighton vzdal úctu Manchestru City pred výkopom a hosťom dal väčší rešpekt v úvodných chvíľach, pričom Guardiola zaznamenal takmer 85 percent držania lopty v 15 minútach predtým, ako Holland odrazil skvelú šancu z Fodenovho kríža. . Nezvyčajne premárnil ďalší otvor, ktorý jeho tímový kolega vydoloval na 21. minúte.

Skupinová správa

• Brighton urobil štyri zmeny v tíme, ktorý v nedeľu porazil Southampton 3:1, pričom Anglicko zaradilo Lewisa Dunka na lavičku po prvýkrát v celej sezóne po boku Alexisa McAllistera. Dunka nahradil John Paul van Hecke a Macka Allistera nahradil Facundo Buonanot. Danny Welbeck nastúpil za Evana Fergusona a Billy Gilmour nahradil Joela Veldmana.
  • Man City urobil šesť zmien v nedeľňajšom víťazstve 1:0 nad Chelsea. Calvin Phillips, Julian Alvarez, Cole Palmer, Sergio Gomes, Manuel Akanji a Aymeric Laporte sú mimo, pričom poslední dvaja nie sú súčasťou kádra.

Medzitým Welbeck zakrútil výborný priamy kop proti brvnu, čím Brighton varoval, čo by mohol s loptou urobiť. Keď však Holland ukázal inú stránku svojej hry, Man City sa ujal vedenia.

Ušiel od Jana Paula van Hecka blízko polcestnej čiary a rozbehol sa po hektároch priestoru, keď sa otvorila obrana domácich a potom, čo to urobil Jason Steele, Holland nezištne položil na Fodena, aby dokončil ťah. Bola to pre útočníka ôsma asistencia v sezóne, zatiaľ čo Foden slávil svoj šiesty gól v kariére proti Brightonu – aspoň dvakrát toľko ako proti ktorémukoľvek inému súperovi.

Obrázok:
Phil Foden z Manchestru City (vľavo) oslavuje s Kevinom De Bruynom z Manchestru City po strelení gólu proti Brightonu

Brighton odpovedal brilantne. Kaoru Mitoma mal loptu v sieti, ale zásah Facunda Buonanotteho na Stefana Ortegu naznačoval zmenu tempa, než bol čistý z voleja. Dôrazne to bolo podčiarknuté, keď Enzo prepadol z veľkej vzdialenosti.

Bol to gól pre paraguajského reprezentanta a fanúšikov Brightonu.

Brighton mal zdvihnutý chvost a Welbeck si čoskoro myslel, že prelomový bod zavŕšil, keď premenil z tesného uhla, no druhýkrát mu v polčase zabránil ofsajd.

Po 45 minútach bez dychu sa zdalo, že Man City po prestávke ukáže bod. Holland sa pokúsil o brilantný kop nožničkami, Ilkay Gundogan vytiahol strelu mimo a náhradník Cole Palmer vyskúšal Steel v priebehu niekoľkých minút po reštarte.

READ  Futbal zvažuje predĺženie polčasu na 25 minút pre „zábavu Super Bowl“

Ale sebavedomie a sila Brightonu bola jasná, Ivan Ferguson a Maitoma dvakrát išli tesne za hostí.

Neustále zmeny na oboch stranách brzdili priebeh zápasu až do konca. Namiesto toho nastali záblesky drámy. Pervis Estupinan trafil žrď. Holland si myslel, že to vyhral, ​​ale bol oprávnene odmietnutý za to, že natiahol dres Colvilla.

Obrázok:
Jan Paul van Hecke z Brightonu vyzýva Erlinga Hollanda z Manchestru City

Brighton prehral 10 z predchádzajúcich 11 zápasov Premier League proti Man City – no toto je teraz pod De Serpim úplne iná strana Brightonu. Spojenie medzi ním, jeho hráčmi a publikom bolo hmatateľné, keď v záverečnom hvizde oslávili svoju najlepšiu sezónu.

De Serpi: Ukázali sme odvahu a zaslúžime si Európsku ligu

Tréner Brightonu Roberto de Serpi: „Bolo to veľmi ťažké. Vieme, že proti Man City je vždy ťažké hrať. Hrali sme dobre a zaslúžime si bod – a zaslúžime si hrať v Európskej lige.“

„Nestratili sme svoj štýl, keď bola situácia ťažká. Man City tlačil muž proti mužovi na každej strane ihriska, myslím, že odvážne.“

Liam Rossinier ospevoval Roberta Di Serpiho a prirovnal ho k Pepovi Guardiolovi a legendárnemu talianskemu trénerovi Aricovi Sacchimu.

Pri bránke Nciso: „Bolo to neuveriteľné. Julio má veľký, veľký potenciál. Chcem, aby hral dobre a myslím si, že sa môže zlepšiť. Ak s nami zostane, určite sa môže zlepšiť.“

Veril, že by mohol vyhrať Európsku ligu s Brightonom, keď prebral? „Nie, ale nerozmýšľal som nad harmonogramom. Chcel som pracovať, chcel som pochopiť tím, hráčov, novú krajinu, novú ligu. Vo februári som potom začal rozmýšľať nad cieľom.

„Mal som šťastie, pretože som našiel úžasnú partiu hráčov. Som dobrý tréner, ale bez hráčov…“

Guardiola: V Manchestri sme vypili všetko víno – potom sme ukázali, prečo sme šampióni

Manažér Manchestru City Pep Guardiola hovorí, že jeho tím dokázal, prečo je majstrom Premier League, remízou 1:1 v Brightone po tom, čo 48 hodín „pil v Manchestri“ po zdvihnutí trofeje.

Hlavný tréner Man City Pep Guardiola: „Výnimočný zápas. Gratulujem Brightonu ku kvalifikácii do Európskej ligy. Zápas, ktorý sme odohrali po 40 hodinách myslenia, že sme vypili všetky drinky v Manchestri, ukázal, prečo sme majstri. Nevidel som žiadny pokles. Intenzita Mali sme šance, my sme mali šance.

READ  Hodnotenie hráčov Portugalska vs. Slovensko: Brilantný Bruno Fernandes zachránil situáciu, keď Ronaldo zaváhal pri víťazstve v kvalifikácii na Euro

„Toto mužstvo ničí iných súperov, spôsob, akým hrajú, a to sa im aj dnes večer občas darilo, najmä v posledných 10 či 15 minútach prvého polčasu, keď sme sa trápili. V druhom polčase sme sa však prispôsobili a darilo sa nám.“

V nepovolenom cieli: „Preto je to ‚ešte raz ukáž, ​​čo si dokázal v tejto sezóne‘, pretože nám v tomto zápase na ihrisku nikto nič nedal. Pozri! [foul]Potom každá z Erlingových akcií je a [foul]. Zakaždým k stredným obrancom.“

Opta Stats – Brightonská veľká noc v číslach

• Je to prvýkrát, čo sa zápas Premier League medzi Brightonom a Manchestrom City skončil remízou. Naposledy tieto dva tímy remizovali v ligovom zápase starej druhej divízie v novembri 1984.
  • 12-zápasová víťazná séria Manchestru City v Premier League sa skončila, no šampióni predĺžili svoju sériu bez prehry vo všetkých súťažiach na 25 zápasov (W20 D5)
  • Brighton dnes večer proti Man City vystrelil z 20 striel; Iba Wolves (Man City 21 v decembri 2019) a Atletico Madrid (Barcelona 22 v marci 2009) zaznamenali viac striel v najvyššej súťaži proti tímu, ktorý vedie Pep Guardiola.
  • Phil Foden strelil úvodný gól zápasu po prvýkrát, čo Manchester City nedokázal vyhrať zápas Premier League. Foden strelil šesť ligových gólov proti Brightonu, dvakrát toľko ako proti ktorémukoľvek inému tímu v Premier League.
  • Asistencia Erlinga Haalanda bola jeho 44. gólom v Premier League v sezóne 2022-23 (36 gólov, 8 asistencií) – spoločný rekord v sezóne 2002-03 s Thierrym Henrym v 38-zápasovej sezóne Premier League (24 gólov, 20 asistencií).
  • Od začiatku februára získali viac bodov ako Brighton (20) v Premier League iba Manchester City (24) a Liverpool (23).
  • Hráči Brightonu strelili v tejto sezóne tínedžerov 55 % gólov v Premier League (okrem vlastných) (11 z 20; Julio Enzo, Ivan Ferguson a Facundo Buonanot).

Čo bude ďalej?

Posledný deň sezóny Premier League je nedeľa 28. mája s výkopom každého zápasu o 16:30. Najdôležitejšie informácie o bezplatnej súťaži budú zverejnené počas celej doby Sky Sports Digitálne platformy po plnom úväzku.

Brighton Skončili svoju rekordnú sezónu Aston VillaKto sa chce v budúcej sezóne pripojiť k Čajkám ako európsky tím,

Mesto Manchester Výlet na stíhacie preteky Európskej konferenčnej ligy Brentford V posledný deň ich víťaznej kampane. Tím Pepa Guardiolu sa stretne vo finále FA Cupu Manchester United 3. júna pred hraním Inter Miláno Vo finále Ligy majstrov 10. júna.